homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?


#1 2006-06-21 12:45:11

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, daca se poate ...
Problema mea este urmatoarea:
Luna aceasta mi-a venit menstruatia pe data de  2 iunie, iar pe 10 iunie am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu. Ciclurile mele sunt neregulate: intre 24 si 28 de zile (daca prima zi o consider ziua 0).

Contactul sexual a avut loc in felul urmator: prima data el s-a retras in momentul ejacularii, dar nu cred ca a fost suficient de rapid. Cert este ca a ejaculat la intrarea in vagin. Dupa aceasta am fost la baie si m-am spalat intravaginal (precizez asta in sensul ca poate a mai redus riscurile, desi la mare lucru nu prea cred ca a ajutat spalatul).
In interval de aproximativ 15-30 min a mai avut loc inca o penetrare, de data asta fara finalizare, dar el nu s-a spalat dupa primul contact sau sa urineze, deci dupa parerea mea mai exista pe acolo ceva lichid seminal de la contactul precedent.

Initial am crezut ca sunt safe. Din pacate imi calculasem gresit zilele si cand mi-am dat seama a fost prea tarziu.
Sincer nu as fi facut-o cu el fara prezervativ, dar in ultimul timp a avut niste probleme de erectie si nu vroiam sa il mai complic si cu prezervativ. Oricum nu asta e important. Important este ca am facut prostia si acum trebuie sa aflu rezultatul si sa iau o decizie sad

Pe 17 iunie si pe 19 iunie mi-am facut test de sarcina (am folosit test barza de la farmacie). Rezultatul a fost neconcludent, adica nu mi-a iesit nici ca sunt insarcinata nici ca nu sunt, doar ca trebuie sa repet testul.  Dupa aceea am mai citit despre asta si mi-am dat seama ca era cam devreme sa imi fac testul, pentru ca hormonii pe care ii detecteaza testul de sarcina apar dupa o perioada mai lunga in urina.

INTREBARI: Daca testul a iesit neconcludent si nu negativ am de ce sa imi fac griji ? In sensul ca acest test detecteaza totusi ceva in urina dar nu in cantitate suficienta? Ce anume masoara aceste teste ?

Am citit ca un test de sarcina pe baza de proba de sange poate da un rezultat sigur mult mai repede, cam la o saptamana de la conceptie.

INTREBARI: Avand datele de mai sus, in ce zi ar fi potrivit sa imi fac un test pe baza de urina? Dar un test pe baza de proba de sange?

Ultima oara a fost editat de eliana25 (2006-06-21 12:47:04)

Offline

 



#2 2006-06-21 12:51:04

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Din cate am citit din diverse surse, in cazul meu ovulatia a avut loc cel mai probabil intre 12 iunie si 14 iunie, iar spermatozoizii odata patrunsi prin colul uterin pot supravietui de la 2, 3, 4 pana la maxim 7 zile.
Pe un site am citit de 2 zile, in alt loc de 3-4 iar in alt loc de 6-7.

Imi dau seama ca exista un risc foarte mare sa fiu insarcinata in cazul acesta. Asa este?

Voi mai reveni si cu alte intrebari si probleme care ma framanta. Sper sa imi raspunda cineva macar la intrebarile de mai sus.

Ultima oara a fost editat de eliana25 (2006-06-21 12:56:26)

Offline

 

#3 2006-06-21 13:09:08

ela
Full member
Inregistrat: 2006-05-08
Mesaje: 252

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

pai de ce nu mai astepti sa vezi daca iti vine menstruatia urmatoare...daca zici ca ti-a venit pe 2 iunie..azi suntem abia in 21 ..mai sunt 9 zile.asteapta sa vezi daca iti intarzie si apoi fa un test de sarcina.pana atunci eu zic sa nu te stresezi.gandeste-te si la posibilitatea de a lua anit-bebe

Ultima oara a fost editat de ela (2006-06-21 13:09:42)


What do you do when the only person who can make you stop crying is the person who made you cry?  sad

Offline

 

#4 2006-06-21 13:33:13

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Problema este ca am nevoie de un raspuns cat mai repede ca sa stiu ce fac in continuare. Din pacate in viata mea este o perioada de mari decizii.
Pe 27 iunie voi avea sustinerea tezei de masterat si apoi trebuie sa vad ce fac in continuare.

