homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru cine are pisica... Putin ajutor!-3


#39 2008-07-03 19:28:18

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

dap asa e...in septembrie a aparut pe lume zgatia mea, in octombrie am adus-o acasa si pe 24 noiembrie i-a facut vaccin leucorifelin P si HC si tot in noiembrie pe 16 deparazit interna...sterilizarea pe 27 aprilie 2007 deci la 7 luni aproape 8...insa la mine a apucat sa intre in calduri si dupa ce i-au trecut am operat-o
si al doilea vaccin trebuia in nov 2007 dar e facut in ian 2008...iar deparazitarile la 3-4 luni

deci era vorba de saptamani nu de luni...is baba si mai uit si eu lol


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 



#40 2008-07-03 20:17:43

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

guardian__angel, ar fi bine sa-i nu-i dai whiskas si kitekat, ca nu sunt bune si pot avea probleme mai tarziu de la mancarea proasta (al meu a avut probleme cu rinichii de la whiskas). cel mai bine sa-i dai mancare cu ph crontrol (adica mancare super premium), orice sortiment de la firmele  hill's, royal canin, biomill, purina pro plan sau pentru mancare umeda Gourmet, Schesier sau Hill's. Sunt de calitate buna (asta folosesc si crescatorii de pisici), si o sa se vada diferenta si la blanita (e mai lucioasa, mai sanatoasa) si nici kk nu mai miroase asa urat. smile in rest poti sa-i mai dai carne de pui, vita...fara porc (ca nu e buna pentru ei), si fara condimente (deci fara salam, pate...). Motanul meu e mort dupa smantana, ii mai place si branza proaspata, poti sa-i dai si iaurt, legume fierte daca vrea.
In legatura cu nisipul...dupa ce mananca dupa vreo 10-20 minute poti sa-l duci la ladita cu nisip...poate ii vine si face acolo... sau il urmaresti si cand vezi ca vrea sa faca il duci repede la aldita pana se invata. unele pisici invata chiar singure (au ele instinctul asta).
Despre deparazitare...mie veterinarul imi ia cam 18RON pentru deparazitarea interna+externa...si inca vreo 18 RON pentru vaccinul antirabic (care eu il fac la 1 an...dar la pui la inceput s-ar putea sa fie facut mai des...nu stiu sigur). La deparazitare la 3 luni il duc, pentru ca il tin in casa...daca se duce pe afara poti sa-l deparazitezi si la o luna (mai ales extern). Oricum, preturile depind de fiecare veterinar in parte.
Iar de jucarii....poti sa-i iei sa vezi daca se joaca cu ele. al meu nu baga in seama jucariile de la pet shop (nici macar laserul), in schimb se joaca mult cu foile de hartie, sireturi si pungi. rotfl Poti sa-i iei un sisal de la pet shop, sa aiba unde sa-si ascuta gherutele sa nu iti zgarie tie prin casa (eu am 2 sisaluri puse unde ii place lui sa-si ascuta...si inca un covor de sisal pe care nu-l baga in seama deloc).


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#41 2008-07-04 09:01:27

guardian__angel
New member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 21

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Andreea, i-am luat deja foarte mult whiskas big_smile oricum, nu stiu daca imi permit sa ii cumpar mancare super premium...foarte scumpa... deocamdata sunt studenta, sunt pe cont propriu si as vrea sa stiu daca nu pot sa o invat si pe altfel de mancare... au bunicii la tara o pisica de vreo 7 ani si mananca aproape orice. au foarte mare grija de ea si nu i-au cumparat niciodata mancare speciala pentru pisici...  sa nu credeti ca nu vreau sa am grija de ea sau ca nu imi doresc sa o rasfat, dar deocamdata nu am foarte multe posibilitati financiare... big_smile


:kära: I'm so in love! kram

Offline

 

#42 2008-07-04 09:04:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

angel, noi pe a noastra (o ditamai namila) o tinem doiar cu purina pro plan... si dam axact 5 ron/sapt.
nu-i chiar un  capat de tara...

si nu-i mai lua multa papa deodata, din 2 motive:

1. s-ar putea sa reactioneze urat la ea (de ex, sa vomite)... si ramai cu tot maldarul
2. daca e mancare vrac, mai ales... isi pierde mirosul in timp si n-o mai atrage.

