homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Foliile contraceptive


#1 2007-01-01 19:35:13

Melody
Full member
De la: mine din camara...
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 594

Foliile contraceptive

am o prietena care la foloseste ca singura metoda de contraceptie de mai bine de un an..pe ambalaj scrie ca se folosesc in asociere cu alte metode de bariera...eu una am folosit de 2 ori folii si m am oprit ptr ca au cauzat aparitia candidozei...acum imi dau seama ca de atunci au inceput problemele cu candida la mine... voi ati folosit? ce credeti depre ele?


Cocorosie!

Offline

 



#2 2007-02-15 20:18:00

nicop
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 43

Re: Foliile contraceptive

nu.si foliile sunt tot spermicide, si ca toate spermicidele nu sunt f eficiente si cauzeaza modificarea florei vaginale, candida, vaginite, chiar arsuri si edeme. ele favorizeaza raspandirea bolilor cu transmitere sexuala prin formarea de leziuni.in plus...asta nu se stie cu siguranta,medicii nu se pun de acord(probabil din motive de natura economica) se pare ca folosite pe termen lung ar avea un rol in aparitia degenerailor la nivelul genitalelor, si ca atunci cand aceasta metoda esueaza, riscul ca sa se nasca un copil malformat e mare.

Offline

 

#3 2007-02-16 13:24:29

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Foliile contraceptive

asta cu riscul de malformatie ar avea o noima, avind in vedere ca spermicidele au drept rol inactivarea daca nu chiar omorirea spermatozoizilor....oricum, decit nimic....sau decit coit intrerupt....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.