homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Poti sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale?


#1 2007-02-15 11:35:32

doina
Membru
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 2

poti sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale?

Sunt la a treia luna de cand iau anticonceptionale Mercilon. Pana acum totul a decurs bine, dar de cand iau a treia folie ( de 14 zile )si de 7 zile sanii mi s-au marit, ma dor si simt de jur imprejurul lor ceva tare, uneori chiar sunt foarte calzi. Nu stiu ce sa cred ca
s-a intamplat. Am ramas insarcinata ca nu am luat pastilele la ora fixa sau este atlceva? Nu stiu ce sa fac. Sa iau in continuare pastilele sau mai bine merg la doctorul care mi le-a recomandat.

Offline

 



#2 2007-02-15 11:37:56

persifona
Vizitator

Re: poti sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale?

O vizita la medic ar fi indicata, el iti poate spune cel mai bine daca e sau nu vreo problema.
Oricum, daca le-ai luat aproximativ la aceeasi ora (fara a depasi 12 ore fata de ora stabilita), nu ai luat antibiotice sau daca ai luat, te-ai si protejat pe durata tratamentului si inca 7 zile, nu ai cum sa fii insarcinata smile
Mergi la medic, dar nu te alarma degeaba, nu cred sa fie cazul smile

 

#3 2007-02-15 11:47:47

nicop
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 43

Re: poti sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale?

durerile astea de sani sunt niste efecte oarecum normale ale pilulelor.dak in primele 2 luni nu le-ai avut nu e motiv sa le schimbi, asteapta sa vezi dak fenomenu se mai repeta si luna viitoare.si eu mai am in cate o luna dureri mari de sani.dak se repeta du-te la medic.palpeaza-te de eventuali noduli.dak ai asa ceva du-te de urgenta la medic.atentie, cand te dor sanii e normal sa fie mai tari, si durerosi al palpare, a nu se confunda cu nodulii!

Offline

 

#4 2007-02-15 12:06:33

doina
Membru
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 2

Re: poti sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale?

Multumesc pt raspunsuri.
Sanii ma dor mai tare pe partea externa , lateral, unde simt ceva tare.
Acum cativa ani am avut probleme cu sanii. Nu mai stiu exact diagnosticul:mastoza ?? sau cam asa ceva.

Offline

 

#5 2007-02-15 12:21:44

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: poti sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale?

e posibil sa fi reaparut mastoza daca zici ca sunt si calzi. mergi la medic


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-15 12:35:11

nicop
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 43

Re: poti sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale?

e posisbil sa fi recidivat problema ta.mai bine te duci la medic, mai ales pt ca ai mai avut probleme.din cate stiu eu nu prea se recomanda pastilute la fetele care au avut probleme de genu, tocmai pt ca sunt de asteptat congestii ale sanilor.poate pastilutele tale fiind cu doza f mica de estrogen medicul nu s-a asteptat sa ai probleme.ai spus medicului antecedentele tale?

Offline

 

#7 2007-02-15 13:56:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: poti sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale?

nicop, nu e asa...nu se recomanda la persoanele care au avut cancer de sin sau care au noduli nediagnosticati(in cazul asta doar pina ce se pune diagnosticul)...nu mai raspinditi zvonuri aiurea.
doina, nu mai purta sutien cu balena!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.