homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Retete usoare pt slabit


#1 2008-07-09 14:21:14

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

retete usoare pt slabit

stiu k mai sunt subiecte cu retete insa acolo sunt de toate felurile si pt mine e periculos sa vad prajituri si alte retete cu smantana,sunca si altele interzise...asa k v-as ruga sa-mi dati si mie idei de cateva retete pt slabit...din ce avem voie sa mancam de obicei intr-o dieta pe care ne-o facem singure...dar in special din legume...si care se prepara usor....
sper sa primesc cat mai multe idei pt k nu stiu deloc ce sa-mi mai gatesc...in ultimele zile am mancat ciorba de poastai cu castravete...dar mi se face foame f rpd...:k?ra:


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 



#2 2008-07-09 14:30:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: retete usoare pt slabit

ce fac eu des vara:
salata de rosii + mozarella (sau telemea) + busuioc + ulei de masline
dovlecei la gratar + un strop de ulei de masline + usturoi + lamaie
salata de fasole verde sau conopida : fiarta + iaurt + un pic de usturoi + marar
supa de rosii
tzatziki : iaurt + castravete + usturoi + marar
o chestie noua care a avut un mare succes : somon (cred ca merge si cu alt peste file) la tigaie, cu un pic de ulei de masline + lamaie + capere, spre sfarsit se adauga dovlecei taiati fasii cu un curatator de legume si se mai lasa 2-3 minute. la sfarsit se adauga busuioc sau alte verdeturi
vinete parmigiana : vinete puse putin pe gratar sau pe teflon, se pun apoi intr-o tava, peste ele sos de rosii (din suc de rosii + ceapa + un catel de usturoi + busuioc) si deasupra mozarella feliute + parmezan ras
ratatouille : se inabusa separat : ceapa, 2-3 catei de usturoi, ardei, dovlecel, vanata, se pun la un loc, se adauga rosii tocate si ierburi de Provence (sau busuioc proaspat) si se mai lasa putin, eventual la sfarsit se mai adauga un catel de usturoi putin zdrobit
ghiveci : cam toate legumele pe care le ai in casa asezate straturi (cele care se fac mai greu la fundul vasului) : varza, pastai, morcov, mazare, dovlecel, vanata, ardei, ceapa, rosie
ardei kapia umpluti cu branza de vaci - cruzi, se dau la rece si se taie felii; sau cu telemea sau gorgonzola si perpeliti un pic in tigaie


imi mai amintesc si-ti mai zic

Ultima oara a fost editat de heimdall (2008-07-09 14:33:32)

Offline

 

#3 2008-07-09 14:36:45

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: retete usoare pt slabit

ella_mina a scris:

stiu k mai sunt subiecte cu retete insa acolo sunt de toate felurile si pt mine e periculos sa vad prajituri si alte retete cu smantana,sunca si altele interzise...asa k v-as ruga sa-mi dati si mie idei de cateva retete pt slabit...din ce avem voie sa mancam de obicei intr-o dieta pe care ne-o facem singure...dar in special din legume...si care se prepara usor....
sper sa primesc cat mai multe idei pt k nu stiu deloc ce sa-mi mai gatesc...in ultimele zile am mancat ciorba de poastai cu castravete...dar mi se face foame f rpd...:k?ra:

Ella_mina orice cura de slabira ai urma, ai nevoie si de proteine. Asa ca baga in alimentatie si carnita slaba si peste. Astea nu ingrasa si iti dau si o senzatie de satietate pe termen lung. Fructele si legumele sunt foarte sanatoase si ele si nu au multe calorii, dar tine minte ca organismul are nevoie si de anumite substante si nutrienti pe care legumele nu le contin ( proteine, de exemplu, si carbohidrati)


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#4 2008-07-09 14:37:57

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: retete usoare pt slabit

heimdall...ce pofta de bruschete mi-ai facut lol


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2008-07-09 14:40:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: retete usoare pt slabit

hehe crys... bun, bun smile eu incerc sa pasc cat pot big_smile acum cat e vara si sunt legume multe
andreea, carbohidrati contin toate legumele, iar cele gen fasole, soia, naut, linte au si proteine smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-07-09 14:42:03

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: retete usoare pt slabit

multumesc mult haidmall :k?ra:....eu nu pot sa tin un anume regim pt k sunt foarte pofticioasa...dar am facut progrese mari pt k am renuntat la dulciuri,grasimi, consum sare mai putina....si fac si sport...a fost mult pana am inceput..big_smile


