homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Utrogestan si anticonceptionale


#1 2007-02-17 19:03:26

Marada
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 9

Utrogestan si anticonceptionale

Buna, Doctoressa!

De cateva zile tot citesc mesajele de pe acest forum in ideea de a ma informa. In fine, se pare ca nu am gasit inca raspunsul la intrebarea mea. Asadar...am 31 de ani, nu am folosit niciodata anticonceptionale insa acum, trebuie sa iau sad. Saptamana trecuta am mers la un control de rutina, la ginecolog, si mi-a recomandat printre altele, Utrogestan. Nu am inteles prea bine de ce pentru ca eu am un ciclu regulat, nu am sindrom premenstrual insuportabil etc. Poate pentru o raceala pe care mi-a depistat-o.  In fine, am cerut si un sfat in privinta anticonceptionalelor si mi-a recomandat Logest "pentru ca au o cantitate mica de hormoni si nu ingrasa" (sper sa fie asa cum spune). Insa sunt total bulversata: unii spun ca dupa 30 de ani este "recomandat" sa nu iei anticonceptionale mai ales daca vrei sa ai un copil (si eu vreau sa am un copil, dar peste 7, 8 luni), medicul mi-a spus ca, dimpotriva, atnticonceptionalele ajuta, in momemntul in care le intrerupi, la conceptie etc.  In plus, as vrea sa le iau de maine si nu stiu daca interactioneaza cu Utrogestanul.

In speranta ca-mi veti da un  raspuns urgent, va multumesc.

Offline

 



#2 2007-02-17 19:38:58

Marada
New member
Inregistrat: 2007-02-17
Mesaje: 9

Re: Utrogestan si anticonceptionale

multumesc mult, Alexia.

O seara frumoasa!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.