noi luam 1 data/sapt o punga de 5 ron... exact cat pt sapt aia, plus/minus 1-2 zile, in functie de apetitul dumneaei si de sortimentul gasit


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#43 2008-07-04 09:59:20

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

eu am avut o pisicutza birmaneza 5 ani.
deparazitarea nu e scumpa, mie imi lua cam 150 de mii. Vaccinul se face cam la 6 saptamani si e f ieftin, nu mai stiu exact cat. Apoi se repeta parca din 6 in 6 luni. Eu pe a mea o vaccinam o data pe an, ca oricum o tineam in casa si nu intra in contact cu alte animale ca sa ia vre-o boala. Cu mancarea o obisnuiesti cum vrei. Eu ii luam tot timpul crochete (hrana uscata) si in rest ii dadeam branzica, lapte, salam, carne fiarta sau prajita etc. mancare umeda mai rar, ca e mai scumpa.
Iti dau un sfat: sa nu-i dai carne cruda. Altfel o sa devina disperata dupa ea, si o s-o gasesti tot timpul pe masa. pisoiul meu nici nu se uita la ea, pt ca nu ii dadusem niciodata , si in plus veterinarul mi-a zis ca nu e nici foarte indicata pt stomacul lor.

cu nisipul o sa-ti fie mai greu cand o sa creasca. Va mirosi f urat, si va trebui schimbat zilnic.
Poti sa-i cumperi nisip special, eu luam sanicat, e cam 120 de mii si imi ajungea vreo 2 sapt o punga. Asta absoarbe mirosul si e parfumat.

O sa ai casa plina de par, si o sa-ti zgaraie mobila si perdelele (cel putin al meu asa facea), dar nimic nu se compara cu bucuria de a tine-o in brate cand vii acasa si a dormii cu tine.
bafta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-07-09 14:22:03

carcotasa01
Full member
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 157

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

buna fetelor!
in primul rand felicitari pentru site arata fff bine (eu nu am mai intrat de mult timp)
am si eu 2 pisicuti de dat sunt cenusii si inca 3 sunt birmanezi corciti cu ceva...
deocamdata ii cresc ca sunt micuti (au ochisorii inchisi) au fost abandonati in fata unui cabinet veterinar din Craiova ... acum eu si cu inca o voluntara ii crestem sa ii facem maricei, dar mai avem cateva sufletele de care avem grija...ca daca nu ii luam noi ar fi fost eutanasiati ... sad
daca e cineva din Craiova care si-ar dori sa iubeasca si sa ofere o sansa la viata unui pisicut va rog sa ma contactati... adresa mea de mail este carcotasa01@yahoo.com
Multumesc


Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii.

Offline

 

#45 2008-07-16 11:32:40

carcotasa01
Full member
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 157

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

ce sa va spun... ca am mai gasit inca 5 pisicuti... asemanatori cu pisicul din reclama de la wiskas... simt ca innebunesc... i-am luat si pe astia acasa... o sa fac crescatorie... tocmai cand gasisem si eu 2 stapani pentru cei pe cae i-am gasit... dar acum chiar nu stiu pe cine sa mai intreb...
fetelor ma puteti ajuta??? cine e din Craiova sau aproape de Craiova si vrea un sufletel care nu are pe nimeni pe lumea asta??
va rog sa ma contactati la carcotasa01@yahoo.com
chiar am nevoie de ajutorul vostru... asigur si transportul gratuit
multumesc


Fii tu insuti schimbarea pe care o doresti lumii.

Offline

 

#46 2008-07-16 11:50:07

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

katami a scris:

angel, noi pe a noastra (o ditamai namila) o tinem doiar cu purina pro plan... si dam axact 5 ron/sapt.
nu-i chiar un  capat de tara...

si nu-i mai lua multa papa deodata, din 2 motive:

1. s-ar putea sa reactioneze urat la ea (de ex, sa vomite)... si ramai cu tot maldarul
2. daca e mancare vrac, mai ales... isi pierde mirosul in timp si n-o mai atrage.

noi luam 1 data/sapt o punga de 5 ron... exact cat pt sapt aia, plus/minus 1-2 zile, in functie de apetitul dumneaei si de sortimentul gasit

katami, cum arata mancarea asta si unde gasesc? k eu am niste pisici tare fomiste....


