homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cat de sigura pot fi ?


#1 2007-02-09 03:10:46

Irinuka
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 27

Cat de sigura pot fi ?

Am o mare nelamurire. Se zice ca daca faci un tratament cu antibiotice trebuie sa te potejezi pe durata tratamentullui si 7 zile dupa. Problema care ar fi. Am termiant tratamentul (cu antibiotice) sambata (ultima zi din cele 7 zile de pauza), duminica am luat prima pastila de antibebe ( Iau Karissa de 3 luni), luni mi s-a oprit ciclul, dar joi am facuto cu prietenul meu si nu am folosit nici un alt mijloc de contraceptie suplimentar, dar el nu a ejaculat inauntru (dar stiti voi, nu poti fii nicodata sigura). Intrebarea ar fi : Este posibil sa raman insarcinata, in cazul in care el a scapat ceva acolo nustiu
Eu ma gandesc in felul urmator, daca eram oricum la 2-3 zile dupa ce mi s-a terminat ciclul si inghitisem doar 4 pastile, cate sanse sunt ca sa raman insarcinata (avand in vedere faptul ca am facuto de mai multe ori si el s-a sters, doar)
Va rog eu daca se poate ca sa imi raspundeti urgnet. Si imi cer scuze daca au mai fost intrebari de genul acesta. Am cautat dar nu am gasit pe nimeni in situatia mea. Va multumesc.

Offline

 



#2 2007-02-09 04:15:36

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Cat de sigura pot fi ?

Irinuka, din ce am citit eu pe forum, daca ati facut-o de mai multe ori, fara ca el sa urineze intre partidele de sex si sa se spele, e posibil sa fi ramas spermatozoizi la el, care sa ajunga in vaginul tau. Eu in locul tau m-as gandi serios la Postinor, asta in cazul in care nu doresti o sarcina. Desi efectele lui sunt destul de nasoale, e mai sigur asa. Nu vreau sa te sperii, dar asta cred eu. Totusi mai verifica pete cateva ore si parerea celorlate fete si mai ales a doctoressei. Multa bafta iti doresc!

Offline

 

#3 2007-02-09 10:11:42

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Cat de sigura pot fi ?

eu as zice sa astepti raspunsul doctoressei. daca nu intra azi, sun-o pe seara.


Nobody home

Offline

 

#4 2007-02-09 11:18:14

Irinuka
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 27

Re: Cat de sigura pot fi ?

Dar, daca iau Postinor ce se va intampla ? Continui folia de antibebe pana la sfarsit? Din cate stiam si ainticonceptionale si Postinor. hmm grater. Dar faptul ca eram in ziua dupa ciclu nu are nici o legatura ????

Offline

 

#5 2007-02-09 11:20:15

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Cat de sigura pot fi ?

nu are legatura. asteapa parerea doctoressei.


Nobody home

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-09 11:26:16

Irinuka
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 27

Re: Cat de sigura pot fi ?

Nashira, se pare ca pana acum Doctoressa nu a avut timp si nu cred ca a vazut cu ce problema ma confrut. De fapt la cate intrebari sunt pe forum cred si eu ca nu e timp de toate. Ce vroiam eu sa zic este ca sunt putin disperata si medicul meu ginecolog este in concediu (plecat din tara) ca altfel l-as fi sunta. Sunt trista pentru ca nu stiu ce sa fac, daca iau Postinor o sa imi fie rau banuiesc si chiar nau m anevoie de asa ceva pentru ca sunt in sesiune. Pe Doctoressa nu imi permit sa o sun.. pentru ca eu daca as fi fost in locul ei as fi dat cu telefonul de pamant daca fiecare ar suna asa pentru probleme. Nu sunt din Bucuresti, ci din Constanta. Ma rog am inceput sa aberez. Parerea ta care ar fi ( in afara de faptul ca vreau sa astept si parerea doctoressei ). Oricum esti o dragutza si iti multumesc pentru ajutorul acordata pana acum.

