homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor-3


#39 2008-06-27 13:20:33

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

cu placere smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#40 2008-06-28 23:52:30

maimutzica
New member
Inregistrat: 2008-06-26
Mesaje: 7

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

ok..am revenit....pt k sunt nelinistita in privinta spottingului asta. am mai citit pe forum cum ar trebuie sa fie, si k unora le curge putin..picaturi. eu sunt nevoita sa port un absorbant obisnuit care se umple jumate intr`o zi,sau chiar mai mult pt k il schimb k nu il suport....un protej slip nu e suficient. ce e de facut? dupa calculele mele ar trebui sa imi vina peste 13 zile. e posibil sa imi fi venit mai devreme?  si daca incetez acum sa mai iau anticonceptionalele astea v-a inceta sangerarea??? 

si am mai auzit k exista niste anticon. care opresc menstruatia, dar care nu trebuie luate in continuu ci cu pauze de o luna la 2-3 luni de administrare a acelor ac. exista asa ceva?


luv un bebe

Offline

 

#41 2008-06-29 10:22:24

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

daca intrerupi ac.acum o sa incepi sa sangerezi mai puternic.ce ai tu este spotting cantitatea difera d ela femeie la femeie dar in cazulta nu ai de ce sa iti faci griji pt.ca nu sangerezi mult.deci sfatul meu e sa nu intrerupi ac


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#42 2008-06-30 00:44:32

irina_mika
Membru
Inregistrat: 2008-06-30
Mesaje: 1

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna am si eu o rugaminte la voi daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi ca nush c sa fac....am inceput sa iau Novynette de 14 zile (adik din prima zi a menstruatiei) dar dupa ce a trecut menstruatia ..in fiecare zi mi se pateaza chilotu cu o sangerare maronie  si cand am avut contact sexual a fost mai abundenta sangerarea.Dureri nu am delok decat sangerarea asta maronie ....eu nu am luat niciodata anticonceptionale asta e prima data cand iau ...si nush c sa fac sa mai iau sa nu mai iau ...e din cauza lor sau nu ?AJUTATI-MA cu un sfat!!! ms puss

Offline

 

#43 2008-06-30 07:34:28

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

nu intrerupe ac.ce ai tu se numeste spotting este un efect secundar al ac.ce poate sa apara in primle 3 luni de utilizare smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-07-01 00:24:52

Sabina G
New member
De la: P-aici pe undeva. :)
Inregistrat: 2008-05-28
Mesaje: 74

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Mey oameni buni, sper sa nu va deranjez...
Joia trecuta (adica acum vreo 5 zile) am terminat a 2a folie de Karissa. De vineri am inceput pauza. Inainte cu 2 saptamani am avut dureri de burta si sani. (cred k sunt durerile pre-menstruale) Acum fiind marti (luni a fost acum 25 min) m-am dus la baie si mi-am dat seama k protej-slipul meu este insangerat. Am zis "frate iar mi-a venit mai devreme" (cum mi-a venit in prima luna) se poate sa vina mai devreme consecutiv? sau acesta este spotting? Daca e, o sa-mi dau seama k dupa 2-3 zile nu o sa mai am sangerari? Si daca e menstruatie? Daca aveam, lichidul era mai lipicios? nush ce sa zic, ati zis k difera de la femeie la femeie acest spotting, adica la unele curge mai mult iar la altele mai putin. Trebuie sa-mi fac griji de intamplarea mea sau sa astept cateva zile sa vad daca e spotting?

Multumesc de intelegere.

Ps. la a 2a folie, prima pastila am inceput-o la 19:05. Este ceva daca am mai intarziat cu o juma de ora sau 1h de mai multe ori? (stiu k nu e bine sa intarzii 12h)

Ultima oara a fost editat de Sabina G (2008-07-01 00:45:56)


De asta pentru tine las sentiment:
Ca tu esti singurul meu medicament
Daca ma imbolnavesc, trateaza'ma
Cu prezenta ta, altceva nu ma vindeca. hjarta music

Offline

 

#45 2008-07-01 01:14:15

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

ce apare nu pauza nu e spotting...e menstra smile si nu are nimic atata timp cat nu intarzii cu 12 ore sau mai mult smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#46 2008-07-01 13:34:03

Sabina G
New member
De la: P-aici pe undeva. :)
Inregistrat: 2008-05-28
Mesaje: 74

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Da.. acum mi-am dat seama dupa dureri. hmm Multumesc pentru ajutor. smilekram


De asta pentru tine las sentiment:
Ca tu esti singurul meu medicament
Daca ma imbolnavesc, trateaza'ma
Cu prezenta ta, altceva nu ma vindeca. hjarta music

Offline

 

#47 2008-07-01 13:49:10

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

cu placere smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#48 2008-10-14 13:59:09

GabiN
Membru
Inregistrat: 2008-10-14
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Intrebare:
am mers la consultatie la planning familial, dupa un "incident" . Am luat postinor, si mi s-a recomandat mercilon. cu mentiunea ca dupa cateva zile voi avea menstruatie falsa si sa incep sa iau mercilonul de atunci.
Am uitat pastila de 2 ori in 2 sapt. si am inceput sa am o scrugere maronie, la inceput usoara  Au trecut deja 6 zile si parca devine mai abundenta, cam ca la menstruatie.. Am si dureri - un fel de contractii.
Nu am mai luat niciodata anticonceptionale. ar trebui sa merg la medic?sa intrerup anticonceptionalele?
Multum.

