homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mai multe despre ureaplasma urealyticum


#1 2007-01-15 17:47:37

iola
New member
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 5

mai multe despre ureaplasma urealyticum

doctoressa, tocmai am aflat ca am fost infectat cu acest ureaplasma. sotul meu zice ca nu de la el.medicul ginecolog mi-a spus ca este 100% ca de la sot a fost luat deoarece este o boala cu transmitere exclusiv sexuala. este adevarat? eu sunt cu acelasi partener de cca 10 ani si inclin sa il cred insa nu pot sa nu recunosc ca de cand am aflat traiesc cu teama ca totusi se poate sa fie adevarat ce a spus medicul. exista sanse sa fi luat pe alta cale?

Offline

 



#2 2007-01-16 10:31:20

iola
New member
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 5

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

doctoressa, ai si pentru mine un rapsuns ca ma chinuie nesiguranta ....

Offline

 

#3 2007-01-16 16:01:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

am iola, important era sa intru pe forum....caile de transmitere sunt, pentru Ureaplasma,  prin contact direct intre gazde(sexual deci), vertical de la mama la fat, prin infectii nozocomiale(la cabinetul medical sau in spital) si prin transplant....daca identifici o alta cale, in afara de cea sexuala care sa se potriveasca cu situatia ta....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2007-01-16 16:24:17

iola
New member
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 5

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

ce inseamna infectiile astea? eu ma chinui sa ma tratez de diverse "secretii" cu care am ramas dupa nastere de prin aprilie, anul trecut.
la inceput nu am avut nimic. mi-am facut analizele la medsana, eram "clean" doar ca avea o secretie ceva mai abundenta care era deranjanta. unul dintre medici chiar m-a intrebat daca ma deranjeaza ca daca nu, pot sta asa ca o au multe femei.

dupa ce am inceput sa merg pe la doctori am descoperit ca am gardnerella, am facut tratament amandoi (mi s-a spus ca este o boala cu transmitere sexuala dar ca se poate lua si de prin alte locuri - toalete, etc.) am acceptata cea de a doua varianta, dupa care, la urmatoarele analize - facute la clinica diagnosis de data asta - mi-a iesit aceasta ureaplasma. oare sa o fi luat de la aceste clinici?

crezi ca se poate lua de la cosmetic (ma gandesc la un epilat total )

Offline

 

#5 2007-01-16 17:08:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

de la cosmetica nu. Gardnerella nu e boala cu transmitere sexuala, se datoreaza igienei prea riguroase..
Iola, cred ca cel mai bine te potolesti, inteleg ca totul era ok inainte sa incepi sa umbli prim doctori. Daca nu te deranjeaza secretiile, lasa-le in pace


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-16 17:11:57

DI@NU$C@
New member
Inregistrat: 2007-01-16
Mesaje: 7

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

doctoressa a scris:

de la cosmetica nu. Gardnerella nu e boala cu transmitere sexuala, se datoreaza igienei prea riguroase..
Iola, cred ca cel mai bine te potolesti, inteleg ca totul era ok inainte sa incepi sa umbli prim doctori. Daca nu te deranjeaza secretiile, lasa-le in pace

am mai citit pe net ca GARDNERELLA se transmite si sexual......

Offline

 

#7 2007-01-16 17:13:23

DI@NU$C@
New member
Inregistrat: 2007-01-16
Mesaje: 7

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

in ziua de azi nici nu mai stii pe cine sa crezi............ Gardnerella ba se transmite sexual, ba nu......

Offline

 

#8 2007-01-16 17:14:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

Gardnerella Vaginalis reprezinta o bacterie anaeroba ce face parte, in mod normal, din flora bacteriana vaginala. In momentul in care flora bacteriana este modificata apar dezechilibre iar microorganismele potential patogene se vor dezvolta in exces. In aceste conditii este posibil sa apara o infectie determinata de unul dintre organismele potential patogene, Gardnerella Vaginalis.
Probabilitatea transmiterii sexuale, in aceste conditii, mi se pare a fi ipotetica, indiferent ce ai citit tu pe net


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-01-16 17:28:08

iola
New member
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 5

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

din pacate nu imi pot vedea de treaba (cel putin nu acum) deoarece m-am "captusit" cu acesta ureaplasma, lucru care m-a ingrozit si care mi-e schimbat viata in ultima perioada. si totusi, o puteam lua de la clinicile astea"minunate"?

Offline

 

#10 2007-01-16 17:41:14

iola
New member
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 5

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

garderella se mai face de la folosirea exclusiva sau intensiva a tampoanelor interne cumva?

