homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru cine are pisica... Putin ajutor!-2


#20 2008-07-03 13:45:24

cinthya
Full member
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 584

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

ma mir, stiu ca ptr o catelusa e 2 mil, deci ma asteptam la un pret bomba....nici 750 nu e mult, daramite 400 mii.....pisicu e de fapt al soacrei mele, care din pct meu de vedere e cam nesimtita....a mai avut o pisica, o gasisem eu cu omu` intr-o seara, a indragit-o foarte tare, pisica a facut pui, cand crescusera marisori era iar bortoasa, si s-a hotarat s-o lase pe camp si a pastrat un motan...mie asta mi se pare strigator la cer, nu era o carpa care dupa ce o folosesti o arunci....asa ca prefer sa castrez eu pisica de acum ca sa nu aiba aceeasi soarta....n-am vazut frate asa ceva....au mai dat un caine cand era omu` mic, de 3 ori l-au dus de acasa si de 3 ori s-a intors inapoi....si l-au dus departe, inclusiv intr-un sat , deci f departe....si s-a intors....iar a  treia oara dus a fost...ma intreb cum i-a lasat inima sa-l duca iar, cand a dovedit cat de credincios este....

Offline

 



#21 2008-07-03 13:47:44

guardian__angel
New member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 21

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

cinthya a scris:

ma mir, stiu ca ptr o catelusa e 2 mil, deci ma asteptam la un pret bomba....nici 750 nu e mult, daramite 400 mii.....pisicu e de fapt al soacrei mele, care din pct meu de vedere e cam nesimtita....a mai avut o pisica, o gasisem eu cu omu` intr-o seara, a indragit-o foarte tare, pisica a facut pui, cand crescusera marisori era iar bortoasa, si s-a hotarat s-o lase pe camp si a pastrat un motan...mie asta mi se pare strigator la cer, nu era o carpa care dupa ce o folosesti o arunci....asa ca prefer sa castrez eu pisica de acum ca sa nu aiba aceeasi soarta....n-am vazut frate asa ceva....au mai dat un caine cand era omu` mic, de 3 ori l-au dus de acasa si de 3 ori s-a intors inapoi....si l-au dus departe, inclusiv intr-un sat , deci f departe....si s-a intors....iar a  treia oara dus a fost...ma intreb cum i-a lasat inima sa-l duca iar, cand a dovedit cat de credincios este....

O, Doamne!!!! yikes sad


:kära: I'm so in love! kram

Offline

 

#22 2008-07-03 13:51:22

cinthya
Full member
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 584

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

da! am fost foarte catranita si m-am suparat crunt! asa ca de data asta iau eu pisica s-o castram, zicea si omu` tot asa....asta e ce sa-i faci....unii sunt mai simtitori, altii mai putin....si mai si zicea soacra-mea, care a avut cancer la san, ca venea pisica si se aseza pe sanul bolnav, numai acolo statea ca si cum ar fi stiut...si tot a dat-o, ca sa nu se umple de pisoi, domne...ca era greu sa se stranga la punga si s-o castreze...voi puteti sa intelegeti asa ceva?!

Offline

 

#23 2008-07-03 13:53:34

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

unii au sufletul asa de mic si negru ca ma intreb cum de ii suporta pamantul...stii ca se zice ca iti da dupa inima...


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#24 2008-07-03 13:55:35

cinthya
Full member
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 584

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

sa stii ca asa este, mica!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-07-03 13:56:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

ce "oameni", cinthya... sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#26 2008-07-03 14:01:11

cinthya
Full member
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 584

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

da, in general sunt super ok, dar la faza asta chiar mi-a lasat un gust amar...

Offline

 

#27 2008-07-03 14:25:49

asim
Full member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 307

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

buna

am citit mesajele voastre
am si eu o pisica, maidaneza, (femela) care de 1 luna a fatat 5 pisoi tare frumosi
norocul meu ca stau la casa si nu-i asa complicat
inainte am mai avut doi motani care au disparut, asta e
unul foarte frumos era - albastru de rusia - dupa el am plans cel mai mult
ce sa va spun? dupa experienta mea de 4 ani cu pisicile eu as opta in continuare tot la o femela
de ce? va si spun: in primul rand femelele nu-si marcheaza locul deci nu miroase
in al doilea rand cine sta la casa : sunt " harnice" in sensul ca prind soareci
motanii sunt mai puturosi
in al treilea rand : pleaca cand tzi lumea mai draga...
o alta problema : eu din cate stiu castratul se poate face numai dupa varsta de 8 luni ca cica atunci ajung la maturitate
cu deparazitarea : sincer eu nu m-am complicat de loc in sensul ca nu am trecut pe la veterinar cu ea si uite bine mersi are 1 an si jumatate, este mare si frumoasa si mananca orice. Pentru pureci este un praf care nu costa mai mult de 5 lei, car ii aplic pe spate, de la ceafa pana la baza cozii.In rest totul este ok
Poate pentru cei care sunt de rasa merita o atentie mai deosebita

Offline

 

#28 2008-07-03 14:25:58

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Eu pe al meu l-am dus la deparazitare pe la 7 sapt(a costat 9 lei cu tot cu carnetelul de sanatate)iar primul vaccin trebuie facut la 8 sapt(costa 30 lei)iar al doilea peste 2 sapt(cred ca tot 30 lei costa).
Oricum mie un medic mi-a spus ca nu este voie sa treaca de 3 luni si sa nu aiba ambele vaccinuri facute.

ps...deparazitare i-a facut doar interioara pt ca nu avea puricei deloc.

