homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aftele bucale


#1 2008-02-12 16:38:50

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

aftele bucale

de cand aveam 2 ani, imi apar periodic afte bucale, am fost la multi medici care mi-au spus ca nu exista tratament pentru asa ceva si tot ce mi-au recomandat au fost niste picaturi pe care le aplicam local si care mai calmau durerea.....stie cineva motivul pentru care apar aceste afte??? va multumesc


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 



#2 2008-02-12 17:01:24

b_oana
Hero member
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 2737

Re: aftele bucale

"Cauzele formarii aftelor sunt putin cunoscute, desi au fost identificate anumite elemente ce favorizeaza aparitia acestora, precum factori ereditari, anumite alimente (alimente bogate in histamine, adica branza cu mucegai, nuci, alune, ciocolata, caise, ananas, capsuni, zmeura, lamaie etc.), trauma fizica (muscarea mucoasei bucale, aparatele dentare si protezele, perierea agresiva a dintilor), anumite medicatii, stresul, hormonii (ciclul menstrual, sarcina) sau fenomene imunologice."

si mie imi apar afte destul de des sad ...cateodata nici nu pot manca din cauza lor..ma apuca plansul de durere! eu nu am fost la doctor,deci nu stiu de ce imi apar mie.sa fie din cauza k faceam destul de des infectii in gat si am avut si streptococ?..asta nu stiu.dak stie cineva asa-i ca ne raspunde si nou? tongue
eu le tratam cu o solutie de la farmacie..badijonaj bucal,sau imi facea mama ceai de musetel cu bicarbonat.  cred k mai faceam si din cauza k imi bagam pixurile si creioanle in gura,sau poate nu ma spalam prea des pe maini...dar acum am o f mare grija ..si iata k nici nu am mai avut de  ceva timp big_smile


Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, razi necontrolat, si nu regreta nimic care te face sa zambesti!!
..."ai nevoie de cineva ca sa suferi si mai apoi sa te vindeci"...

Offline

 

#3 2008-02-12 17:31:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: aftele bucale

ane_mona...si sistemul imunitar scazut contribuie la aparitia lor...daca e produs de alimente e indicat sa identifici dupa ce va apare...si sa vezi daca vreun aliment sau alimente le provoaca in mod repetat...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2008-02-12 22:23:14

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: aftele bucale

va multumesc fetelor...mi-a aparut acum cateva zile o afta si ma doare ingrozitor, nici sa mananc nu prea pot...si nu imi mai aparusera de mult...


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#5 2008-02-12 22:26:59

delya85
Full member
De la: Tg-Jiu
Inregistrat: 2007-07-27
Mesaje: 512

Re: aftele bucale

incearca ceai de cimbrisor sau de musetel concentrat si aplica local glicerina.stiu ca trec cam in 10 zile.


Ca o ploaie in desert ai aparut
Am simtit ca ma pierd intr-un sarut
M-ai facut sa plutesc pe aripi de dor
M-ai facut sa te ADOR

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-02-13 11:17:57

dangabriela
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 55

Re: aftele bucale

Si mie imi apar frecvent afte bucale, si asta de cand eram foarte mica! Cauzele aparitiei sunt multiple asa cum a zis cineva mai sus, dar eu stiam ca de fapt este vorba de candida!! De trecut trec singure cam in 7 zile dar sunt f dureroase. Pt ameliorarea durerii se poate folosi glicerina boraxata!

Offline

 

#7 2008-02-13 11:20:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: aftele bucale

Cauza poate fi si virala si bacteriana, nu doar candida. Eu pentru o eruptie din asta masiva de afte, cu febra si stare de rau am luat si antibiotic, si antimicotic, si antiherpetic, si antiinflamator (pentru ca n-am vrut sa ma internez, iar altfel nu au vrut sa-mi faca analize sa vada care e cauza)... va dati seama ce fericire pe ficatul meu
Cu tinctura de propolis trec mai repede si nici nu mai dor asa de tare

Ultima oara a fost editat de heimdall (2008-02-13 11:21:09)

Offline

 

#8 2008-04-04 15:07:27

iulia anitei
New member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 13

Re: aftele bucale

buna.aftele bucale erau ^prietenele mele ....de cand aveam 4 ani am avut probleme.prima oara am crezut ca au fost de alimente.ar fi putut fi si astea.dar mai tarziu dupa ani intregi de tot felul de tratamente am depistat faptul ca doar sistemul imunitar le producea.acum vreo 4 ani am facut tratament cu bitter suedez ,echinacee si propolis si  cateva flacoane bune de vitamine exclusiv pt imunitate.si acum am problee f rar............

