homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament pentru chlamydia-34


#628 2011-09-22 23:10:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

ce scheme de tratament ai urmat?

Offline

 



#629 2011-09-23 01:03:01

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: tratament pentru chlamydia

draga davidcostea!!!

daca nu raspunzi la intrebarile lamuritoare nu se poate sa primesti un raspuns la ce vrei sa afli.

Offline

 

#630 2011-10-02 12:24:05

annabella
Membru
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 3

Re: tratament pentru chlamydia

Buna ziua,

as dori sa va pun cateva intrebari, dar mai intai sa va povestesc cazul meu:de aprox. 2-3 ani foarte des mi se intampla (mai ales in sezonul rece) sa am dureri pelvine (asemanatoare cu cele de la menstruatie) si dureri articulare, mai ales genunchi si glezne.. - mentionez ca in copilarie aveam deasemenea foarte des amigdalita, iar ulterior doctorii mi-au spus ca infectia a trecut si la articulatii, di cauza careia am facut tratament cu moldamin de mai multe ori ( mai mult ca sa tin sub control inflamatia, pentru ca problema nu a disparut complet). In aceasta perioada am facut controale ginecologice, dar mai mult de o candidoza (si o data trihomonaza) nu se deista la examenul de secretie vaginala, pentru care am facut tratament cu doxiciclina. Eco endovaginal normal, analize normale, menstruatie normala. Anul trecut, pe langa durerile dese,  am constatat si sangerari foarte slabe. Mi s-a dat duphaston, dar probemele nu au disparut. La ultimul control, dupa ce m-am plans si de durerile articulare care insotesc celelalte simptome, am facut testul de clamydia (cu rezultate in 30 min.) si mi-a iesit infectia cu clamydia.
Am urmat tratament cu doxiciclina (aceeasi doxiciclina, din nou) eu si partener, am repetat testul si a iesit negativ, numai ca am mai primit un tratament (preventiv) cu azitromicina, pe care nu l-am luat imediat, asteptand sa trec si peste menstruatie. Dupa menstruatie si dupa ovulatie luna aceasta m-a trezit cu exact aceleasi simptome : dureri pelvine, dureri articulatii si sangerari. Este adevarat ca se apropie sezonul rece, cand am observat ca sunt mai predispusa, dar totusi.. sa fie infectia cu clamydia de vina, sau sunt alte cauze? Mentionez ca in perioadele cu dureri am si anxietate si foame continua ..
Va multumesc anticipat

Offline

 

#631 2011-10-05 20:48:10

annabella
Membru
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 3

Re: tratament pentru chlamydia

annabella a scris:

Buna ziua,

as dori sa va pun cateva intrebari, dar mai intai sa va povestesc cazul meu:de aprox. 2-3 ani foarte des mi se intampla (mai ales in sezonul rece) sa am dureri pelvine (asemanatoare cu cele de la menstruatie) si dureri articulare, mai ales genunchi si glezne.. - mentionez ca in copilarie aveam deasemenea foarte des amigdalita, iar ulterior doctorii mi-au spus ca infectia a trecut si la articulatii, di cauza careia am facut tratament cu moldamin de mai multe ori ( mai mult ca sa tin sub control inflamatia, pentru ca problema nu a disparut complet). In aceasta perioada am facut controale ginecologice, dar mai mult de o candidoza (si o data trihomonaza) nu se deista la examenul de secretie vaginala, pentru care am facut tratament cu doxiciclina. Eco endovaginal normal, analize normale, menstruatie normala. Anul trecut, pe langa durerile dese,  am constatat si sangerari foarte slabe. Mi s-a dat duphaston, dar probemele nu au disparut. La ultimul control, dupa ce m-am plans si de durerile articulare care insotesc celelalte simptome, am facut testul de clamydia (cu rezultate in 30 min.) si mi-a iesit infectia cu clamydia.
Am urmat tratament cu doxiciclina (aceeasi doxiciclina, din nou) eu si partener, am repetat testul si a iesit negativ, numai ca am mai primit un tratament (preventiv) cu azitromicina, pe care nu l-am luat imediat, asteptand sa trec si peste menstruatie. Dupa menstruatie si dupa ovulatie luna aceasta m-a trezit cu exact aceleasi simptome : dureri pelvine, dureri articulatii si sangerari. Este adevarat ca se apropie sezonul rece, cand am observat ca sunt mai predispusa, dar totusi.. sa fie infectia cu clamydia de vina, sau sunt alte cauze? Mentionez ca in perioadele cu dureri am si anxietate si foame continua ..
Va multumesc anticipat