Ultima oara a fost editat de Andra123 (2008-07-03 14:41:55)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#29 2008-07-03 14:35:25

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

chiar ma voi uita pe carnetul de sanatate ca m-ati facut curioasa...ori nu mai tin eu minte?...ori era vorba de saptamani si nu luni.... lol ...
castrarea da dupa 7-8 luni...dar deparazitarea interna se face nu numai pt pisica ci si pt stapani sa fie feriti de anumiti paraziti ce-i poate face o pisica ne-deparazitata
si da dupa prima deparazitare trebuie facuta apoi regulat la 3-4 luni...insa eu ii dau acasa caci stiu ce sa-i iau si notez eu in carnet


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#30 2008-07-03 14:35:53

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

de acord cu fetele..neaparat deparazitata si vaccinata...deparazitarea se face si la o luna...ii da o faramita de pastila..eu cel putin am luat-o in ghiozdan si am dus-o direct la medic. era un ghemotoc si tot i-a dat o faramita de pastila de deparazitare.e iefitina bucatica aia de pastila (vreo 8, 9 lei). ii face carnet de sanatate..si sper sa dai de un medic bun..
aaa si fara zgarda de purici momentan sau dupa cum bine zicea katami daca iti da solutie dozeaz-o..cel mai sanatos pana in 3 luni mai bine o purici urotfl mama asa facea cand a fatat pisica noastra..da mama-i nebuna dupa mate..
restul ..la tavita se invata..a mea s-a invatat intr-o sapt.
si un sfat: mie medicul mi-a zis ca unde face prin casa pana se invata sa spal cu putin otet, sa nu ramana miros..doar la tavita sa aiba miros.
daca nu ai banuti de jucarii, mai bine ii faci u motocei, ii dai dopuri sa le fugareasca...rotfl oricum va incepe ea sa iti fure:))
si dap..permanent papica..d juniori..
sa-ti traiasca si sa be happy together:X

Offline

 

#31 2008-07-03 14:48:06

asim
Full member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 307

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

cum reusiti sa-i dati pastila?
eu la primul motan am incercat sa-i dau o pastila dar singura nu am reusit, nu l-a inghitit
a trebuit sa ma duc cu el la veterinar si cu o siringa am vazut ca ia dat. tare complicat
eu de aceea am si renuntat sa-i mai dau pastile de deparazitare
imi era tare mila sa-l chinui

Offline

 

#32 2008-07-03 14:49:49

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

eu o tin bine intre picioare...eu asezata...ii deschid gura si ii pun pastila in fundul gatului si apoi ii inchid boticul si o frec pe gat sa se duca...nici nu are timp sa comenteze lol


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#33 2008-07-03 14:51:58

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

trebuie sa o tina cineva bine de labute si tu ii deschizi gura si ii bagi pastila cat mai adanc,iar apoi ii inchizi gura si nu o lasi sa o deschida pana nu a inghitit pastila
La ala mare al lui maica-mea nici noi nu am reusit sa i-o dam,are o putere ticalosul ca nu ai cum sa il ti nemiscat neutral


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#34 2008-07-03 14:52:00

asim
Full member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 307

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

lol esti tare !!!
asa am facut si eu dar a scuipat-o si dupa aceea a inceput sa verse si 2 zile fugea de mine cand ma vedea:)))

Offline

 

#35 2008-07-03 14:56:39

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

asim a scris:

lol esti tare !!!
asa am facut si eu dar a scuipat-o si dupa aceea a inceput sa verse si 2 zile fugea de mine cand ma vedea:)))

rotfl rotfl

Offline

 

#36 2008-07-03 15:10:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

eu lui cutu i-am dat-o dizolvata in apa, cu o seringa... nu prea a vurt el s-o inghita, cred ca nu-i chiar delicioasa.... dar n-a avut ce face. a mai scuipat el un pic, dar stiam ca asa va fi, asa ca pregatisem o doza putin mai mare decat ar fi trebuit... incat a inghitit exact doza necesara wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#37 2008-07-03 15:12:50

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

eu nu am probleme ii dau si singura...bine ca e pisicta si nu e zdrahoanca...si la taiat gherutele la fel o imobilizez bine iar sotul ii ia varfurile


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#38 2008-07-03 15:20:35

guardian__angel
New member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 21

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

fetelor, va multumesc din suflet pentru sfaturi...si pentru ca ati impartasit din experienta voastra cu pisicutele... sper sa ma descurc cu ea..am emotii...mai ales ca pana acum nu am mai avut grija de nici un animalut...de-asta mi-e putin cam frica sa n-o dau in bara...sa nu mi se imbolnaveasca..sau ceva de genul. dar promit sa am mare grija de ea!!!!!


:kära: I'm so in love! kram

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.