homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor - alergie betadine posibil?


#1 2007-02-13 14:03:48

cecilia
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 5

ajutor - alergie betadine posibil?

Dupa biopsie (col) am folosit  betadine ovule, la recomandarea medicului. In a 2-a zi mi-au aparut pete rosii, tari, pe spate, sub brat, si dupa 2 zile si pe sani (2 pete rosii 1 cm diametru). Mai ales cele de pe sani ma dor (ma sageata si ma arde). este posibil sa fie alergie la iod, sa astept cateva zile, sau sa merg de urgenta la medic? (am intrerupt tratamentul intre timp)

Offline

 



#2 2007-02-13 14:10:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ajutor - alergie betadine posibil?

betadine nu e iod...deci nu e alergie la iod, insa poate fi la betadine(insa ar trebui sa ai si reactie vaginala, ca doar in vagin ai pus ovulul). Poate insa sa fie si la ceva ce ai mincat...mergi la medic urgent


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-02-19 01:11:28

roxitzu
New member
Inregistrat: 2007-02-07
Mesaje: 13

Re: ajutor - alergie betadine posibil?

ba eu cred ca betadine contine si iod pt ca prospect scrie acolo sa nu fii alergic la iod
Compozitie: Fiecare ovul contine 200 mg de polivinil-pirolidona (PVP-iodine complex).
Contraindicatii: Alergie la iod

Ultima oara a fost editat de roxitzu (2007-02-19 01:21:22)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.