homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru cine are pisica... Putin ajutor!


#1 2008-07-03 12:59:50

guardian__angel
New member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 21

Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

fetelor, mi-am luat o pisicuta superba! are o luna jumate... cineva voia sa o arunce cu fratiorii ei pe camp sad am gasit pentru toti un camin, iar eu am pastrat o pisicuta. problema mai mare e ca nu am mai ingrijit pana acum nici un animal pentru ca stau la apartament si am avut probleme cu parintii. vreau sa va intreb... stiti cumva ce vaccin ii trebuie facut...am inteles ceva de deparazitare... si v-as ruga mult..daca stiti care sunt preturile pentru acestea. nu stau foarte bine cu banii acum..si de-asta as vrea sa stiu la ce sa ma astept cand o duc la veterinar! nici nu stiu cum sa o invat la litiera.. tongue daca puteti sa imi dai cateva sfaturi, v-as fi recunoscatoare! puss


:kära: I'm so in love! kram

Offline

 



#2 2008-07-03 13:04:13

iubirica
Full member
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 117

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Sa o stapanesti sanatoasa! De vaccin nu stiu sa-ti spun foarte multe, dar daca vei merge la un cabinet veterinar iti vor spune ei ce trebuie facut si cat costa. Referitor la invatat...eu o bagam cu boticul in locul unde facea (cel mai mult ii placea in fotoliu, pe la colturi big_smile) si o certam nitel, apoi o bagam in ladita cu nisip. In cateva zile s-a obisnuit si nu mi-a mai lasat "cadouri" prin casa. Spor la treaba wink


Zambeste pentru ca nimeni nu o poate face in locul tau big_smile

Offline

 

#3 2008-07-03 13:09:35

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

vaccinul cam pe la 4-6 luni se face si nu costa o avere..de invatat e usor...o urmaresti in permanenta si cand vezi ca da sa faca o iesi si o bagi in nisip...in 2-3 zile invata...htana iidai de juniori, apa schimbata zilnic, joaca ii dai cat cuprinde lol ...in rest sa iti traiasca si sa te bucuri de ea.


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#4 2008-07-03 13:09:54

Allecsutsa
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-02
Mesaje: 1321

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

sa-ti traiasca ! puss
e simplu ... te duci pana la un cabinet si ii zici doctorului : " Nu va suparati , am gasit o pisicuta zilele astea pe camp , m-am certat putin cu ai mei si pana la urma au primit-o . Ce vreau eu sa stiu este : cam cat ma costa deparazitarile si primul vaccin . " Dupa ce-ti zice , faci rost de banii respectivi , te duci acasa , iei matzuca si te duci cu ea la cabinet . Sa ne povestesti cum a fost . Bafta puss si... asteptam poze cu ea hjarta


Dragostea si muzica sunt cele doua aripi ale sufletului !

Offline

 

#5 2008-07-03 13:10:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

pai in primul rand tre deparazitata int si ext...

ext o da cu o solutie sa-i moara puricii (ai MARE grija c scrie pe solutie, mie o dr incompetenta mi-a dat pt un pui de caine o sol pt animale mari.. iar acum saracul e plin de leziuni)

int ii da o bucatica de pastila... iar in ziua aia se strica la burta, posibil sa nu manance si sa fie apatica... iar in caca sa nu te sperii ce iese... ghem de viermisori sad. operatiunea tre repetata la 10 zile, apoi din 3 in 3 luni (aprox)

vaccinul e altceva... e un set de vaccinuri, alea ti le zioce medicul (la a noastra n-am facut, deci nush)... sunt pt boli precum rabia, parvoviroza (asta e la cini, nush dak si la mate... sunt vreo 4, intreb azi la vet cat costa dak vrei)

deparazitarea te costa putin... cam 20 ron... maxim 30, depinde si de dr. mie mi-a luat 15 (iasi)

