homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Scolioza-3


#39 2008-04-22 10:11:30

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Scolioza

Mandy, exercitiile nu ti le pot spune, nu pentru ca nu vreau, ci fiindca e periculos sa faci de capul tau, fara sa stii exact ce afectiune ai si fara sa le faci corect. sad

Iti pot da in schimb niste sfaturi: niciodata sa nu te apleci din picioare dupa ceva, ci flexezi genunchii si cobori cu spatele drept, ca la genuflexiuni; din pat iarasi nu te ridici brusc, te intorci intai pe o parte, te ridici in cot si apoi in fund; o miscare care calmeaza durerea de spate este asta: te asezi intins pe spate pe o suprafata mai tare, cu genunchii nu intinsi, ci trasi si ii tragi la piept, ii cuprinzi cu mainile si te balansezi usor pana te mai lasa durerea...
Neaparat insa trebuie mers la doctor sa vezi de unde vine durerea, ppot fi 1 milion de cauze din pacate sad te duci la dr. de fam, iei o trimitere la ortopedie si mergi la un dr., eventual faci o radiografie. Oricum, o afectiune a spatelui te forteaza sa-ti schimbi stilul de viata - eu insa sunt motivata, pentru ca din pricina asta nu pot face lucruri normale pentru altii.
Dar neaparat la doctor, Mandy, unul bun daca se poate, chiar daca costa mai mult, eu m-am preumblat ani de zile pe la cati dr fara sa rezolv mai nimic, abia acum simt ca ajung si eu la un capat...

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2008-04-22 10:12:22)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#40 2008-04-22 10:14:02

Mandy
Hero member
De la: Bucuresti most of the time
Inregistrat: 2006-04-15
Mesaje: 3287

Re: Scolioza

nicolle_rox a scris:

o miscare care calmeaza durerea de spate este asta: te asezi intins pe spate pe o suprafata mai tare, cu genunchii nu intinsi, ci trasi si ii tragi la piept, ii cuprinzi cu mainile si te balansezi usor pana te mai lasa durerea...

Asta o faceam din instinct tongue.Da,stiu ca trebuie sa ajung la doctor,dar acum e aiurea atata timp cat doctorita mea de familie de acasa habar n-are unde sa ma duc aici in Bucuresti.Facusem radiografie anul trecut si mi-a zis nenea ala ca am o forma usoara de scolioza.Oricum,merci pentru sfaturi puss

Offline

 

#41 2008-04-22 10:23:13

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Scolioza

scolioza ca scolioza...dar uite ca durerea poate veni din alte parti, ca la mine...recomandase cineva pe topicul asta pe medicul Jianu din Bucuresti...eu zic ca merita sa incerci. sanatate multa!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#42 2008-04-22 10:40:01

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Scolioza

nicolle tu unde ai mers la medic ortopedic?as vrea si eu unul bun care sa-mi zica"mai fetito ai X si trebuie facute urmatoarele"nu sa ma plimb pe la 5 doftori degeaba.

Offline

 

#43 2008-04-22 10:55:12

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Scolioza

little_rabbit a scris:

nicolle tu unde ai mers la medic ortopedic?as vrea si eu unul bun care sa-mi zica"mai fetito ai X si trebuie facute urmatoarele"nu sa ma plimb pe la 5 doftori degeaba.

eu cu trimiterea am fost anul trecut la centrum gym, in piata unirii....mi-au impins acolo cate 10 sedinte de fizio, kineto si masaj...nu zic ca a fost rau, dar nu sta nimeni acolo sa se uite ce si daca faci bine....ma rog...doctorita care s-a uitat la radiografii mi-a zis ca am scolioza si atat...ca zona lombara arata bine, nu stie de ce ma doare...dupa aia prin toamna am mai mers la o doctorita la o clinica de la Spitalul de recuoperare...sa fac kineto....ajungeam greu aici si iarasi, nu-mi convenea sa dau bani si sa nu se ocupe nimeni ca lumea...acum vine la mine acasaun baiat care a terminat kineto si se ocupa de mine...facem masaj, exercitii ....el mi-a explicat pe radiografie ce si cum am si de ce doare....un doctor bun insa nu stiu, o sa-l intreb pe el si o sa-ti spun, caci si pe mine o sa ma trimita la dr mai incolo, sa vedem dc s-a imbunatatit ceva.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-04-22 11:08:52

