homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Urgent astept un raspuns sau o parere


#1 2007-02-14 18:47:05

ccoossmmin
Membru
Inregistrat: 2007-02-14
Mesaje: 1

urgent astept un raspuns sau o parere

prietena mea a luat Postinor 2 cam de prea multe ori, cred ca a luat de 4 ori la rand apoi o luna pauza si a mai luiat de 4 ori.cred ca de 8 sau 9 ori in 10 luni.o data pe menstruatie. Acum ii cam intarzie in fiecare luna si ii vine intr-un mod dubios foarte putin si nu chiar lichid, si bucatele mai solide. nu are reactii ,decat cele normale in perioada de ciclu ii apar cosuri o doare burta si i se umfla sanii. e grav tare???????/ va rog sa imi raspundeti!  multumesc

Offline

 



#2 2007-02-14 20:18:29

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

e cam grav. s-a cam dereglat. la un control nu a fost?nu are un doctor gineco care o sa consulte din cand in cand? daca nu, ar cam fi timpul sa caute unul, sa faca un control pt ca nu e de glumit cu postinorul. o doza de postinor e egala cu 1 folie de anticonceptz. dupa cum spui e a cam luat echivalentul a 4 folii de AC intr-o luna.


storstark

Offline

 

#3 2007-02-14 20:21:54

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

e cam foarte grav...sa ia de atatea ori in 10 luni? da nu va ganditi si voi putin..doamne...ala se ia de maxim 2 ori pe an..sfatul meu...si cred k si al celorlalte fete de aici e sa se duca la un cabinet de planning sa povesteasca acolo ce a facut si sa i se prescrie anticonceptionale.nu stiu ce e cu bucatzelele alea solide...dar in mod cert si-a dat complet organismul peste cap...


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#4 2007-02-14 20:52:06

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

a si ink cva.. sfatu meu e sa ia anticoncept. k s nu my fie nevoita sa ia postinor ori de cate ori o "comiteti".

Ultima oara a fost editat de blue_elf (2007-02-14 20:52:26)


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#5 2007-02-15 10:04:43

nicop
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 43

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

sangerarile alea maronii par sa fie cauzate de un prea mare aport de progesteron in corp, nu par sa prevesteasca ceva grav(n-ai mentionat vreo proiblema anterioara,presupun k avea CM destul de regulat, fara episoade asemanatoare).se intampla si la fetele care iau anticonceptionale cu doze prea mari de hormoni pt ele(in special la cele ce contin levonorgestrel, progestativul care se gaseste si-n postinor).dupa asa mari doze de progesteron, ovulatia fetei s-ar putea sa fie perturbata, si sa revina la normal peste mult timp.dak in 6 luni nu se regleaza ar trebui sa mearga la medic pt un control si un dozaj hormonal, si cu ocazia asta si pilule contraceptive.Nu mai luati postinor asa de des!ajungeti la dezechilibre grave si atunci doamne fereste, ajungeti la osteoporoza cau chiar infertilitate!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-15 23:34:12

andrutza_123
Full member
Inregistrat: 2007-02-12
Mesaje: 156

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

si nu uitati:  inainte de ultilizare cititi cu atentie prospectul !akolo scria k postinorul nu se ia decat de 2 ori pe an!

Ultima oara a fost editat de andrutza_123 (2007-02-15 23:56:32)

Offline

 

#7 2007-02-15 23:41:07

alexu
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 47

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

salut...vreau si eu un raspuns cat mai repede va rog frumos...eu si cu prietena mea am facut dragoste...si sa rupt prezervativul...ea era in a 6 zi de la prima zi de cand i-a inceput menstruatia...si ea mi-a zis ca are ciclu regulat de 6 zile..cel mai putzin a avut 5 zile..si la 12 ore dupa contact am folosit postinor 2...imi este frica sa nu fi ramas...sad(plizz raspundetzi-mi urgent care sunt sansele sa ramana..grater...stiam ca 2-3 zile dupa menstruatzie nu etsi nici o problema si tzinand cont ca a fost in prima zi..dept chiar ma devre..a fost in ultiam zi a menstruatziei..plizz raspundetzi urgent!!!

Offline

 

#8 2007-02-15 23:56:00

andrutza_123
Full member
Inregistrat: 2007-02-12
Mesaje: 156

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

stai linistit! dak a luat postinor nu sunt probleme!mai ales dak era in primele zile! calculeaza-i perioada fertila aici http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php  dar trebuie sa stii la ce interval ii vine ,nu cat o tine!

Offline

 

#9 2007-02-16 02:21:44

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

cum sa nu fie grav,daca in 10 luni a luat de 9 ori postinor,echivalentul a 90 de folii de anticonceptionale! dar tu chiar nu te gandesti la ea,nu va place cu prezervativ? iti convine asa,sa bage hormoni fara nici un sens?

