homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aftele bucale-2


#20 2008-10-20 20:03:36

crazy_loop
Membru
Inregistrat: 2008-10-20
Mesaje: 1

Re: aftele bucale

k si voi,si eu am problema asta:((...nu stiu ce sa mai fac...imi apar unele ,imi trec dupa care apar iar altele...deci am in permanenta gura plina de afte....nu mai pot sa fac nimic...acum am una pe buza si nu pot sa mananc nimica...ma deranjeaza kiar si cand vorbesc,mor de durere,ma gandesc ca imi apar din cauza deshidratarii sau din cauza ca mananc sarat,nici nu stiu ce sa mai fac.am disperat,deocamdata nu am incercat sa iau un tratament...mi se pare aiurea ca nu se stiu cauzele exacte ale acestor afte absolut oribile.
As vrea daca se poate sa ma ajutati si pe mine ca nu mai stiu ce sa fac.lipsa asta de fier sau vitamine,si daca le iau rezolv ceva?:cry

Offline

 



#21 2008-10-20 20:07:39

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: aftele bucale

Mie aftele bucale imi trec daca dau cu Oximed spray ... Eventual poti sa incerci smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#22 2008-10-20 20:29:34

girlish
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 889

Re: aftele bucale

cum am scris mai demult, folosesti tinctura de propolis! e f eficienta. eu faceam afte intr-un timp aproape lunar sau o data la 2 luni si de cand am pus tinctura pe afte nu am mai facut asa des. acum se mai intampla sa mai fac cate una dar la intervale rare si dupa ce pun o data sau de 2 ori tinctura trece. scap de ea intr-o zi 2 si inainte nu trecea nici dupa o saptamana


"Eu nu sunt altceva decât
o pată de sânge
care vorbeşte."
Nichita Stanescu

Offline

 

#23 2009-05-17 21:43:21

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: aftele bucale

aftele de care vb e acea bubita din gura foarte dureroasa, galbuie si care da senzatie ca e "ros" din acel loc.?aceste afte pot indica o infectie organism?prietenul meu face destul de des si la fel in ureche ii apar destul de des un fel de cosuri foarte dureroase! ar putea oare sa indice o infectie mai mare in corp?

Offline

 

#24 2010-09-04 11:01:57

denisa87
New member
Inregistrat: 2009-07-17
Mesaje: 32

Re: aftele bucale

puff..si io ma confrunt cu aftele mai nou smile acum cateva luni mi`ai facut ca desteapta niste cartofi ff picanti si dupa am facut afte..am mers la stomatolog mi`a zis ca sunt afte mi`a dat cu o substanta peste si mi`a zis sa ma spal cu apa de gura.in 5 zile mi`au treacut.dupa 2 luni cam asa cred mi`a aparut una..m`am spalat cu apa de gura si am ignorat`o desi ma durea in 3- 4 zile mi`a trecuta.Acum dupa ciclu vad ca iar mi`au aparut 2..care sunt ale naibii de dureroase, le am de vreo 3 zile si vad ca nu dau inapoi.la min eglicerine imi da senzatia ca le accentueaza, incerc cu tinctura de propolis.nu stiu de la ce le`am facut.Eu zis ca stres.Am fost  f stresata in ultima vreme, am luat si o gramada de medicamente si probabil si stomacu meu cat sa mai reziste.Pt imunitate iau fier ca asa mi`a dat doctora , am anemie, mi`am facut analizele..doar cu fieru stau prost in rest totul e ok.Nu stiu o sa ma duc la medic sa vad ce`mi zice.La mine cel putin zic ca sunt de la stres, daia incerc sa le tratez si sa le ignor.Daca ma stresez mai tare ca exista parca mai rau se accentueaza.poat ereusesc cu propolis.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-09-04 22:47:30

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: aftele bucale

mie mi s-a umplut odata gura de afte ca am avut o reactie alergica la niste antibiotice tampite prescrise de doctorita de familie.. mi se umflasera niste ganglioni la gat si mi`a dat niste antibiotice de care nu mai auzisem..le-am inceput seara..a doua zi aveam gura plina plina de afte. nu ma dureau, dar erau insuportabile..sa le stiu acolo x(

le-am tratat cu ceai de musetel si bicarbonat. faceam un fel de gargara cu solutia asta... de 2-3 pe zi si mi`au trecut in cateva zile.

glicerina boraxata e de obicei pentru afte... cred ca exista si cu propolis daca nu ma insel..

Offline

 

#26 2010-09-05 11:15:00

denisa87
New member
Inregistrat: 2009-07-17
Mesaje: 32

Re: aftele bucale

Fetelor am si eu o problema...mi`am luat urgo gel..si nu reusesc sa`l aplic..sau cel putin nuj daca e bine ce se intampla.Aftele mele sunt in partea superioara pe buza, aproape de masele si cand aplic solutia stau sa se usuce, dar se face ca o mazga alba, insa nu sta pe afte din cauza salivei.mai exact pasta asta alba ..trebuie sa stea pe afte ? sigur n`o sa stea din cauza salivei ..pls..cele care au folosit ajutai`am cu un raspuns .

multumesc anticipat

Offline

 

#27 2011-01-13 01:16:46

rominutza
Membru
Inregistrat: 2011-01-13
Mesaje: 1

Re: aftele bucale

am vazut ca ziceati ceva de candida ...
am un an de cand imi apar afte foarte des..sunt insuportabile dar sunt sigura ca deja stiti asta
acum un mi s-a prescris de medic un tratament pentru eliminarea din gat a bacteriei streptocop a 10 zile de antibiotice foarte puternice de la care am dat in altceva...si anume candida...
de cand mi s-a intamplat asta au inceput si aftele...chiar acum am trei...
ca sa nu mai simt durerea...tin un minut doua in gura alcool...orice fel de alcool...
am folosit tot ce vad pe aici ca spuneti...deageaba...

