homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale


#1 2007-01-29 15:27:15

mymy_br
New member
Inregistrat: 2007-01-29
Mesaje: 9

anticonceptionale

Buna.Sunt noua aici si as fi vrut sa stiu mai multe despre antibb, despre fertilitate....
De exemplu eu am avut 2 avorturi (unu la 17 ani, unu la 18), apoi am luat anticonceptionale Regevidon si Desorelle. Am luat vreo 4 ani sub indrumarea unei medic ginecolog...Ideea e ca eu acum (din dec.2006 ) am renuntat la ele, m-am saturat de ele...nu vreau sa raman neaparat acum gravida, urmeaza sa merg la ginecolog pt consult , dar vroiam sa stiu dak pot sa raman sau nu gravida...Ca am citit si pe alte site-uri si am auzit ba ca da, poti ramane chiar imediat, ba ca unele femei se chinuie de 1-2 ani...Intr-un fel sau altu sunt un pic confuza... si tare mi-e greu ce sa mai cred!!!!
Va pup..
Sper sa reuseasca cineva sa ma lamureasca si pe mine!!!

Offline

 



#2 2007-01-29 15:31:37

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: anticonceptionale

poti ramane si din cate mi s-a spus si mie...nu sunt riscuri (de la dozele hormonale ale pilulelor). de ex eu am auzit exact contrariul: ca poti ramane fff usor dupa intreruperea pil. acu chiar nu stiu ce sa cred. daca mai are cineva vreo parere.... astept si eu.


storstark

Offline

 

#3 2007-01-29 15:34:53

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: anticonceptionale

luat in cure scure, cresc fertilitatea. in cazul tau se poate sa ramai ceva mai greu insarcinata, dar se poate sa ramai si imediat. depinde de organism.


Nobody home

Offline

 

#4 2007-01-29 15:43:38

mymy_br
New member
Inregistrat: 2007-01-29
Mesaje: 9

Re: anticonceptionale

Imi pare tare rau ca nu m-am dus la dr. imediat dupa ultimul chiurotaj pt ca sa stiu dak sunt ok...Eu acum am 23 ani si m-am casatorit anu trecut in iulie.06. Nu suntem foarte grabiti ....dar acum nu stiu ce sa zic, pt ca utimul ciclu l-am avut pe 06.ian si acum folosesc metoda calendarului dar pe 18.ian am avut contact sexual cu sotu...si chiar sunt curioasa dak am ramas sau nu...desi simptome nu am!
Anticonceptionalele le-am luat ca sa nu mai raman gravida...iar pana sa le iau tot calendaru il foloseam pt ca aveam ciclu regulat!!! Si cu antibb am avut ciclu regulat, nu am uitat nici o pastila si nici nu m-am ingrasat ...adik se pare ca organismul meu pe toata per. de antibb a reactionat foarte bine.

Offline

 

#5 2007-01-29 16:02:11

mymy_br
New member
Inregistrat: 2007-01-29
Mesaje: 9

Re: anticonceptionale

Multumesc pt raspunsuri!!! Sunt bine venite!!!
Sper sa mai vb si eu cu cineva!!?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-30 15:13:41

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale

mymy_br, nimeni nu poate sti daca ai ramas sau nu gravida in urma contactului sexual de pe 18 ian...e prea devreme. Asteapta insa sa vezi daca vine menstruatia la timp si daca intirzie mai mult de o saptamina fa un test de sarcina si vei afla daca esti sau nu gravida


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-01-31 09:04:57

mymy_br
New member
Inregistrat: 2007-01-29
Mesaje: 9

Re: anticonceptionale

Mersi! Stiu ca trebuie sa astept menstruatia ....Ma surprinde faptul ca nu mai am sanii grei, de obicei cu o saptamana inainte de menstruatie erau foarte grei...acum ce sa zic? Poate e altfel luna asta...
As fii vrut sa aflu dak vreau sa ma duc la un consult ginecologie, cand e mai indicat sa te duci inainte de menstruatie sau dupa? Si la ce interval : doua, trei zile?

Offline

 

#8 2007-01-31 11:37:32

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: anticonceptionale

dupa. (in saptamana de dupa zicea alexia)


Nobody home

Offline

 

#9 2007-01-31 12:16:08

mymy_br
New member
Inregistrat: 2007-01-29
Mesaje: 9

Re: anticonceptionale

Eu am fost la un ecograf in dec 2006 pt un control de rutina si mi-a spus ca toate sunt bune, dar ca la ovare se cunosc anticonceptionalele...Ideea e ca eu nu prea am mai facut pauzele necesare...Si de asta am renuntat acum la ele..si pt ca le iau de mult...si mi-a fost frica ca atunci cand o sa vreau sa raman gravida va fi mai greu!!! Plus ca mi-a recomandat dr. la care am facut ecografu sa fac pauza...dar eu le-am lasat de tot!!!
Si mi-a zis la ecograf ca am un chist pe partea inferioara a uterului chist Naboth de dim 6.6 mm, dar am citit ca un astfel de chist nu e periculos!!!

Offline

 

#10 2007-01-31 13:43:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale

Intr-adevar nu e periculos, chistul Naboth.
Cu pauzele....ma rog, nu comentez ca am obosit spunind ce si cum cu ele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.