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#47 2008-07-16 13:58:18

ada2910
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 299

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Pisicuta mea nu s-a impacat prea bine cu zgarda, dar i-am luat o solutie pentru purici care se punea la ceafa...singura interdictie era cea de kg (nu se aplica daca puiul are mai pun de 1.5 - 2 kg...nu mai stiu exact), oricum a scapat imediat...

iar cu jucarioarele e mai bine sa o obisnuiesti de mica...sunt innebunite, mai ales dupa cele tip undita, dar nu cu soricel ci cu fulgi....

inca un lucru, e bine sa fie obisnuita cu lumea...cum stau fara ai mei si tot timpul vin prieteni in vizita... pisa mea (Mica) a crescut asa si e cea mai fericita cand avem vizite...e bagata in seama si clar se joaca cineva cu ea....

O alta membra a echipei, Deliav o stie foarte bine...e febletea...oricum pisicile sunt super haioase, a mea cand e in ture...si patineaza pe gresie sare pe perete si isi ia avant...plus ca au si personalitati puternice...dar acum depinde cum o obisnuiesti...

In privinta mancarii, te-as sfatui sa nu o obisnuiesti numai cu un anumit tip de mancare...(doar bobite de exemplu)...mai bine alternezi...hrana umeda, bobite doar o data pe sapt (sau cand pleci undeva) si cel mai sanatos, tot cam o data pe sapt. carnita cruta (vita, piept pui, ficatei). Si neaparat sa-i plantezi si putina iarba...

De ce spun toate astea cu mancarea....picica parintilor a fost la un pas sa faca blocaj renal din cauza bobitelor...sad bine ca a scapat cu tratament...cu tamaie...supite..etc)

Acum e bine dar avm grija.
Oricum toate cele bune si tie si lu' pisi...si muuuulta joaca in famile tummenupp

A mea nu cere carne cruda pentru ca stie ca nu primeste decat in week-end...plus ca in salbaticie cand mai prin un soricel doi....e buna si carnea cruda, mai ales ca asa mi-a recomandat si vet-ul, care e anti pastile si tratamente altfel decat cele naturiste.

Ps: pisica parintilor are 10 ani deja, si inca mai are chef de joaca (nici nu e foarte grasana...ca am avut grija cu mancarea...nu e bine sa fie ff grase)...
Si a mea are 3 anisori...

In ceea ce priveste nisipul, mai bine investesti niste banuti si iei ceva mai scump (eu folosesc de la Friskeys....nu mai stiu cum se scrie) si tin sa-ti spun ca nu miroase absolut deloc...dar mai bine sa te obisnuiesti sa-i faci curat aproape imediat dupa ce face...pisicile sunt animale foarte curate dupa cum o sa observi...si nici nu e bine pentru ele sa faca in mizerie.
Plus ca daca ii strangi cand face, si doar ce face (pentru ca se aduna ca un bulgare)...atunci si nisipul o sa-ti tina mult mai mult.
Oricum daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie oricand....

aaaa....inca o chestie, nu ar fi o mare problema daca ii tai gherutele...dar cu ajutorul ghearelor( si nu numai...si coada de ex)  isi mentine echilibru, asa ca eu nu as face lucrul asta...ca ele oricum si le ascut pe unde apuca, a mea a incercat pe canapea si am certat-o (fara bataie)...si acum le ascute ..tot pe canapea, dar in spate (deci nu se vede ) lol....s-a adaptat saraca ..ce sa faca

poop

Ultima oara a fost editat de ada2910 (2008-07-16 14:09:27)


Infrange-ti deci durerea
Fii vesel de se poate
Caci tot la zi ajunge
Si cea mai lunga noapte!