Offline

 

#9 2008-04-04 15:25:19

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: aftele bucale

in special vitamina b12 ajuta in problemele cu aftele smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2008-04-06 12:55:32

control_freak
Hero member
De la: A la Z
Inregistrat: 2008-03-05
Mesaje: 2437

Re: aftele bucale

Salut,

Si eu am avut pt prima oara in viata mea o afta acum cateva luni. Si am folosit un gel de la Urgo cred( il gasesti in farmacii) ffff bun. Nu are gust rau, se aplica pe afta si formeaza o pelicula.Asa mai reusesti si tu sa papi ceva fara sa urli de durere. DUpa vreo 2-3 zile am scapat big_smile

Goodluck


Better to remain silent and be thought a fool than to speak and remove all doubt...

Offline

 

#11 2008-04-06 13:02:34

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: aftele bucale

e foarte bun gelul ala;l-am mai recomandat si eu smile

Offline

 

#12 2008-04-06 16:06:34

girlish
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 889

Re: aftele bucale

si eu fac afte destul de des...intr-un timp faceam lunar acu putin mai rar...ideea e ca la ultima afta am folosit tinctura de propolis..mi-am pus pe afta de mai multe ori pe zi, m-a usturat putin dar apoi imi amortea partea aia. plus ca am scapat f repede de afta. inainte imi puneam glicerina boraxata dar parca tinctura e mai eficienta
eu zic sa incerci cu tinctura wink


"Eu nu sunt altceva decât
o pată de sânge
care vorbeşte."
Nichita Stanescu

Offline

 

#13 2008-07-15 18:01:56

yoanna-aless
Membru
Inregistrat: 2008-07-15
Mesaje: 2

Re: aftele bucale

Buna!...Si eu cu aceeasi problema...fac fff des afte, dispar dupa tratament...si reapar in scurt timp...am una din februarie...si nu am reusit sa scap de ea..sad...va spun k am incercat cu tot felul de geluri si tincturi si antibiotice...si doctorii mi'au spus k nu exista un tratament exact...si nici cauza nu o pot stabili cu precizie...nu mai stiu ce sa fac sad

Offline

 

#14 2008-07-15 18:14:44

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: aftele bucale

paote ai probleme cu sistemul imunitar... incerca ceva naturist pt.sistemul imunitar... si ai grija la idgena bucala foloseste si o apa de gura


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#15 2008-07-15 19:21:30

yoanna-aless
Membru
Inregistrat: 2008-07-15
Mesaje: 2

Re: aftele bucale

Mi-a adus mama astazi pastura...cica e buna pt imunitate...Voi stiti ceva? Ati mai auzit?

Offline

 

#16 2008-08-25 09:31:42

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: aftele bucale

Am si eu o problema cu niste afte bucale care nu mai trec cu absolut nimic grater deja incep sa imi fac ganduri negre si sa ma gandesc la minuni de genul cancer bucal sau HIV sad
Am utilizat tot ce se putea : glicerina cu propolis, tinctura de propolis, sirop de trandafir, apa de gura, solutie impotriva aftelor, tantum verde..toate astea timp de o luna in care da, au dat inapoi si s-au micsorat dar nu au trecut.. sad
Medicul de familie mi-a spus ca sunt afte..nu stiu ce sa fac mai mult de atat..am luat catina pt imunitate si de cateva zile am inceput sa iau si b-uri. Acum nu ma mai dor...dar ma enerveaza ca le stiu acolo..nu am idee de ce au aparut mai les ca eu nu am mai facut deloc pana cum...au coincis insa cu eruptia unei masele de minte ..
Daca mi-ati putea da un sfat...va multumesc din tot sufletul.

Offline

 

#17 2008-08-25 13:18:58

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: aftele bucale

daca nu te mai dor inseamna ca au sa treaca..asta e evolutia aftelor. dureaza mult ce-i drept dar se mai intampla
daca tot nu-ti trec sau iti apar altele mergi totusi la medic, poate te mai lamureste cu niste raspunsuri
si nu-ti mai fa ganduri negre smile

Offline

 

#18 2008-08-25 17:21:28

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: aftele bucale

multumesc frumos puss sper sa treaca odata..

Offline

 

#19 2008-08-26 10:05:58

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: aftele bucale

Revin cu vesti...cele 2 afte enervante de pe mucoasa obrajilor au inceput sa treaca:) una aproape de tot...insa sunt oarecum surprinsa ca mi-a aparut una pe amigdale...se poate asa ceva? si ma deranjeaza destul de tare..sad
unde este indicat sa merg? stomatolog sau ORL? imi poate cineva recomanda un ORL-ist bun in Bucuresti?
Multumesc frumos

Ultima oara a fost editat de roxicutza (2008-08-26 11:07:45)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.