Sunt diferite optiuni de job acum si trebuie sa ma misc cat mai repede. In cazul in care este vorba de un bebe va trebui ca rapid de tot sa caut un job cat mai bine platit si sa renunt la alte oportunitati pe care le aveam in vedere (mai putin bine platite dar care ar fi avut un efect mult mai benefic pe termen lung).

De asta am nevoie sa stiu cat mai repede, pentru ca altfel nu pot lua decizii.

Eu am 25 ani. Prietenul meu cand i-am zis de riscul de a fi insarcinata mi-a spus pe o voce taioasa ca ii place de mine, ca va fi alaturi de mine (nu inteleg in ce fel!!), dar sa nu ma astept sa ma ia de nevasta pentru ca nu ma iubeste. Imi venea sa ii dau cu ceva in cap cand mi-am dat seama ce de minciuni indrugase inainte, dar ce sa faci cu barbatii astia, sunt niste lasi. Cand vine vorba de responsabilitate fug mancand pamantul.
L-am intrebat daca imi lipseste ceva si a zis ca sunt frumoasa desteapta nu imi lipseste nimic, dar ca el nu e pregatit si ca decizia e a mea. Dar eu trebuie sa fiu pregatita? El ce decizie se asteapta sa iau daca ma impinge pe marginea prapastiei si nu isi asuma nici o responsabilitate?

Oricum ar fi, in cazul in care am dat-o in bara si sunt insarcinata vreau sa fac tot posibilul sa nu ajung la avort. Probabil tocmai cei care ar trebui sa ma ajute, adica partenerul si parintii imi vor da un sut in spate, dar cu ajutorul lui Dumnezeu poate totusi reusesc.

Offline

 

#5 2006-06-21 13:34:18

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Ce este anit-bebe? (sau era anti-bebe?)  Eu nu am mai auzit de asta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-06-21 13:39:07

ela
Full member
Inregistrat: 2006-05-08
Mesaje: 252

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

anti bebe..ma scuzi am tastat repede. eu zic sa astepti raspunsul doctoressei..este medic si precis o sa te indrume cum trebuie..cand o sa fie on-line o sa iti raspunda smile eu iti tin pumnii si ai sa vezi k o sa fie bine si nu te mai gandi la ce e mai rau fii mai optimista

Ultima oara a fost editat de ela (2006-06-21 13:39:59)


What do you do when the only person who can make you stop crying is the person who made you cry?  sad

Offline

 

#7 2006-06-21 13:46:21

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Merci mult ela Parca ma simt ceva mai bine daca vad ca e cineva alaturi de mine.

Ultima oara a fost editat de eliana25 (2006-06-21 13:47:10)

Offline

 

#8 2006-06-21 13:50:46

ela
Full member
Inregistrat: 2006-05-08
Mesaje: 252

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

stiu cum e sa stai cu stresul ca daca esti sau nu insarcinata si mai ales k e si intr-un moment important din viatza ta


What do you do when the only person who can make you stop crying is the person who made you cry?  sad

Offline

 

