homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Postinor-a doua pastila


#1 2007-02-18 22:55:21

mamadebb
Membru
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 2

Postinor-a doua pastila

In cazul in care am luat Postinor in timp util,adica dupa ~60 de ore, dar a doua pastila pe care trebuia sa o iau la 12 ore dupa prima am luat-o la 24 de ore, ce se poate intimpla?
Pentru noi nu ar fi o problema un al doilea bb, doar ca atunci am fost speriata de inca un copil si am reactionat prin a lua Postinor. Insa in contextul oboselii si a stressului am "tradus" 24 de ore nu 12 ore de la administrarea primei pastile.
Nelinistea mea vine din faptul ca daca e vorba deja de o sarcina pastilele de Postinor pot influenta cu ceva, adica au vreun efect nefast asupra potentialului bb2? Care sunt efectele adverse?
M-as bucura daca mi s-ar raspunde si de catre un medic.
Multumesc mult!

Offline

 



#2 2007-02-18 23:12:08

persifona
Vizitator

Re: Postinor-a doua pastila

Exista sansele sa nu isi faca efectul, daca a2a pastila a fost luata la 24 de ore de prima. Si nu, nu exista probleme daca nu isi afce efectul, poti pastra linistita copilul.

 

#3 2007-02-18 23:23:41

mamadebb
Membru
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 2

Re: Postinor-a doua pastila

Am inteles ca din cauza continutului lor aceste medicamente nu sunt indicate....de aceea am indoieli si in privinta unei eventuale sarcini si in privinta "urmatorului" moment de concepere a unui al doilea copil.

Offline

 

#4 2007-02-19 09:36:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Postinor-a doua pastila

mamadebb, Postinor contine un progestativ, asupra sarcinii are efectul de a o fixa(de altminteri progestative se si dau in sarcina, atunci cind ea risca sa se piarda). Sigur, nu e cazul sa iei cu Pumnul, in scop contraceptiv, aceste pastile. Poti insa pastra linistita copilul, in cazul in care nu isi face acum efectul Postinor. Nu vor fi probleme


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.