Ultima oara a fost editat de ionela (2007-02-16 02:22:44)

Offline

 

#10 2007-02-16 09:17:14

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

ionela andrutza ii raspunsese lui alexu,nu lui cosmin
si al alexu este ok
si 1 doza postinor=1 folie de anitocnceptionale,nu 10 folii

Ultima oara a fost editat de pokemon (2007-02-16 09:18:27)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#11 2007-02-16 09:33:09

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

mai oameni buni, faceti concurs de luat postinor? pai nici nu te astepta sa-i mai vina ciclul regulat ca la cat postinor a inghitit. treceti pe pasile contraceptive sau folositi prezervativ daca nu vreti bebelus
postinorul e doar pt cazuri disperate si de maxima urgenta nu-i o metoda contraceptiva de larg consum. acuma depinde doar de organismul ei sa se autoregleze


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#12 2007-02-16 10:15:49

alexu
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 47

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

ms mult pt raspuns.....dar prietena mea a avut sangerari dupa 6 zile de la administrarea postinor 2...si a avut 3 zile si a zis ca a fost ca o menstruatzie normal..in a 2 zi a fost la fel de puternica, k de obicei si avea aceias culoare,curgea la fel..si a 3 zi ia curs dimineatza normal cum ii curgea de obicei..si dupa aceia toata ziua a avut asa sters si dupaia nu a mai avut delok...oare dc:-?...si zicetzi ca daca era in ultiam zi a ciclului si am luat si postinor la 12 ore prima pastila nu este nici un risc aproape:-?....plizz raspundetzi urgent imi este mai mult mie frica decat ei..cesafac..pt ca imi pare rau:(((!!

Offline

 

#13 2007-02-16 10:22:48

alexu
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 47

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

si inca ceva....prietena mea mi-a zis ca are ciclu regulat de 28 de zile...cu 2 zile mai devreme sau mai tarziu...mi-a zis ca odata ia venit ciclu cateva luni la rand numai pe 28....si noi am facut dragote pe daca de 2 februarie...imi poate spuen si mie cineva daca era perioada fertila:-?

Offline

 

#14 2007-02-16 11:22:33

alexu
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 47

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

sorry vruiam sa spun ca ii vine menstruatzia pe data de 28 a fiecarei luni rar cu 1-2 zile inainte dau dupa...si noi am facuto pe 2 februarie...imi calculeaza si mei cineva..plizz...va og frumos..si am luat postinor la 12 ore ..si am facut dragoste in ultiam zi a menstruatziei..plizz..sad

Offline

 

#15 2007-02-16 12:45:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

pe 2 nu era in perioada fertila, alexu. Avind in vedere insa ca a luat Postinor, pina vine urmatoarea menstruatie normala te rog sa consideri ca e intr-o continua perioada fertila si sa folosesti constant prezervativul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-02-16 20:09:37

alexu
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 47

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

ms mult de tot"doctoressa" dar vreau s aimi spui si mei daca zici ca nu era in perioada fertila si amfolosit si postonor in interval de 12 ore...exista vreun risc..cesafac?..asta vreau sa imi spui plizzz.....si daca potzi sa imi explici si mie ce a fost cu sangerarile acelea pe care le-a avut la 6 zile dupa administrarea postinor 2....iti multzumesc din suflet daca imi potzi explica tot...daca doresti..ca sa stiu si eu pe viitor...ca nu vreau sa ii fac ei ceva rau...p[t ca o iubecs ff mult...si nu as vrea s aii se intample ceva rau..si inca ceva ca uitasem...tzi-am scris mai sus ca a avut sangerari tp de 3 zile...incepand cu a 3-a zi de sangerare a inceput sa aiba ametzli ff tari si stari de voma...tp de 2 zile si eram ff ingrijorat pt ea...acum iau trecut si nu mai are nmk...dar mas simtzi vinot pt ca eu i-am zis sa ia postinor...pliz..din tot sufletzelu meu..sa imi explici si mei toate chestiile astea sa imi fie invatzatura de minte si sa fac tot ce e mai bun pe ea..iti multzumesc anticipat..si sorry daca sunt un "stres". dar imi fac griji..poop ms mult:*puss..si imi pare rau:(

Offline

 

#17 2007-02-16 20:34:37

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

pokemon a scris:

ionela andrutza ii raspunsese lui alexu,nu lui cosmin
si al alexu este ok
si 1 doza postinor=1 folie de anitocnceptionale,nu 10 folii

ei ii raspunsesem lui cosmin,nubera postat msj lui alx at,sau nu l-am vazut...deci nu m-am referit la el. daca citeai mai bine msj intelegeai.plus ca o doza de postinor are o cantitate de hormoni de 7 ori mai mare decat o pastila dintr-un blister.

Ultima oara a fost editat de ionela (2007-02-16 20:37:25)

Offline

 

#18 2007-02-16 23:35:54

andrutza_123
Full member
Inregistrat: 2007-02-12
Mesaje: 156

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

ionela atunci ii raspunsesem lu'alexu'......cum crezi k dupa ce am zi k postinorul nu se ia decat de 2 ori pe an, puteam sa zic k e ok k la luat de 9 ori in 10 luni? primul mesaj a fost pt ccoossmmin : "si nu uitati:  inainte de ultilizare cititi cu atentie prospectul! akolo scrie k postinorul nu se ia decat de 2 ori pe an!"
si dupa mesajul asta dak te uiti a scris alexu'....si apoi i-am raspuns lui...
akm te-ai convins?

Offline

 

#19 2007-02-17 00:28:00

alexu
New member
Inregistrat: 2007-02-15
Mesaje: 47

Re: urgent astept un raspuns sau o parere

ms mult alexia...ms mult de tot acum pot sa dorm linistit....sunt super fericit..si imi era frik din cauza postinorului ca am citit ca nu e asa bun pt organizm si deasta eram ingrijorat pt ea...ms mult de tot esti o dulcika poop:*pusspusspuss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.