#9 2006-06-21 13:51:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Eliana25, anti-bebe sunt anticonceptionalele orale combinate.
Acum sa vedem cum stam: ai dreptate, riscul sa fi ramas insarcinata este foarte mare. Un test de sarcina pe baza de urina zic eu ca ar fi concludent cam la o saptamina de intirziere menstruala(deci pe la inceputul lunii iulie). Tie menstruatia ar trebui sa-ti vina intre 26 si 30 iunie, daca am calculat corect. Sarcina se vede cam pe la 4 luni, deci ai avea timp sa iti gasesti un job inainte sa se observe ca esti insarcinata, in caz ca vrei sa pastrezi copilul. Mie una, avind in vedere faptul ca pe 27iunie sustii teza, data de 4-5 iulie nu mi se pare foarte indepartata pentru luarea unor decizii. Fara sa mai discutam despre faptul ca poate ca intre timp apare menstruatia.
Sincer, eu nu cred ca parintii iti vor da un sut in spate, asa cum spui....si daca te gindesti bine, probabil ca nu ti-au dat nicio dovada ca nu ar fi parinti buni si ca nu le-ar pasa de copilul lor. Este posibil sa se necajeasca, sa vrea sa-ti infatiseze si alte optiuni, dar eu cred ca te vor sustine in decizia pe care o vei lua.
In ceea ce-a priveste pe barbatul implicat, pe care vad ca tu inca il numesti "prietenul meu"(sincera sa fiu, eu i-as fi zis la revedere deja) s-ar putea sa se inteleaga sa se implice doar prin achitarea sumei necesare pentru avort. Asta-i viata, cum bine spui....poti avea si surprize din cele mai neplacute din partea oamenilor.
Decizia este intr-adevar a ta, asa cum a fost si cea de a face sex neprotejat....poate suna dur, dar e adevarat, nu o poti pune in circa altcuiva. Sigur, ar fi fost mult mai bine daca reactia lui ar fi fost alta, insa.....
Una peste alta, eu zic sa te concentrezi deocamdata pe sustinerea tezei de master si mai vezi dupa ce vei fi dincolo de ea daca mai ai motive de ingrijorare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-06-21 14:41:06

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Da, nu pun in carca nimanui decizia proasta de a face sex neprotejat si nici pe cea de a pastra sau nu pastra un eventual copil. Imi e foarte clar ca eu am facut prostia si acum trebuie sa imi asum responsabilitatea. 

Dar chiar asa ? el este absolvit de orice vina si numai eu trebuie sa le trag pe toate???? Nu am dreptul sa fiu nici macar furioasa pe el ?


In privinta parintilor mei ... ei sunt mai traditionalisti. Mama este foarte bolnava si nu stiu cat ma poate ajuta, iar tata nu stiu cum o sa reactioneze, dar in nici un caz nu va fi ok. Cu siguranta ma va indemna la avort.
Daca ei imi fac viata un calvar pentru greseli mult mai mici ma si astept ce presiune psihica si cata suferinta si cate cuvinte grele va trebui sa indur din partea lor in situatia asta.

Mi-am facut un calcul si chiar e aproape imposibil pentru o femeie sa pastreze un copil si sa il creasca singura. Oricat de capabila si competenta as fi eu e putin probabil sa gasesc din prima un job platit cu mai mult de 300 euro.
Gazda nu cred ca va accepta sa mai stau la ea in situatia in care eu o sa fiu cu burta la gura si nemaritata. Si chiar daca ar accepta, dupa ce se naste copilul cui ii convine sa ii urle in cap toata ziua. Unde sa stai la gazda cu copil mic Nimanui nu ii convine sa ii auda plansetele.

Daca e sa caut garsoniera chiria si intretinerea vor fi cel putin 200 euro in cazul cel mai fericit. 300-200= 100 Cum sa te hranesti, cu 100 euro??? ca de imbracaminte nici nu mai pomenesc ...

Si daca ma duc si ma angajez cine imi garanteaza ca patronul nu o sa imi dea un sut cand o sa vada ca sunt insarcinata? Cata experienta pot sa am ca sa am dreptul la concediu de maternitate? Mai sunt platita pe timpul asta? De obicei firmele nu fac contract cu tine La inceput esti in perioada de proba. Daca iti fac carte de munca la ei ai dreptul sa ceri concediu de maternitate>?