Offline

 

#11 2007-01-16 19:13:49

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

ob urile si panty urile pot favoriza aparitia ei...dar doar la unele persoane...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#12 2007-01-31 11:41:25

nana.lili
Full member
Inregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 197

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

Laboratorul Cantacuzino mi-a gasit ureaplasma. In tabelul tiparit sunt notate cu "sensibil" si "intermediar" cateva antibiotice desi mi se spusese ca nu se poate face antibiograma si nici nu mi-au luat cei 300.000 pentru asa ceva. Mai mult, la unul din antibioticele trecute ca "sensibil" - ciprofloxacina- l-am gasit trecut in prospectul medicamentului ca "agent patogen rezistent". Greseli omenesti? Greu de crezut! Vibramicina, eritromicina si tetraciclina ar fi potrivite pentru tratament dar dezvolta candida. O vizitez vineri pe d-na dr. Degeratu (este al treilea medic) dar as vrea cat mai multe pareri. Din experienta dvs. d-na doctor, cum fac sa tratez infectia fara sa-mi reactivez candida (m-a chinuit in trecut vreo 10 ani cu pauze), este suficienta protectia cu nistatin sau stiti unul din antibiotice care este mai "acceptabil" din acest punct de vedere? Din materialele citite trebuie tratamentul partenerului. Asa este? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Offline

 

#13 2007-01-31 13:55:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

nana, toate antibioticele pot determina aparitia candidozei. Fa deci protectie antimicotica cu nistatin si gata(pe durata tratamentului cu antibiotice). Sincer eu optez pentru vibramicina(sau varianta romaneasca mult mai ieftina dar la fel de buna, doxiciclina)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-02-01 13:24:55

nana.lili
Full member
Inregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 197

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

Nu scap de usturime si o foarte mica secretie. Cum singura infectie (conform analizelor gardnerella nu mai este si am "bunul" Doderline si lactobacili) mai este cea cu ureaplasma eu as da vina pe ea. N-am citit nicaieri ca Yasmin-ul ar produce usturimi dar va intreb totusi preventiv. A doua intrebare este daca pentru ureaplasma gasita mie trebuie sa faca tratament si partenerul. Am ceva probleme in al convinge sa mearga maine cu mine la doctor (si a facut facultatea de medicina!!!). Multumesc frumos.

Offline

 

#15 2007-02-01 14:43:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

Yasmin nu produce usturimi. Ureaplasma asta e germene comensal oportunist(adica el traieste de regula in vagin fara sa creeze probleme insa daca are conditii propice devine patogen)....lasa-l pe partenerul tau, sunt convinsa ca are o igiena sexuala corecta....e foarte posibil ca niste conditii anterioare sa iti fi creea tie probleme cu ureaplasma asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2009-01-28 13:35:17

eve_235
Membru
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 3

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

Povestea este lunga, asa ca o voi scurta pe cat posibil. In acesta vara, se implinesc 3 ani de vizite continue  la medici, de teste si de diagnosticuri diferite de fiecare data. Problema se prezinta cam asa: urinari foarte dese, extrem de dureroase, dureri abdominale. De multe ori, perioada dintre o mictiune si urmatoarea, este de cateva secunde, fapt pentru care se intampla sa nu ma pot ridica de pe toaleta. Urina este de fiecare data in cantitati foarte mici, uneori chiar deloc. Fiecare picatura inseamna o usturime ingrozitoare. In acesti 3 ani, am mai avut (aleatoriu): scurgeri vaginale, dureri pelvine foarte puternice, umflaturi, etc. Toate aceste simptome au disparut, cu exceptia urinarilor si durerilor foarte greu de suportat. Mai trebuie sa mentionez ca in fiecare luna am aceasta "bucurie".

Offline

 

#17 2009-01-28 13:51:33

eve_235
Membru
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 3

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

Printre diagnosticuri, mentionez: candidoza, colpita micotica x 2 si - in cele din urma - ureaplasma urealiticum.
Medicamente, mai bine spus, antibiotice, mi s-au dat o gramada... Am luat ciprofloxacina, claritromicina, doxicilina, eritromicina, ofloxacina, tetraciclina si lista se mai poate lungi. De asemenea, problemele au inceput odata cu viata sexuala. N-am avut decat un singur partener, din cauza caruia pot jura ca nu sunt in starea actuala. Tratamentele le-am luat impreuna, adica in acelasi timp. Nu am avut nici contact sexual, si cu toate acestea, "bucuria" aparte mereu si fara intarziere. Ultima urocultura: camp plin de flora microbiana + UREA  este putin mai mare de normal (32mg/dl), iar CREA este putin mai mica decat ar fi normal (0.96mg/dl). In rest, totul pare normal.
Daca Dumneavoastra aveti vreo sugestie la toata abrambureala aceasta, v-as ramane recunoscatoare. Va rog frumos sa ma ajutati.

Offline

 

#18 2009-01-28 14:26:16

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

eve , dar o cultura din col nu ai facut? si o urocultura? ai ca diagnostic colpita micotica , adica colul e afectat de microbi , dar nu ai facut o cultura sa vezi ce microbi cresc? doar asa poti sa iti dai seama , urinarile indica o infectie urinara , iarasi te intreb , nu ai facut o  cultura urina + antibiograma
sfatul meu ar fi sa iti faci si un test pt chlamydia
nu poti sa iti dai seama pana nu faci mai multe analize , ai mai repetat analiza pt ureoplasma ?
mai asteapta si alte pareri , eu nu sunt din domeniu

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-01-28 14:27:06)

Offline

 

#19 2009-01-29 12:44:21

eve_235
Membru
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 3

Re: mai multe despre ureaplasma urealyticum

Colpita si candidoza sunt diagnosticuri de mai bine de 2 ani. Am facut vreo 6-7 uroculturi. La nici macar una dintre ele nu a iesit ca as avea ceva. Test pentru chlamydia am facut, de asemenea, din nou nimic.
Singura urocultura la care a iesit ceva, a fost ultima, unde au scris: camp plin de flora microbiana + o albumina pronuntata.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.