Ultima oara a fost editat de Irinuka (2007-02-09 13:04:06)

Offline

 

#7 2007-02-09 11:31:00

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Cat de sigura pot fi ?

irinuka, daca nu iti raspunde pana pe la ora 5, sun-o. ai numarul la propuneri si sugestii => rugaminte.
iti multumim pentru aprecieri (si poza mea iti multumeste tongue) si speram sa ramai printre noi.


Nobody home

Offline

 

#8 2007-02-09 13:05:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cat de sigura pot fi ?

Irinuka, nu il stringe de git, iti place sa recunosti sau nu, nu e vina lui. E exclusiv vina ta, pentru ca probleme tu poti avea si daca tie nu iti pasa nu vad de ce sa ii ceri unui strain in fond sa ii pese lui. Nici nu stiu ce sa iti zic, sincera sa fiu. In fiecare zi vad in oglinda din ce in cemai multe fire albe in parul meu datorate nebuniei care ma apuca atunci cind citesc despre nonsalanta cu care tu dar si alte fete spun ca, desi stiau ca trebuie sa faca intr-un fel au facut altfel, au intrat in belea nesocotind deci sfatul meu si acum vin sa ceara sa le sct din acea belea. Si nu inteleg si imi vine sincer sa nu mai deschid computerul cind vad ca vorbesc in pustiu.
Ma rog....ce antibiotic ai luat?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-02-09 13:42:08

Irinuka
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 27

Re: Cat de sigura pot fi ?

Am luat oxacilina timp de 9 zile ... O capsula o data la 6 ore si atat... Iti multumesc ca mi-ai raspuns Doctoressa

Ultima oara a fost editat de Irinuka (2007-02-09 13:43:59)

Offline

 

#10 2007-02-09 13:44:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cat de sigura pot fi ?

da, insa am pus o intrebare la care si eu am nevoie de raspuns ca sa am la ce sa ma gindesc....CE ANTIBIOTIC AI LUAT? spune-mi numele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-02-09 13:45:19

Irinuka
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 27

Re: Cat de sigura pot fi ?

Mi de scuze .. era ampicilina ... Ampicilna 500 ... mi s-a prescris pentru ca aveam probleme cu stomacul

Offline

 

#12 2007-02-09 13:48:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cat de sigura pot fi ?

Ia Postinor. O pastila acum cit mai repede, pe cea de-a 2a la 12 ore dupa prima. Continui contraceptivele facind abstractie de Postinor(adica in mod obisnuit, nu le intrerupi). Te rog frumos, alta data pune-l pe flacau sa isi puna prezervativul. Daca singerezi peste pastile nu te panica
Oricum, aici suntem


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2007-02-09 13:52:28

Irinuka
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 27

Re: Cat de sigura pot fi ?

Iti multumesc mult ... Dar daca ai putea sa imi spui ce efecte vor avea ?( Adica mai exact ce mi se va intampla si voi mai putea face sex dupa, voi mai fi protejata) nu am luat niciodata pentru ca anu am avut nevoie( Am 23 de ani si credeam ca am un cap pe umeri. oops ) .  Ma simt de parca cer iertare in fata parintelui .grater

Offline

 

#14 2007-02-09 13:54:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cat de sigura pot fi ?

Prin "parinte" intelegi preot sau mama/tata?.....
Ma rog, poti face sex, protectie suplimentara pina trec cele 7 zile de la antibiotic, apoi nu va mai fi nevoie. Pot aparea singerari, greata, dureri de sini....nu te speria. Pot la fel de bine sa nu apara.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2007-02-09 13:59:13

Irinuka
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 27

Re: Cat de sigura pot fi ?

Iti multumesc mult Doctoressa . (Prin parinte ma refeream la preot, deoarece parintelui meu nu ma pot confesa momentan pentru ca nu este in tara de ceva ani si oricum nu cred ca mi-ar fi dat un sfat mai bun. e greu sa te descurci singura, dar majoritatea problemelor cu care m-am confruntat le-am gasit aici, pe forumul vostru). Acum o sa ma duc sa imi iau Postinor, si avand in vedere ca cele 7 zile se termina duminica, de luni voi intra in normal, in speranta ca nu voi avea mult de suferit din cauza Postinor-ului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.