homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt doctoressa - HPV


#1 2007-02-15 14:13:47

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

pt doctoressa - HPV

Draga Doctoressa, atata vreme cat sunt infectata cu HPV (dar in urma tiparii, nu cu tulpini care sa favorizezez aparitia cancerului):
1. am de ce sa imi fac griji in continuare? Ultimele citoteste au iesit in limite normale si voi continua sa le fac...insa la colposcopie reiese ca in urma conizatiei pe care am facut-o acum 2 ani, rana respectiva nu se mai vindeca. (doctorul la care merg in prezent sustine ca o cauza poate fi infectia cu chlamydia si candida).
2.Daca voi scapa de aceste infectii, voi putea sta linistita, urmand doar a face teste papanicolau periodice?
3.Atata vreme cat si eu si sotul -binenteles- suntem infectati cu HPV, este posibil ca pe viitor sa apara alte complicatii, atat la el cat si la mine?Se poate transforma tulpina pe care o am acum in una canceroasa?
4.Intarirea sistemului imunitar ma poate ajuta?
5. Voi putea face copii sanatosi, fara probleme?
Mentionez ca nici eu nici sotul nu am avut simptome ale infectiei, in afara de un papilom pe colul meu uterin, inlaturat in urma conizatiei.
Multumesc anticipat!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#2 2007-02-15 14:33:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt doctoressa - HPV

1.nu ai de ce sa iti faci griji suplimentare
2. exact
3.nu
4.da
5.da


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-02-15 14:45:39

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: pt doctoressa - HPV

multumesc frumos!!!!!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.