Offline

 

#28 2011-01-17 18:54:51

Banana Split
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 1420

Re: aftele bucale

si eu m-am chinuit cu afte o data, asta e a doua oara.. si atunci si de data asta mi-au aparat in gat si simt durere si in ureche si e groaaaaaaznic nu pot manca mai nimic de durere si e mica-mica ma mir cum de poate sa ma doara asa tare o afta amarata sad
data trecuta am incercat orice si nu mi-a trecut decat peste vreo saptamana.. deci mai am de asteptat sad

Offline

 

#29 2011-01-17 19:41:25

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: aftele bucale

denisa87 a scris:

Fetelor am si eu o problema...mi`am luat urgo gel..si nu reusesc sa`l aplic..sau cel putin nuj daca e bine ce se intampla.Aftele mele sunt in partea superioara pe buza, aproape de masele si cand aplic solutia stau sa se usuce, dar se face ca o mazga alba, insa nu sta pe afte din cauza salivei.mai exact pasta asta alba ..trebuie sa stea pe afte ? sigur n`o sa stea din cauza salivei ..pls..cele care au folosit ajutai`am cu un raspuns .

multumesc anticipat

Eu tamponez zona usor cu un servetel pentru a indeparta saliva si apoi aplic Urgo Afte. Ustura mai tare, dar are efect si sta lipita pelicula aia alba care se formeza pana la 4 ore, timp in care pot sa mananc fara sa ma deranjeze.
Sper sa te ajute. puss


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#30 2011-01-22 16:14:49

deeasunshine
New member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 27

Re: aftele bucale

eu am folosit glicerina boraxata in care am pisat 5 pastile de stamicin si m-am dat cu o compresa sterila pana mi-a dat sangele , asta pentru a "smulge" pelicula aia alba . era ca un santulet intre obraz si mandibula, in partea dreapta. intr-o sapt mi-a trecut complet. dar akm as vrea sa merg sa fac un exudat, dar nu stiu pe kre sa-l fac tonguee cel microbian sau pe cel micotic. din pacata sunt teste separate cu preturi separate sad si nu sunt ieftine in jur de 50 ron. can someone help me pls?

Offline

 

#31 2011-01-27 06:30:17

Waterpuff
Membru
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 1

Re: aftele bucale

Atentie celor carora le-au aparut afte. Nu beti sucuri acidulate in perioada aftelor pentru ca are un efect extrem de negativ. Va spun din proprie experienta. Eu am problemele cu aftele destul de regulat , dar nu am avut niciodata mai mult de 2-3. Medicul de fam. zicea ca de la mancat fructe nespalate , sau cu mainile nespalate. Avand in vedere ca erau 2-3 ...mici si medii (maxim) si treceau atat cu bicarbonat de sodiu intr-un pahar cu apa cat si cu glicerina boraxata (solutie contra aftelor bucale) nu le-am dat niciodata prea mare importanta , incat sa intru sa citesc zeci de forumuri medicale. Dar acuma cand intr-o saptamana s-a nimerit sa beau Cola , din 3 after mici  in 2 zile am facut 16 afte care s-au marit , iar unele s-au unit intre ele. Durerea de la glicerina boraxata (solutie pt afte bucale) devenise insuportabila pentru ca respectivele "rani" erau prea mari. Lacrimile instantanee erau evidente la fiecare aplicatie dar ajunsese sa-mi dea senzatie de lesin de la durere prea mare. Dupa ce m-am informat foarte mult din sfaturi online ale medicilor am descoperit ca mie unu imi apar din cauza mancatului semintelor (o fac des , la fiecare film care il vad , si nu ratez vreunul) dar altor le poate aparea de la nuci ,etc. si nu din cauza microbilor externi (gen nespalat fructe). Ca orice exceptie de la regula unora este posibil sa le apara si de la maini murdare sau fructe nespalate. Si partea cu bauturi acidulate este documentata tot din sfaturile online(cu zecile) ale medicilor. La unii aceasta reactie poate aparea si in urma laptelui , mancarurilor grase sau lamai.
Aftele trec de la toate metodele enumerate de care diversi utilizatori in posturile anterioare (bicarbonat de sodiu cu apa sau cu ceai de musetel - clatit , solutii contra aftelor bucale - glicerina boraxata (farmacie) , unguent-gel etc)

Offline

 

#32 2011-02-03 20:45:25

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: aftele bucale

Parere personala........ mie imi apar aftele de la  o anumita pasta de dinti, iar asta nu mi s-a intamplat de la inceputul folosiri ei,  trebuie sa luati si asta in consideratie si mai ales de la produsele lactate, in res metodele enumerate sunt cele mai bune si mare atentie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.