cu litiera e cea mai mare durere. sincer. ideea e ca ea face acolo unde sinte mirosul ei, unde a mai facut si alta data. deci ideea e sa o tii o perioada inchisa in baie/buc/balcon (pe gresie), unde sa speli (preferabil cu un produs cu clor) ori de cate ori face pe jos... in schimb, sa-i pregatesti o tavita (pe a noastra am invatat-o fara nisip, doar da cu labuta in tavitya goala, astfel incat putem sa-i aruncam de fiecare data dupa ce face). cand o vezi ca se "pregateste" (se invarte in cerc, lasa fundul in jos), o pui in tavita. apoi o tii acolo si o bagi cu nasucul in ce a facut, eventual ii iei labuta si o onveti sa bata cu ea in tavita/nisip..

tre rabdare... macar o sapt smile dar dupa aceea n-ai treaba cu ea, ii pui doar papa si apa o data pe zi (apropo, cat e pui mananca f mult, deci tre sa aiba mereu papa, sa-si ia cand vrea)... si eforturile iti vor fi rasplatite.

si inca ceva... cat sunt in crestere, le dor dintisorii... de aia au tendinta sa roada... aici e cum ti-e norocul, a noastra n-a facut pagube semnificative, dar in alte parti am vazut ce poate face un pisoi.

multa bafta... si, mai ales, FELICITARI PT CE AI FACUT!!!! applause


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-07-03 13:11:01

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

la o luna jumate nu se face nimic din toate astea...nici cea exterioara nici cea interioara


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#7 2008-07-03 13:13:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

? cum asa? si cum sa stea matza puricoasa? fii serioasa, la a noartra la o luna i-a facut...

sunt solutii pt pui, speciale... se dau doar dupa cap, unde nu se poate linge etc

iar int nu-i da o pastila, ci doar o bucatica, un sfert, ceva...

eu zic sa vb direct cu medicul.,.. dar sa nu se faca n-am mai auzit


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#8 2008-07-03 13:15:13

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

eu am fost cu ea la o luna si nu mi-a facut nimic din toate astea...ma uit pe carnetul de sanatate si va zic exact la ce vrsta a facut deparazitarea si vaccinele...dar cu siguranta nu la o lun jumate...la interior eu si acum ii dau o bucatica de pastila si are 2 ani...
daca are purici poate dar pt restul sigur nu la varsta asta

Ultima oara a fost editat de micanarcisa (2008-07-03 13:15:57)


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#9 2008-07-03 13:17:53

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

psicul meu avea 4 sapt si l-am dus la veterinar pentru deparazitare..interna si externa. pentru cea interna i-a dat un sfert de pastiluta iar pentru purecei mi-a dat o fiola pe care am dizolvat-o in apa si l-am sters cu o carpa cu solutia aceea. miroase a petrol si nu este periculoasa pentru pui ( intradevar cum scrie katami este una speciala care se da numai dupa cap pentru ca e toxica dar asta nu are nicio restrictie decat ochisorii si boticul). l-am spalat de 2 ori cu solutia asta...dupa 7 zile a doua oara si acum e ditai motanelul care sta la tara la bunica fiindca nu ii mai ajungea apartamentul tongue


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#10 2008-07-03 13:19:27

Allecsutsa
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-02
Mesaje: 1321

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

mica , conteaza si de doctor si de medicamentele de care dispune . si eu am avut un motanel birmanez ( Codita ) si tot cam pe la 1 luna i-a facut ambele deparazitari . si la aproape 2 luni primul vaccin .


Dragostea si muzica sunt cele doua aripi ale sufletului !

Offline

 

#11 2008-07-03 13:22:09

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

eu am fost la 2 medici dintre care unul de la directia veterinara...pana in 3 luni nu mi-au facut nimic la pisica...in fine fiecare dupa cum considera


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#12 2008-07-03 13:22:55

guardian__angel
New member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 21

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

inteleg...pai atunci o sa-l duc la veterinar si o sa-mi dea probabil toate detaliile necesare... si...big_smile jucarioare le-ati luat? sunt atat de e entuziasmata incat pun tot felul de intrebari... nici nu stiu cum sa fac sa ma descurc mai bine! deocamdata pisicuta e la o prietena, dar maine seara o iau acasa! abia astept!


