homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?


#1 2007-02-20 16:15:21

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

Buna Doctoressa, am mai apelat la sfaturile tale si alta data, m-ai indrumat cu privire la o nemernica de gardnerella care mi-a mancat ani buni din viata.  Am rezolvat cu gardnerella, am luat doza unica de fasygin si vad ca deocamdata nu ma mai supara. Alta e problema mea, dupa cum ti-am mai spus intr-unalt post am aproape 33 de ani si mi s-a descoperit HPV (tulpinile 16, si 6), iar acum 4 luni mi s-a facut un ERAD urmat de o vaporizare laser, iar ceea ce s-a scos s-a trimis la biopsie. Rezultatul a fost displazie moderata, CIN II. Dupa o luna am fost din nou la control, a urmat o noua colposcopie, colul era aproape vindecat. Dupa ERAD am primit ovule Colposeptine (un ovul la 2 zile) vitamina C si vitamina A (2 de 2 ori pe zi timp de 20 de zile) ; dupa controlul efectuat la o luna mi s-a prescris iar vitamina A si ovule Cerviron, un ovul la 2 zile. De atunci nu am mai fost la control, doctorita mea fiind plecata in concediu, am programare abia la sfarsitul lunii martie.
Si acum sa revin la problema: am facut un papanicolau si dupa parerea mea a iesit prost:

Exocol:
Clasa: CII – CS+CI, IPA 90%, para/hyperkeratoza (+++), inflamator (++)

Endocol:
Clasa: CII – CIII – fond intens inflamator, Celule de regenerare aspect + / - imatur cu BNC si diskarioze usoare

TBS – LSIL – intens inflamator regenerativ

Ma tot uit la el si nu-mi vine sa cred, ultimul papanicolau arata parca mai bine, la endocol era clasa CII, nu ca acum CII - CIII. Sunt disperata, mai am o luna pana pot vorbi cu doctorita mea, nu stiu ce sa fac, daca trebuie sa fac un tratament cu ovule....ma gandesc ca timpul trece si nu numai ca nu am facut nimic, dar parca situatia mea se agraveaza.

Poti sa-mi raspunzi si mie la cateva intrebari:

Ce e acel "IPA 90%" ? De undepoate proveni inflamatia? Ce sunt "celulele de regenerare aspect + / - imatur cu BNC si diskarioze usoare"? Si mai ales ce este TBS? Stiu ca LSIL reprezinta o leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut, ma tot framant si nu realizez de unde este aceatsa leziune ca doar la ea mi s-a facut ERAD, vaporizare, biopsie? E posibil sa nu se fi vindecat dupa 4 luni de zile, e posibil ca virusul sa fii atacat deja in alta parte a colului si sa am deja ALTE leziuni?

Testul de secretie il facusem cu 3 saptamani inainte de Papanicolau si a iesit perfect:  lactobacili prezenti, fara nici o infectie; datorita problemelor avute nu am mai avut contact sexual din septembrie, nu am facut spalaturi...ce altceva ar putea provoca inflamatia? Ultimul tratament facut a fost cel cu ovule Cerviron li l-am terminat pe 22 decembrie, pt. papaniclau mi s-a recoltat pe 9 februarie.

Iarta-ma pentru postul asta interminabil, raspunde-mi cand ai timp, dar nu stiu cu cine altcineva as putea vorbi, nu ma pot duce la alt doctor deoarce doar medicul la care am fost stie exact ce am avut acolo si ce a facut, nu cred ca are rost sa caut pe altcineva.

Ultima oara a fost editat de ariana_M (2007-02-20 16:37:42)

Offline

 



#2 2007-02-20 16:56:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

ariana, eu zic sa nu intri in panica. E o inflamatie acolo, de aici si clasa II-III...asa zice testul asta. Poate insa ar merita sa il repeti, eventual in alta parte, unde sa primim rezultatele dupa clasificarea Bethesda(mai noua si mai clara). Pentru ca, intr-adevar, e de neinteles rezultatul. sincer, unele prescurtari imi sunt straine(ca acel IPA 90%)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-02-20 17:12:47

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

am aflat ca de curand a aparut si in romania  vaccinul pt hpv.Stiam de el dar numai acum a aparut in romania.M/am interesat la cluj si costa 10 milioane dar ar trebui sa cotizeze si  casa de asigurari cu ceva.Intereseaza/te la un institut oncologic,daca esti din Bucuresti.In UE este practicat de mult timp.
Daca doresti sa afli mai multe, eu am accesat sit-ul http://www.unibuc.ro/eBooks/biologie/oncogene/3.htm   
Nu te speria, si eu am trecut prin asta.Am avut Pap III, Cin I. apoi a fost PapII si la cateva luni PapIII,CIN II cand am si facut o conizatie.Papiloma virus prezent,nu stiu care tulpina. In august cand am repetat citologicul+un examen pt a afla ce tulpina de papiloma este  mi-a iesit papiloma virus absent.In curand vreau si eu sa fac vaccinul.