Si deci ce sa faca o femeie cand se vede singura??? Numai cine a trecut prin asa ceva poate intelege disperarea. Imi venea sa urlu cand am vazut ca am avut incredere in el si m-am trezit singura singurica si mi-am zis:  Pai proasta esti fato! Nu stiai ca asa o sa se intample? La ce naiba te asteptai ?? Tampita mai esti!  Imi venea sa imi fac singura de petrec sa ma pedepsesc singura dar la ce bun, la ce folos??

Cand te vezi in situatia asta presiunea psihica e asa de mare incat un avort vine ca o usurare. Te gandesti nimeni nu o sa stie... doar eu ...


Si deci ce sa fac in cazul in care cele mai rele prevederi se dovedesc adevarate??? Singura solutie e sa bag capul intre umeri sa suport singura suturile batjocura si sa sper ca alor mei o sa li se faca mila de mine si n-or sa ma lase in strada.
Orice as face alta solutie nu exista daca am ramas insarcinata si vreau sa-l pastrez!!!

Ultima oara a fost editat de eliana25 (2006-06-21 15:25:09)

Offline

 

#11 2006-06-21 14:52:46

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Si in privinta faptului ca "ar fi trebuit sa ii zic la revedere deja" ... 
Din punctul meu de vedere intre mine si el nu mai este nimic si nici nu va mai fi ....  Dar oricat as fi eu de furioasa pe el si oricat l-as ura, daca va exista un copil, acesta are dreptul sa tina legatura cu tatal ( in cazul in care tatal isi doreste asta). Deci daca el nu a disparut de tot din peisaj nu are rost sa il alung eu.

Offline

 

#12 2006-06-21 15:12:47

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Problema cu job-urile era ca daca nu aplic saptamana aceasta si nu ma duc la interviu... pe 4-5 iulie deja au angajat pe altii si nu stiu daca va mai aparea o alta oportunitate.

Offline

 

#13 2006-06-21 15:27:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

eliana25, ma crezi sau nu, te inteleg perfect.Pare greu de crezut, probabil, dar am trecut printr-o experienta foarte asemanatoare. Ai dreptate, copilul are dreptul sa tina legatura cu tatal sau....exact asa am gindit si eu....au trecut 9 ani de atunci si tatal nu a vrut sa vada nici macar odata acest copil! Gindeste-te ca exista si varianta asta.
Aplica saptamina asta pentru orice job doresti, crede-ma, oricit iti vor bate capul, parintii nu te vor lasa balta. Ai sa fii si tu parinte(acum sau mai tirziu) si poate vei intelege(daca este de inteles) atitudinea parintilor tai in diverse momente, faptul ca poate ii apasa responsabilitatea, ca poate se necajesc pentru faptul ca nu pot face ei in locul tau asa incit lucrurile sa fie facute bine dupa parerea lor.
In ceea ce priveste angajatul:nimeni nu are voie sa te dea afara, sau sa nu te angajeze pentru ca esti insarcinata.Se numeste discriminare si daca ajungi in tribunal, si cel mai prost avocat din oficiu iti cistiga procesul.Trebuie 6 luni vechime ca sa poti beneficia de indemnizatia aceea de maternitate. Inca odata iti spun, sarcina se vede dupa 4 luni!
In ceea ce-l priveste pe barbatul cu pricina:nu, nu este absolvit de orice vina, ai tot dreptul sa fii furioasa pe el. Doar atit ca poate sa se retraga(copilul nu creste in burta lui) si iata ca asta si face. Eu zic sa te astepti la presiuni mai mari din prtea lui pentru a face un avort decit din partea parintilor.
Eu una iti tin pumnii, indiferent daca este sau nu vorba de sarcina, si iti promit ca, oricare va fi ajutorul de care vei avea nevoie, daca va sta in puterea mea, ti-l voi, doar sa-mi spui.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2006-06-21 15:55:10

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Din ceea ce am inteles eu citit ultimele aparitii in ceea ce priveste indemnizatia pentru maternitate, incepind cu anul 2006 perioada de cotizatie a crescut la..... 12 luni.