Nu mi-a raspuns nimeni? .. poate trebuia sa scriu mai concis?

Offline

 

#632 2011-10-07 08:41:27

annabella
Membru
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 3

Re: tratament pentru chlamydia

carmela-west a scris:

Buna ziua...la mine problema este un pic mai complicata.In urma cu 5 ani am inceput sa am sangerari intre menstruatii,am fost la ginecolog si mi-a spus ca sunt din cauze hormonale,dupa un an am inceput sa am dureri la contactul sexual,dureri pelvine si o scurgere usor galbuie,am fost din nou la doctor mi-am facut lama,papa nicolau, rezulatul dat de doctor a fost trihonomas ...mi-a dat tratament pt acesta.scurgerea a trecut,dar durerile la contact nu iar cele pelvine cand erau cand nu erau.
Apoi incet incet am inceput sa am dureri de gambe,si eu si sotul...apoi doar eu am inceput sa am dureri articulare,ma umplusem de pete albe care erau sub piele nu ma mancau dar ca parca se extindeau pe zi ce trece.Am fost la dermatolog si mi-a spus ca daca nu este din cauza tigarilor sigur este din cauza unui focar de infectie in corpul meu...
Apoi in zona genitala m-am trezit cu un ganglion sub piele de toata frumusetea usor dureros care avea vreo 3 capete iar o data cu el si o usoara usturime la urinatul de dimineata.Am facut niste investigatii online si am banuit ca este vorba de Chlamydia,a doua zi am fost la un laborator de analize si am facut testul pt Chlamydia din sange,rezultatul a fost Pozitiv.
Mi-am sunat ginecologul si l-am intrebat ce tratament trebuie sa iau pt acest animalut...Indicatiile au fost urmatoarele: 3 zile azitrox 500 1 la 12 ore si 10 zile doxiciclina 2 pe zi
Am urmat acest tratament si eu si sotul...dar ganglionul nu a trecut...banuind ca nu a trecut nici chlamydia dupa 2 saptamani am reluat tratamentul doar ca de aceasta data un pic mai dur:10 zile azitrox 500 si 5 zile doxi
La o luna de la terminarea tratamentului am fost sa fac testul din nou....si din nou pozitiv.Urmatorul tratament a fost claritromicina de 500 1 la 12 ore timp de 10 zile si augmentin 1 g la 12 ore 5 zile...disperata fiind am luat 20 zile claritromicina si 7 zile augmentin,aproape ca am dublat durata tratamentului.Din nou la doctor din nou pozitiv....
De aceasta data mi-a dat sa iau doxiciclina 500 mg pe zi timp de 10 zile ambi parteneri...eu am luat 15 zile doxi 500 pe zi,puls 6 zile de azitromicina.Testul nu l-am refacut deoarece trebuie sa astept o luna de la terminarea tratamentului doar ca banuiesc ca nu a trecut,deoarece usturimile la urinat dimineata continua,in plus pe durata tratamentului usturimile erau mult mai puternice si mult mai dese,iar durerile articulare au reaparut oadata cu oprirea tratamentului.
Sunt disperata si nu mai stiu ce sa fac....Oare trece vreodata aceasta Chlamydia??????????