:kära: I'm so in love! kram

Offline

 

#13 2008-07-03 13:26:00

Allecsutsa
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-02
Mesaje: 1321

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

micanarcisa a scris:

eu am fost la 2 medici dintre care unul de la directia veterinara...pana in 3 luni nu mi-au facut nimic la pisica...in fine fiecare dupa cum considera

da , asa e ... sunt medici si medici ... fiecare cu experientele lui tongue


Dragostea si muzica sunt cele doua aripi ale sufletului !

Offline

 

#14 2008-07-03 13:26:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

daca vrei poti sa-i iei... dac anu crede-ma ca se descurca mai mult decat bine cu ghemotoace de hartie, de sfoara (traditionalele smile ), cu elasticele tale de par (a noastra are 5 ani si inca imi fugareste prin casa un elastic de par de ala cu o bucatica de metal... ii place cum suna pe parchet, cred....)... etc etc. imaginatie tre.... si s-o iubesti mul mult smile

Ultima oara a fost editat de katami (2008-07-03 13:26:36)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#15 2008-07-03 13:28:39

guardian__angel
New member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 21

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

deja o iubesc mult mult mult! tongue


:kära: I'm so in love! kram

Offline

 

#16 2008-07-03 13:30:24

cinthya
Full member
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 584

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

noi i-am luat o zgarda d-aia ptr puricei, era plinaaaaa !!! i-am lasat-o doar o zi, ptr ca zgardele alea sunt ptr pisoi mai mari, dar n-aveam ce face c-o mancau de vie! si au picat toti...la nisip s-a invatat singura in 2-3 zile, i-am pus o tavita si-a gasit-o imediat..probabil instinctul, si oricum stikti k pisicile sunt f curate....ce vreau sa va intreb eu....cred ca e fetita si as vrea s-o castram, ca stam la curte si sunt motani cu duiumul...cam cat ar costa?

Offline

 

#17 2008-07-03 13:32:04

Allecsutsa
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-02
Mesaje: 1321

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

guardian__angel a scris:

inteleg...pai atunci o sa-l duc la veterinar si o sa-mi dea probabil toate detaliile necesare... si...big_smile jucarioare le-ati luat? sunt atat de e entuziasmata incat pun tot felul de intrebari... nici nu stiu cum sa fac sa ma descurc mai bine! deocamdata pisicuta e la o prietena, dar maine seara o iau acasa! abia astept!

i-ai da , avand in vedere ca inca e mica , sa nu-i iei d-alea cu par/puf sau altceva , ce poate inghiti . deci ia-i soricei de cauciuc ( care sa chitaie ) , si poti sa-i faci si tu jucarioare care s-ar putea sa-i atraga atentia mai mult decat cele cumparate .
de exemplu , ia 3 capace de bere ( capse ) fa-le cate o gaura cu un cui , si baga o ata pe acolo si tragi ata , usor , alea fac zgomot si o atrag si pe ea sa se joace . si sunt o gramada de astfel de jucarioare ... pune-ti imaginatia la lucru hjarta


Dragostea si muzica sunt cele doua aripi ale sufletului !

Offline

 

#18 2008-07-03 13:33:36

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

si zgarda la fel dupa 6 luni parca ne-a spus...oricum si la un an cand i-am pus i s-a facut rau si de abia mai respira si saliva abundent...imediat i-am scos zgarda si i-am dat apa cu pipeta si si-a revenit...asa ca mare atentie...o colega a patit exact la fel...


la fete cam 75 de roni..eu asa am dat


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#19 2008-07-03 13:35:35

Allecsutsa
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-02
Mesaje: 1321

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

cinthya am impresia k e in jur de 40 roni . cel putin la Campina asa e big_smile


Dragostea si muzica sunt cele doua aripi ale sufletului !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.