Offline

 

#48 2008-07-16 18:07:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

carmen_21 a scris:

katami a scris:

angel, noi pe a noastra (o ditamai namila) o tinem doiar cu purina pro plan... si dam axact 5 ron/sapt.
nu-i chiar un  capat de tara...

si nu-i mai lua multa papa deodata, din 2 motive:

1. s-ar putea sa reactioneze urat la ea (de ex, sa vomite)... si ramai cu tot maldarul
2. daca e mancare vrac, mai ales... isi pierde mirosul in timp si n-o mai atrage.

noi luam 1 data/sapt o punga de 5 ron... exact cat pt sapt aia, plus/minus 1-2 zile, in functie de apetitul dumneaei si de sortimentul gasit

katami, cum arata mancarea asta si unde gasesc? k eu am niste pisici tare fomiste....

arata normal, ca orice crochete. si se gaseste in farmaciile veterinare. faza e ca si an noastra are mofturi la unele soiuri de purina... unele nu ii plac ei, iar altele ii plac f mult, dar le vomita dupa. dar depinde de la matza la matza. incerca mai multe feluri. a noastra manaca dcel mai bine pui si somon (iau 50-50 din cele doua soiuri, in total de 5 ron... si tin cam o sapt). si decarteaza sigur pe covor la purina delicat (desi cica e cel ami apreciat sortiment)... si ei ii place, de altfel lol

si neaparat sa specifici ca vrei purina pro plan pt pisici (ca au si pt caini) si daca pisicile sunt adulte sau junioare (de ex, a noastra nu se prea impaca acum cu mancarea pt junioare... probabil are alt gust, nush...)

pai ada, cu crochete de astea scumpe nu mai are probleme cu rinichii... tocmai asta e ideea. ca de gustoase sunt ok si wiskas-ul... dar se trezeste cu probleme renale cum spuneai.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#49 2008-07-16 18:54:39

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

katami a scris:

carmen_21 a scris:

katami a scris:

angel, noi pe a noastra (o ditamai namila) o tinem doiar cu purina pro plan... si dam axact 5 ron/sapt.
nu-i chiar un  capat de tara...

si nu-i mai lua multa papa deodata, din 2 motive:

1. s-ar putea sa reactioneze urat la ea (de ex, sa vomite)... si ramai cu tot maldarul
2. daca e mancare vrac, mai ales... isi pierde mirosul in timp si n-o mai atrage.

noi luam 1 data/sapt o punga de 5 ron... exact cat pt sapt aia, plus/minus 1-2 zile, in functie de apetitul dumneaei si de sortimentul gasit

katami, cum arata mancarea asta si unde gasesc? k eu am niste pisici tare fomiste....

arata normal, ca orice crochete. si se gaseste in farmaciile veterinare. faza e ca si an noastra are mofturi la unele soiuri de purina... unele nu ii plac ei, iar altele ii plac f mult, dar le vomita dupa. dar depinde de la matza la matza. incerca mai multe feluri. a noastra manaca dcel mai bine pui si somon (iau 50-50 din cele doua soiuri, in total de 5 ron... si tin cam o sapt). si decarteaza sigur pe covor la purina delicat (desi cica e cel ami apreciat sortiment)... si ei ii place, de altfel lol

si neaparat sa specifici ca vrei purina pro plan pt pisici (ca au si pt caini) si daca pisicile sunt adulte sau junioare (de ex, a noastra nu se prea impaca acum cu mancarea pt junioare... probabil are alt gust, nush...)

pai ada, cu crochete de astea scumpe nu mai are probleme cu rinichii... tocmai asta e ideea. ca de gustoase sunt ok si wiskas-ul... dar se trezeste cu probleme renale cum spuneai.

poti gasi si la pet shopuri. purina prol plan, royal canin, biomill, hill's...toate sunt marci bune (dar sa ceri pentru pisici)...si poti incerca diverse sortimente sa vezi ce-i place ei mai mult. si o protejeaza de problemele renale (ceea de whiskas si kitekat nu fac, pentru ca nu PH control si nu sunt superpremium).
Motanul meu mananca numai Royal Canin (diferite sortimente in functie de nevoie...in perioada naparlirii ii iau pentru  gheme de par, de obicei ii dau indoor pt pisici tinute in casa, acum ii dau hipoallergenic ca a facut o intoxicatie....e bine ca are diferite sortimente si poti alege exact pentru ce iti trebuie la momentul respectiv).
Toate aceste marci sunt putin mai scumpe fata de whiskas, dar sunt si mai hranitoare, astfel incat aceeasi cantitate de mancare le ajunge mai mult timp (si cam tot la banii aia ajungi) plus ca le pazeste si de probleme renale.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#50 2008-07-18 12:32:14

ada2910
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 299

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

ideea e ca eu nu i-am dat niciodata crochete de la whiskas ci numai de la purina si alte marci (am comandat si din italia), iar de la purina am patit chestia asta...iar pisica mamei prietenului meu a facut diabet (e pe insulina saracuta) si toata viata a mancat numai purina...asa ca acum nu stiu ce sa cred.
Eu imi comand unele din italia (sunt fara carne...deci mai degraba e un meniu vegetarian...si nu mai am nici un fel de probleme)...
stii cum e, unii oameni fumeaza pana la 100 de ani si nu am nimic..iar altii nefumatori fac tot felul de boli, poate asa e si la animalute..