Buna carmela-west,
am stat aseara si am citit aproape tot topicul, si nu imi vine sa cred ce bine se aseamana "povestea" mea cu cele relatate de tine. Te rog, spune-mi si mie ce ai mai facut? Te-ai vindecat? Multumesc..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2011-11-03 19:09:30

davidcostea
New member
Inregistrat: 2011-08-23
Mesaje: 6

Re: tratament pentru chlamydia

alexia a scris:

Si eu stiu de tratament 3 luni la rand, cate 3 zile pe luna!

alexia,cunosti un tratament contra clamidiei? intra te rog pe id ul david_c657@yahoo.com. poate ma ajuti si pe mine sa distrug microbul asta..multumesc

Offline

 

#634 2011-11-03 19:16:22

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: tratament pentru chlamydia

davidcostea a scris:

alexia a scris:

Si eu stiu de tratament 3 luni la rand, cate 3 zile pe luna!

alexia,cunosti un tratament contra clamidiei? intra te rog pe id ul david_c657@yahoo.com. poate ma ajuti si pe mine sa distrug microbul asta..multumesc

doxiciclina (cel mai bun exemplu) se prescrie, in cazul infectiilor persistente (transmisibile sexual): 10 zile (x2 pe zi), luate din prima zi de ciclu; si repetat si luna urmatoare, adica la urmatorul ciclu, inca 10 zile (x2 pe zi). si posibil si a treia luna, dar 2 luni pot fi eficiente. am auzit mereu ca antibioticul asta provoaca mari neplaceri gastrice (insa pe mine nu m-a afectat cu nimic).
acuma ....la multe infectii antibioticul se prescrie neaparat dupa o antibiograma, insa in cazul chlamydiei nu cred ca se poate face.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-03 19:22:09)

Offline

 

#635 2011-11-03 19:24:50

davidcostea
New member
Inregistrat: 2011-08-23
Mesaje: 6

Re: tratament pentru chlamydia

rog pe toti cei care au avut probleme grave cu clamidia,si au reusit printr un tratament naturist,sau daca cunosc o schema de tratament ,sunt rugati sa ma ajute si pe mine..raspund la id ul : david_c657@yahoo.com,mentionez faptul ca ma confrunt cu aceast microb de 5 ani,si nu se da invinsa,,  AJUTATI MA PLZ  !!!

Offline

 

#636 2011-11-03 19:33:41

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: tratament pentru chlamydia

un tratament naturist cica e tinctura de branca ursului dar mai mult ca sigur nu e suficienta va . tot cu antibiotic trece o infectie rezistenta, trebuie insistat (+un probiotic). cesafac trebuie gasit un medic bun care sa se uite ce antibiotice ai luat deja si cum.
am mai auzit ca infectiile sunt rezistente la antibiotice din cauza aciditatii sangelui: daca am reusi sa il alcalinizam prin alimentatie (sa renuntam la carne si la nu stiu cate alte chestii grase), cica nu ar mai fi un mediu prielnic pentru infectiile respective. dar suna complicat si greu de realizat.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-03 19:40:30)

Offline

 

#637 2011-11-03 19:35:20

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: tratament pentru chlamydia

ai raspunsul mai sus. mai mult nu iti poate spune nici Sfantul Duh, in cazul in care ar vrea sa iti scrie un mail.

sanatate!

Offline

 

#638 2012-05-25 20:22:39

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: tratament pentru chlamydia

deci, ca sa inteleg
eu ce teste trebuie sa fac pentru depistarea chlamydia si el ce teste ?

Offline

 

#639 2012-05-25 20:28:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: tratament pentru chlamydia

antigen chlamydia din secretie vaginala (de fapt din col se recolteaza) pentru tine & antigen chlamydia din secretie uretrala pentru el :
http://www.synevo.ro/antigen-chlamydia/

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-05-25 20:28:41)

Offline

 

#640 2012-05-25 20:37:49

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: tratament pentru chlamydia

bine, merci

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.