homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea


#1 2007-01-31 04:14:52

hera
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 6

Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

Din cate am citit am inteles ca se recomanda ca dupa o anumita perioada de timp, sa se faca o pauza in administrarea anticonceptionalelor, pentru ca sunt cazuri in care pot produce infertilitate daca sunt administrate mult timp fara pauza. As vrea sa stiu dupa cat timp ar trebui facuta aceasta pauza, cat de lunga sa fie. Varsta conteaza? Spre exemplu eu am 20 de ani, iau de 6 luni novynette. Cand ar trebui sa fac o pauza?

Offline

 



#2 2007-01-31 07:26:49

persifona
Vizitator

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

Pauza faci atunci cand iti doresti un copil sau nu mai ai nevoie sa iei anticonceptionale. Alftel nu e nevoie de pauza.

 

#3 2007-01-31 07:47:20

Clio
Full member
Inregistrat: 2006-12-03
Mesaje: 133

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

as avea si eu o intrebare: cat de mult creste fertilitatea dk am luat 2 folii de yasmin si acum fac pauza? cm nu e regulat,in ultimele 3 luni  a fost de 28,31 si 34 de zile(dar luam yasmin) .Un eventualitatea unor contacte sexuale joi si vineri ce protectie as putea folosi inafara prez? la inceputul lunii am luat postinor(nu era necesar dar m am speriat) s ar putea sa iau si acum?(adik vineri)si ar face efectul in totalitate avand in vedere datele de mai sus?

Va rog sa mi raspundeti,fetelor, cat mai repede..la 11 sau putin mai devreme cheiar plec din tara si nu voi mai avea acces cateva zile la calc..multumesc!


"Nu exista nimic mai bun sau mai rau, gandirea noastra imparte lumea in fericire si nefericire"(Shakespeare)

Offline

 

#4 2007-01-31 08:17:39

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

stiam ca dupa o cura asa de scurta nu functioneaza nici coitul intrerupt si nici alta metoda cum a fi metoda calendarului...deci numa prezervativul .... imi pare rau daca team dezamagit


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#5 2007-01-31 11:14:02

hera
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 6

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

Si cu postinorul stiu ca nu e bine deloc sa exagerezi. Din cate stiu nu e bine sa iei mai mult de o tableta la 6 luni. Contin o doza ft mare de hormoni si iti cam dau peste cap sistemul. Eu cel putin asa am patit. Imi venea ciclul destul de regulat si fara dureri deloc, dupa ce am luat o data postinor mi s-a cam dat peste cap ciclul si am inceput sa am nishte dureri groaznice la ciclu. Oricum reactiile depind de la o persoana la alta. Eu zic sa folosesti cu grija prezervativul si eventual un spermicid dak vrei sa fi sigura...nu folosi postinorul ca si contraceptie...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-31 12:00:53

VIP
New member
Inregistrat: 2007-01-24
Mesaje: 44

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

Nuuuuuuu mai lua postinor,eu nu am avut niciodata probleme cu CM era ca un ceas si am facut prostia sa iau si eu si mi-a dereglat tot sistemul + nu e 100% sigur asa ca,poate sa nici nu ajute si sa ramai si iti deregleaza si CM si folosirea lui prea des este periculoasa si la fertilitate.

Offline

 

#7 2007-01-31 14:20:10

Clio
Full member
Inregistrat: 2006-12-03
Mesaje: 133

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

doctoressa... pls help... sunt protejata cu postinor in contextul de care vb mai sus? te rog raspunde mi cat mai repede..plec curand si sunt asa nedumerita...(am avut ciclu fix acm o sapt..) ..


"Nu exista nimic mai bun sau mai rau, gandirea noastra imparte lumea in fericire si nefericire"(Shakespeare)

Offline

 

#8 2007-01-31 15:23:03

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

clio, eu in locul tau as folosi prezervativ. cum au spus si fetele, nu e de joaca cu postinorul...


Nobody home

Offline

 

#9 2007-01-31 15:54:07

Duke
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-15
Mesaje: 1319

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

Clio acele 2 pastile de postinor contzin atatzia hormoni cat o folie intreaga de anticonceptionale gandeste tu logic ce se intampla daca inghitzi o folie intreaga de anticonceptionale in aceasi zii.

Ultima oara a fost editat de Duke (2007-01-31 15:54:17)

Offline

 

#10 2007-02-02 10:34:54

Clio
Full member
Inregistrat: 2006-12-03
Mesaje: 133

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

doctoressa..de ce nu imi dai niciun raspuns??... eu deja am facut si el nu a lasat inauntru..ne vedem asa rar k numai prez nu ne dorim...  e sigur postinor??.. pls doctoressa am nevoie si de sfatul tau..


"Nu exista nimic mai bun sau mai rau, gandirea noastra imparte lumea in fericire si nefericire"(Shakespeare)

Offline

 

#11 2007-02-02 11:55:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

Clio, nu am raspuns pentru ca m-am gindit ca e prea tirziu...ma rog, nu lua postinor daca ati folosit coitul intrerupt. Si as vrea sa iti spun ca explicatia cu nu vrem cu prezervativ pentru ca ne vedem rar nu tine absolut deloc. Nu a zis nimeni sa nu ai contact sexual, a zis lumea sa folosesti prezervativ! Nu in contactul direct intre mucoasa vaginala si cea de pe gland sta reusita actului sexual. Postinor si-ar putea face efectul insa ma tem ca vei plinge dupa aceea pe aici ca nu iti vine menstruatia....nu lua, daca esti sigura ca nu a scapat in vagin nimic, nu lua


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-02-02 13:05:41

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Anticonceptionalele afecteaza fertilitatea

Duke a scris:

Clio acele 2 pastile de postinor contzin atatzia hormoni cat o folie intreaga de anticonceptionale gandeste tu logic ce se intampla daca inghitzi o folie intreaga de anticonceptionale in aceasi zii.

10 folii de anticonceptionale,nu una.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.