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Scolioza

aha.super.si eu as vrea sa fac masaj dar parca mi-ar fi rusine cu un baiat(plus iuby cred ca scoate flacari pe urechi lol )eu's mai pudica lol

Offline

 

#45 2008-04-22 11:26:21

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Scolioza

pai bine, ca nici eu nu ma simt tocmai ok....da' nu ramanem never singurei, ca tipul e dragut bine si barbat'miu sta cu ochii pe noi....sa invete sa-mi fac si el masaj rotfl de fapt eu l-am rugat mai mult, ca oricum mi-e jena singura...mai ales de cand am patit-o anul treecut la centrul de masaj, s-a dat unul in mod grosolan la mine, s-a oferit sa-mi faca masaj...total etc...e foarte neprofesionalist, mai ales ca tu stai acolo despuiata pe jumate si pune un strain mana pe tine... neutral Insa tipul asta e foarte ok si cu bun simt...poate daca era mai uratel ma simteam mai bine rotfl


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#46 2008-04-22 12:03:51

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Scolioza

vai de mine si mai ales de tine.s-a dat unu la tine?eu la cate experiente din astea am avut cu baieti care se dadeau la mine la greu chiar daca eu le ziceam ca sunt cu iubyde  atatia ani..mi-e naspa sa stau aproape de un baiat sau chestii din astea.pt ca mi-e f frica.dar na..
eu ieri am vazut ca este centrul ala de recuperare sau masaj din unirii din spate la Unic dar daca ai zis ca nu statea cineva acolo cu tine..hmm
cat costa masajul?

Offline

 

#47 2008-04-22 12:06:41

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: Scolioza

nicolle_rox a scris:

acum vine la mine acasaun baiat care a terminat kineto si se ocupa de mine...facem masaj, exercitii ....el mi-a explicat pe radiografie ce si cum am si de ce doare....

cam cat te costa o sedintza cu masaj si exercitii? eu am facut pana acum recuperarea doar acasa in vacantze pentru k aici nu am gasit un centru mai apropiat de locul unde stau eu si imi e greu sa ma deplasez zilnic....

Offline

 

#48 2008-08-24 14:34:19

ali79na
Membru
Inregistrat: 2008-08-24
Mesaje: 2

Re: Scolioza

buna
ma intereseaza,daca esti draguta,detalii despre operatia de scolioza

lady in black a scris:

gimnastica medicala iti va face bine
grav nu e deoarece la varsta asta scolioza nu mai avanseaza daca nu ai alte probleme

Offline

 

#49 2008-08-24 14:46:05

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Scolioza

pai ce pot sa iti spun despre operatie..se face incepand cu varsta de 14 ani cand crestrea e cat de cat incheiata si numai daca curbura depaseste 50 grade
operatia e destul de complexa, dureaza cateva ore si consta in implantarea unor tije metalice care sunt prinse de vertebre cu suruburi..corecteaza cam jumatate din curbura si nu mai lasa scolioza sa avanseze
recuperarea e un pic mai dificila, dar durerile de dupa nu sunt f mari. depinde de cand e prezenta scolioza. eu avand-o de la 4 ani(ceea ce nu e prea normal) am avut dureri mari, dar celallate fete din salon nu s-au plans de mai nimic
dupa cateva zile te ridici din pat, dupa zece pleci acasa si incet incet reiei activitatile
in primii 2 ani mai ai unele interdictii, apoi poti sa faci cam orice in afara de parasutism tongue
eu sunt operata de 4 ani, fac sport, merg la aerobic...totul e f ok, nu am nici un fel de pb
daca vrei iti dau id-ul meu de mess ca sa vb mai multe

Offline

 