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#7 2008-07-09 14:42:51

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: retete usoare pt slabit

cred ca o sa fac si eu niste vinete cum ai zis tu big_smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#8 2008-07-09 14:44:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: retete usoare pt slabit

sunt o nebunie, evil... vezi sa le lasi putin cu sare inainte sa nu fie amare
iar ratatouille eu as manca non-stop hjarta

Offline

 

#9 2008-07-09 14:46:23

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: retete usoare pt slabit

cred ca merge sa le fac intr-un vas de jena... zici ca merge sa le fac inainte si intr-o tigaie de teflon


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#10 2008-07-09 14:48:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: retete usoare pt slabit

da, exact asa le fac si eu, intai putin in tigaia de teflon, apoi in vasul de jena
iar sosul de rosii e sosul clasic de spaghetti

Offline

 

#11 2008-07-09 14:50:40

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: retete usoare pt slabit

ms.frumos... deci suc de rosi nu bulion? si cred ca o sa pun branza de biovolita sau cascaval deascupra big_smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#12 2008-07-09 14:55:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: retete usoare pt slabit

suc de rosii sau rosii decojite din conserva / rosii proaspete pasate : inabusi un pic ceapa si catelul de usturoi, adaugi rosiile si lasi sa fiarba putin + sare, piper, eventual un praf de zahar sa mai reduca din aciditate si busuioc / oregano la sfarsit

Offline

 

#13 2008-07-09 15:03:10

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: retete usoare pt slabit

multumesc frumos puss


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#14 2008-07-09 15:04:33

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: retete usoare pt slabit

andreea_andy2 a scris:

ella_mina a scris:

stiu k mai sunt subiecte cu retete insa acolo sunt de toate felurile si pt mine e periculos sa vad prajituri si alte retete cu smantana,sunca si altele interzise...asa k v-as ruga sa-mi dati si mie idei de cateva retete pt slabit...din ce avem voie sa mancam de obicei intr-o dieta pe care ne-o facem singure...dar in special din legume...si care se prepara usor....
sper sa primesc cat mai multe idei pt k nu stiu deloc ce sa-mi mai gatesc...in ultimele zile am mancat ciorba de poastai cu castravete...dar mi se face foame f rpd...:k?ra:

Ella_mina orice cura de slabira ai urma, ai nevoie si de proteine. Asa ca baga in alimentatie si carnita slaba si peste. Astea nu ingrasa si iti dau si o senzatie de satietate pe termen lung. Fructele si legumele sunt foarte sanatoase si ele si nu au multe calorii, dar tine minte ca organismul are nevoie si de anumite substante si nutrienti pe care legumele nu le contin ( proteine, de exemplu, si carbohidrati)

chiar mananc si carne andreea...numai k fiarta nu prea imi place...si numai facuta la gratar ma plictisesc...oricum nu as putea sa stau fara carne...mai mananc si oua...si lactate..


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#15 2008-07-09 15:55:53

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: retete usoare pt slabit

heimdall a scris:

hehe crys... bun, bun smile eu incerc sa pasc cat pot big_smile acum cat e vara si sunt legume multe

a venit mami si m a corupt cu un pui rotisat...bruschetele mai trebuie sa astepte pana diseara tongue ...si eu profit de legume...o pun pe mami sa-mi faca la cuptor dovlecel, vinete,rosii si ardei cu ustoroi si ulei de masline (pacat ca nu avem smiley care  saliveaza lol ) si salata de fructe cat incape big_smile yammy...imi fac singura pofta lol


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#16 2008-07-11 14:40:06

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: retete usoare pt slabit

feteloooooor...nu mai propune nimeni nimic?.....ce sa fac si eu din dovlecel,pastai, rosii, castraveti...astea sunt toate legumele pe care le am in casa deocamdata...si sa fie de post...k eu tin post vinerea big_smile


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#17 2008-07-11 14:42:00

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: retete usoare pt slabit

damn m-am bagat sa citesc aici si am ramas cu un rau(apa) in gura sad

Ultima oara a fost editat de Alina Delia (2008-07-11 14:42:19)


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#18 2008-07-11 14:46:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: retete usoare pt slabit

ella, doar atat ai ? fa dovlecei prajiti sau pastai fierte cu usturoi + salata de rosii si castraveti

Offline

 

#19 2008-07-11 14:53:32

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: retete usoare pt slabit

mie mi se pare oximoronica sintagma asta.. "retete USOARE pentru SLABIT " rotfl rotfl
la mine orice implica slabit.. e greu!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.