Ultima oara a fost editat de Marlyn (2006-06-21 15:55:42)

Offline

 

#15 2006-06-21 16:02:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

ups...dar nu exista posibilitatea sa achiti banii aferenti intr-un interval mai scurt de timp? Ar trebui sa se poata....altfel ar fi descurant, si asa natalitatea este in scadere...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2006-06-21 16:14:05

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Marlyn a scris:

Din ceea ce am inteles eu citit ultimele aparitii in ceea ce priveste indemnizatia pentru maternitate, incepind cu anul 2006 perioada de cotizatie a crescut la..... 12 luni.

Eu am prins reglementarile legislative care cereau 9 luni de cotizare. Am aflat in 2004, toamna, ca sint insarcinata. Tocmai aparuse legea, nu existau norme metodologice, si inca se mai spera ca va ramine perioada de cotizare de sase luni. Eu,  in urma unor restructurari, ramasesem fara loc de munca, si urma sa dau un examen. Sarcina a schimbat totul, pierdusem o sarcina in 2001, oprita in evolutie, si eram hotarita sa ma menajez de data asta. Asa ca am renuntat la concurs - ca sa stau acasa, in liniste!..., si am incercat varianta cu cotizatul de forma... Am pierdut banii pe trei luni, si legea a prevazut in normele metodologice 9 luni, ceea ce era pentru mine imposibil de realizat, doar daca nasteam la.... 10 luni... Oricum am nascut la 8 si o saptamina.... O fetita superba, care are acum doi ani si trei luni. Si nu am beneficiat de indemnizatie. Doar de bucuria de a fi mama, care e infinit mai importanta decit banii...

Ultima oara a fost editat de Marlyn (2006-06-21 16:15:15)

Offline

 

#17 2006-06-21 16:18:14

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Multumesc din suflet Aproape mi-au dat lacrimile.
Toate planurile si toate gandurile pe care mi le fac acum sunt pentru ca in cazul in care exista acest copil eu vreau sa incerc orice ca sa il pastrez, indiferent cine este tatal lui.

Deocamdata nu o sa ma mai gandesc la rezultat. Oricum vor iesi lucrurile toate au un rost de la Dumnezeu.
Voi incerca sa aplic pentru job si sa ma duc la interviu daca ma cheama. Oricum daca ma accepta si nu ma mai intereseaza pot oricand sa renunt.

Parintii... da asa este imi dau seama ca nu se poate sa ma lase ei balta chiar daca or sa-mi reproseze minut de minut ce n-am facut bine. Si da, daca ma vor durea reprosurile lor asa merit.
De cand m-am facut un pic mai mare m-au batut la cap sa nu fac sex deloc inainte de casatorie. Femeile care faceau altfel erau intotdeauna descrise in cuvinte mai mult decat jignitoare si cu exemple. Deci da frica ... asta este ... mi-e frica sa ii privesc in ochi si sa se uite la mine cu dispret ... Mi-e frica sa dau socoteala pentru ca nu am ascultat ...
Totul este in mintea oamenilor. Daca ei ar gandi ca un copil este ceva minunat indiferent de cum e adus pe lume lucrurile nu ar mai fi atat de complicate.

E pacat ca in tara noastra femeile intr-o asemenea situatie nu sunt ajutate. Mentalitatea este si ea de asa natura incat o mama singura nu este privita cu ochi buni.
Oare se poate face ceva pentru a schimba aceste lucruri? Eu una daca as sti cum as vrea sa ma implic.

Offline

 

#18 2006-06-21 16:19:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Sigur ca da, cu conditia sa ai sustinere materiala, dar, eliana25 nu pare a se bucura de o atare sustinere pina mai una alta....asadar pentru ea s-ar putea sa fie foarte importanti banii aia


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2006-06-21 16:20:58

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Deci pana la urma e mai complicat in ceea ce priveste concediul de maternitate.... Daca nu este cine sa te ajute poti sa iti iei la revedere si sa dormi pe strada daca te incumeti ...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.