#50 2008-08-24 23:06:27

ali79na
Membru
Inregistrat: 2008-08-24
Mesaje: 2

Re: Scolioza

buna
cand ai timp,te rog sa-mi mai povestesti cate ceva de operatie
da-mi te rog id
merci din inima
smile

Offline

 

#51 2008-08-26 11:15:23

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: Scolioza

fetele spuneti-mi si mie..am o scolioza pe ambele parti..si stanga si dreapta..
ma rog m-am apukat de kineto..am amanat vreo 2 sapt.dar acum iar ma ia
am o intrebare importanta..
dansul afecteaza scolioza?o inrauteste? tre s stiu daka am voie s ma apuc iar sau nu ..k e f important pt mine


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#52 2008-08-26 12:10:01

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: Scolioza

Deuzza a scris:

dreamer, in ceea ce priveste dansul...
eu am facut performanta multi ani si cred ca datorita pozitiei de la standard am scolioza. roll trebuie sa ma duc si eu la doctor sa vad care e treaba, ca nu vreau sa se inrautateasca
acum nu stiu despre ce fel de dans vbesti tu smile

cel mai bine mergi la medicul sportiv sa te sfatuiasca in privinta asta wink

e vorba de streetdance..
oare sa-mi faca rau?
eu innebunesc daka nu dansez ..
e cea mai buna modalitate de a uita de tot..


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#53 2009-03-17 13:32:25

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Scolioza

nicolle, ce curbura ai? a mea era de peste 65 grade
eu m-am operat la dr Mihai Jianu din Bucuresti. am mai scris cred despre el. a fost unul din primii care a inceput sa faca astfel de operatii in romania si este specializat pe scolioze. este un om extraordinar, iti raspunde la orice intrebare si cu mine a stat de vorba ore intregi sa imi explice tot ce vroiam sa stiu

in legatura cu durerile, sa stii ca exercitiile te vor ajuta insa nu vor rezolva pb
eu am noroc caci nu am avut niciodata dureri(desi am scolioza de la 4 ani) si acum fac miscare si exercitii tocmai pt a le preveni

Offline

 

#54 2009-03-17 13:38:22

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Scolioza

Nu retin acum lady, curbura. Stiu doar ca nu e de operat inca... Eu am dureri de 12 ani, insa nimeni nu mi-a recomandat operatie. In cel mai rau caz as putea ajunge la o hernie de disc. Am o scolioza in S, curbata si sus si jos.....dureriele cele mai mari le am in zona lombara, in zona de sus a feselor...cica ar fi nervii spinali inlflamati


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#55 2009-03-17 13:40:07

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Scolioza

pai la varsta ta nu se opereaza mai ales ca nu ai o curbura asa accentuata. la mine e inevitabil caci ar fi avansat(aveam 14 ani atunci)
oricum nu te lasa de exercitii caci ajuta...si inotul este f bun

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-03-17 13:40:30)

Offline

 

#56 2009-03-17 13:48:11

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Scolioza

am facut anul trecut cateva luni si apoi m-am lasat  bang , nu mai aveam timp.... ce sa zic...eu am crescut intr-un orasel mic unde medicii nu au dat asa importanta problemei mele.
o sa reiau exercitiile. inot in iasi...mai dificil. nu stiu nici o piscina decenta si nici nu cred sa existe (la preturi bune cel putin).


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#57 2009-03-17 13:56:30

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Scolioza

"Ortopezii demontează cele mai multe mituri legate de tratarea acestei curburi a coloanei, atenţion?nd că dormitul pe un pat tare, ?ntreruperea activităţilor fizice de la şcoală sau realizarea unor exercitii fizice cu coada unei mături ?n spate nu au niciun efect asupra bolii.
Nici măcar ?notul nu este o soluţie pentru tratarea scoliozei. Devierea coloanei nu scade nici măcar cu un grad. Mai mult, ?notul poate fi chiar dă?u?nator, atunci c?nd coloana este deformată cu peste 30 de grade."
citat din http://www.ieseanul.ro/saptamanal/campi … za-4053403

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.