pup


Infrange-ti deci durerea
Fii vesel de se poate
Caci tot la zi ajunge
Si cea mai lunga noapte!

Offline

 

#51 2008-07-26 11:27:20

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

fetele, pisoiul meu are ceva alb pe blanita mai bine zis pe piele ca un fel de matreata  sad  cam asa arata....  acum l am periat si a iesit si mai mult la suprafata!  ...ati patit  asa ceva cu pisicutele voastre? e de mers la doc??  oricum sa l spal nu pou ca ma distruuugeeee!! abia sta la periat   neutral

p.s.  ...sta numai in casa.....


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

#52 2008-07-26 11:30:51

greeneyes
Full member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-05-24
Mesaje: 768

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

daca sta in casa nu trebuie sa il speli..doar se spala el singur. si al meu avea ceva asemanator pe ureche, niste cojite albe, ca matreata dar mai mari si am fost cu e la vet si mi-a dat un unguent, parca l-am luat de la farmacie umana dar nu mai stiu cum se numea


viseaza ca si cum ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi
http://www.trilulilu.ro/Luminita2007/9f7a2b405416f6

Offline

 

#53 2008-07-26 11:43:41

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

ms de raspunsuri!    .....el are pe spate,pe blanita, cum e matreata...cum am zis dupa ce l  periez ii iasa si mai mult in evidenta...am zis de spalat deoarece am citit ca e  ok sa l spal cu sampo pt pisic ispecial pt matreata asta in cazul in care e numai matreata si nu o micoza,,,oricum tot la vet o sa ajung.....de scarpinat nu se scarpina...si e vioi....nu stiu...acum sa vad cand ajung la doc cu el...


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

#54 2008-07-26 12:02:25

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

sper si eu!  poate ii lipsesc ceva vit.habar nu am ...ii dau royal canin indoor27 si hrana umeda cam de doua ori pe spat....sunt mai sensibili decat un bebe  big_smile tot timpul au cate ceva smile- neutral   o sa incerc cu royal canin hair&skin..


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

#55 2008-07-26 12:02:35

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

da...si pisicile pot avea matreata...si daca asta e, probabil trece cu un sampon pentru matreata (de pisici). dar cel mai bine in duci la veterinar sa vada exact ce anume e...daca e matreata sau micoza.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#56 2008-07-26 12:04:52

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

royal canin indoor e foarte buna...si eu tot asta ii dau motanului meu. poti incerca si cu hair and skin...dar sa-l duci si la vet sa-l vada. oricum, daca nu se scarpina si nu-l deranjeaza, cel mai probabil e doar matreata.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#57 2008-07-26 12:33:00

iasmin
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 265

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

ms de rspuns andreea! nu, nu se scarpina si nu il deranjeza ca l am urmarit sa vad.....doar ca nu sunt linistita  si sper sa fie numai matreata si sa scapam de ea.....dar din ce cauza poate face? de spalat el se spala .....la periat nu prea sta e chiar o adevarat tortura cend e vb de perie si doar l am invatat de mic.....(m a nenorocit toataaa pe maini  sad  )....noi am fost in ro cam vreo trei luni acum ne am intors acasa(in ger) ...normal am luat si mazu ca nu am avut ce face...s ar putea sa fie si din cauza aceasta-calatoria lunga a schimbat casa  etc....asa el a fost ok doar pe masina a fost cam agitat dar i am dat picaturi din plante pt linistire...in concluzie- la doc sper saptamana viitoare


Ich will Gewalt in deinem Herzen schlichten.
Ich will erkennen, dass deine Schönheit nicht nur eine Maske ist.
Ich will die Dämonen aus deiner Vergangenheit austreiben.
Ich will die ungenannten Sehnsüchte in deinem Herzen erfüllen.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.