Offline

 

#49 2008-10-14 14:15:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Ia-le in continuare pana termini folia, incearca sa nu le mai uiti
Dupa o pastila uitata trebuie sa te protejezi suplimentar 7 zile

Offline

 

#50 2008-10-14 14:19:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Spotingul poate aparea fie din cauza ca ai uitat acele 2 pastilute ( ca semn ca a scazut protectia ) fie ca esti la prima folie si organismul reactioneaza la anticonceptionale. Nu te speria, nu ai de ce. Cum spunea si heimdall, protectie suplimentara pana inghiti corect sapte pastilute de la ultima uitata.

Daca uiti sa le iei la timp, pune alarma la telefon sa-ti aminteasca.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#51 2008-10-14 19:59:41

GabiN
Membru
Inregistrat: 2008-10-14
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

multumesc. am fost tare tulburata. Ma bucur ca existati si ca v-am gasit
smile

Offline

 

#52 2008-11-08 17:50:14

Georgicuta
Membru
Inregistrat: 2008-11-08
Mesaje: 2

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna seara... la fete... Am ajuns si eu ... prin Google la voi, sper ca ma primiti... angel

Ziceti-mi si mie unde citesc despre spoting???

Pana una alta sa va spun de ce va intreb... Eu am 2 copilasi si o dereglare hormonala care ma obliga sa iau anticonceptionale pe termen lung, motiv pt care intre sarcini si dupa a doua sarcina dr mi-a recomandat yasmine... acum, insa... dupa 8 luni de cand iau ma dor sanii de 2 zile si am scurgeri maronii de azi... ma sperie gandul de sarcina peste pastile, pt ca (exceptie folia asta)... au fost cazuri in care uitam sa iau pastila si o luam a doua zi... Acum sunt la jumatatea foliei si zic eu ca nu-s normale simptomele astea, nu???

Ca sa v-o spun pe a dreapta.... de 2 luni trebuia sa merg la dr pt ecografie sa vad daca mi s-au retras chisturile, dar nu m-am dus... cum sa ma scuz? copii, munca... lene... angel  sper sa nu ma duc de urgenta saptamana viitoare si sa aflu vesti proaste... bang

Multumesc anticipat!!!

Offline

 

#53 2008-11-08 17:52:14

Georgicuta
Membru
Inregistrat: 2008-11-08
Mesaje: 2

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

andreea_andy2 a scris:

Spotingul poate aparea fie din cauza ca ai uitat acele 2 pastilute ( ca semn ca a scazut protectia ) fie ca esti la prima folie si organismul reactioneaza la anticonceptionale. Nu te speria, nu ai de ce. Cum spunea si heimdall, protectie suplimentara pana inghiti corect sapte pastilute de la ultima uitata.

Daca uiti sa le iei la timp, pune alarma la telefon sa-ti aminteasca.

Bun sfat!!! big_smile

Offline

 

#54 2008-11-09 00:18:15

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Georgicuta ai warn pt ca nu ai editat...citeste te rog regulile...

daca sti ca ai avut "probleme" administrarea lor sfatul meu ar fi sa faci un test...daca e negativ si ai luat corect luna aceasta pilulele inseamna ca cel mai probabil vor trebui schimbate...si bine ai venit pe forum smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#55 2008-11-09 11:40:39

alexia30
Membru
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

:f?rv?nad: Ziua buna tuturor!Am o problema la care as avea nevoie de o lamurire.Iau TriRegol de 4 sau 5 luni si acum sunt la a 11a pastila din folie.Am uitat sa iau la timp pilula a 9 a dar am luat-o in dim imediat urmatoare,cam in 12 ore de la ora obisnuita.Apoi seara am luat pilula 10,in mod normal.A aparut o pata maronie pe protejslip acum 2 zile dar ieri am observat ca a curs mai mult.Aseara parea sa se fi oprit sangerarea dar azi dim am vazut ca a curs destul de mult in timpul noptii.Nu e rosu ca la menstra,e mai inchis la culoare,dar e destul de jenant mai ales ca sangerarea e insotita de o durere surda ca la menstruatie.Ce poate fi avand in vedere ca nu am avut niciodata reactii adverse de la TriRegol si am trecut de cele 3 luni de acomodare.Mentionez ca am mai luat TriRegol acum cativa ani si atunci nu am avut probleme.Va multumesc anticipat ptr raspuns.

Ultima oara a fost editat de alexia30 (2008-11-09 12:47:53)


"Omul care considera ca viata lui este lipsita de sens nu este numai nefericit,ci si prea putin pregatit pentru viata"---Albert  Einstein

Offline

 

#56 2008-11-09 15:07:20

alexia30
Membru
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Dna Doctoressaaaa,va rog un raspuns urgent ca chiar nush ce sa fac.Acum curge mai deschis la culoare,deci rosu si abundent,se formasera si vreo 2 chegulete si este exact ca la menstruatie ca si culoare si cantitate.Repet ca azi am ajuns la a 11 a pilula de TriRegol deci nu are dc sa apara menstra acum.Mentionez ca nu iau antibiotice sau alte medicamente si nu am avut nici o reactie adversa in primele 3 luni de administrare a TriRegolului.Va rog mult sa imi dati un raspuns urgent.Multumesc anticipat.


"Omul care considera ca viata lui este lipsita de sens nu este numai nefericit,ci si prea putin pregatit pentru viata"---Albert  Einstein

Offline

 

#57 2008-11-09 17:22:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

in primul rind sa nu intri in panica, asta SA FACI
in al doilea rind, am inteles ca nu au fost probleme in primele 3 luni si nici in trecut insa iata ca, din pacate, sunt acum...oricum nu e nimic periculos, e doar enervant si deranjant, deci eu zic sa duci folia la capat, sa nu te nelinistesti (e posibil sa fie si din cauza ca ai uitat alea 12 ore pastila) si, daca fenomenul se repeta si luna viitoare sa mergi la medicul de planning sa iti schimbe pastilele.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.