Offline

 

#4 2007-02-20 17:15:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

vaccinul acesta este util doar persoanelor care nu au avut contact cu virusul...ea din pacate a avut...nu poate deci face vaccinul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-02-20 17:21:08

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

mie mi l-au recomandat mult,sau poate dupa conizatie?dar am virusul....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-20 17:22:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

tocmai ai zis ca ti-a iesit papiloma virus absent...asta inseamna ca nu il ai si nici nu l-ai avut vreodata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-02-20 17:28:20

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

asta-i culmea.Ca acum mi-a zis ca este absent, dar in ultimii  3 ani mi-a iesit prezent.Si am facut analizele la fiecare 6 luni iar dupa conizatie la fiecare 3 luni.Am negru pe alb.

Offline

 

#8 2007-02-20 17:29:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

atunci refa ultima analiza. Odata dobindit virusul, nu mai scapi de el. Si odata ce il ai, nu poti face vaccinul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-02-20 17:32:19

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

asa este.Multumiri

Offline

 

#10 2007-02-20 20:42:09

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

Doctoressa, iti multumesc pentru raspuns, m-am mai linistit. Poate ca ai dreptate, ar trebui sa fac papanicolau si in alta parte, acesta este facut la Cantacuzino si pana acum nu am avut probleme cu analizele lor, le-am facut si in alta parte si rezultatele au corespuns. Stiu ca tu recomandai o clinica, am sa ma duc si acolo; sau poate ca in timpul scurs intre testul de secretie si Papanicolau a revenit Gardnerella, poate ca asta e totusi cauza inflamatiei.

Unde ai facut testul ADN-HPV Cornelia?

Offline

 

#11 2007-02-21 11:49:50

suchi
New member
Inregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 5

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

primele in elvetia, ultimul in cluj,la institutul oncologic din Cluj

Offline

 

#12 2007-02-21 12:03:23

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

Cornelia, atunci mai repeta testul odata, presupun ca cele din Elvetia au fost sigur lucrate bine.
Am sa iti spun ce mi-au spus si mie doctorii la care am fost, sunt lucruri pe care le-am citit si pe internet: exista cazuri, intr-adevar foarte, foarte rare, in care organismul lupta cu virusul HPV si il distruge. Obligatorie este tratarea condiloamelor, excizia leziunilor si apoi se umbla la ridicarea imunitatii. Daca organismul tau este puternic si daca zonele unde e cantonat virusul sunt inlaturate, atunci exista sansa sa scapi de HPV, lucru care nu te fereste de o noua reinfectare, caci organismul nu capata imunitate. Din ce mi s-a spus mie, sansele de a scapa de virus sunt conditionate de cateva lucruri: varsta pacientului sa fie pana in 30 de ani, pacientul sa nu fie fumator, sa nu ia anticonceptionale si boala sa fie detectata cat mai din timp. Daca mi s-au spus prostii iti spun si eu tie, sper sa nu fie asa, mai ales ca doctorii m-au avertizat ca eu nu prea mai am sanse, am peste 30 de ani asa ca nu am ce sperante sa trag.  Te poti considera vindecata in momentul cand ai facut consecutiv, la distanta de 6 luni, trei teste ADN-HPV care ti-au iesit negative. Fiind atata de mic, numarul celor care reusesc sa scape de HPV nu este luat in considerare, adica nu se poate face o statistica in care sa spui "x%" din numarul celor infectati cu virusul HPV reusesc sa-l anihilieze.

Ai mare grija cu vaccinul, nu se face decat daca esti sanantos. Multa sanatate.

Offline

 

#13 2007-02-21 18:00:11

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: pt Doctoressa: Rezultat papanicolau prost?

nu stiu in ce masura ai dreptate ariana dar asa mi-au  zis si mie  de la cluj.Eu sper sa ai dreptate cu toate ca nu cred.O sa repet citologicul luna viitoare.Am 30 de ani,sunt fumatoare,nu am luat anticonceptionale pana la analiza,am renuntat la prezervativ dupa timp  de multi ani si important e ca m-am odihnit cu adevarat(fara stres si servici).Lucrul care nu mi-a reusit a fost sa raman gravida dar o rezolv si pe asta.O sa-ti dau de veste dupa urmatorul citologic.
Multa sanatate si tie.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.