homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cata siguranta exista?


#1 2007-02-20 23:31:11

crimson
Membru
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 3

cata siguranta exista?

Acum jumatate de an cand am fost la ginecolog pentru un control, la ecograf au aparut niste pete si doctorita mi-a recomandat Harmonet (pentru ovar polichistic). Dupa 5 luni de adminsitare Harmonet nu exista nici o modificare si dupa un alt control, mi s-a recomandat (da, de catre medicul ginecolog) sa iau Diane 35 dupa ce termin aceasta folie de Harmonet si sa revin la un control dupa 3 luni. Aparent, Diane 35 functioneaza in cazurile de ovar polichistic.
Anticonceptionalele au f multe efecte secundare si sunt foarte frustrata ca in afara de ele nu exista alte remedii pentru ovarul polichistic. Tin la sanatatea mea, dar sunt sceptica. Citesc pe diverse forumuri atatea opinii si atatea intamplari ale altor femei (de la ingrasare excesiva la incercari nereusite de a avea copii) incat ma sperii.
In plus, in foarte multe locuri pe internet am gasit scris ca anticonceptionalele se prescriu si in functie de multe alte analize care mie nu mi s-au facut.
Cam asta e povestea. Intrebarea e: cata siguranta exista??

P.s. varsta mea e 22.... smile

Offline

 



#2 2007-02-20 23:33:48

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: cata siguranta exista?

stiam  ca pt ovar polichistic se da marvelon si nu stiu ce ovule...siguranta anticonceptionalelor e de 99,9% (daca le iei corect

Ultima oara a fost editat de bela (2007-02-20 23:34:23)


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#3 2007-02-20 23:47:04

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: cata siguranta exista?

Si eu am avut acum cativa ani ovare polichistice si am primit ca tratament tot Diane 35 si inca un medicament(nu-mi mai amintesc acum denumirea-era un antiinflamator).Am citit dupa aceea ca asta e tratamentul standard pt problema asta.Numai ca, dupa 3 luni, m-am trezit ca mi se marisera chisturile de pe ovarul cu pricina si aparusera si la celalalt ovar cateva.Medicul care a facut ecografia atunci a ramas stupefiat de faptul ca mi s-au recomandat Diane si m-a trimis la endocrinolog.Mi s-au dozat cativa hormoni si mi s-a dat alt tratament, pe care insa nu l-am luat (am avut senzatia ca se fac experiente pe mine.Mi s-a dat un tratament si , in caz ca nu avea efect trebuia sa ma duc sa-mi dea altceva).Ulterior s-a ajuns la concluzia ca toate chisturile alea erau functionale, asa ca nu mi-am mai batut capul cu ele si au trecut de la sine.
Asta am facut eu.Nu stiu daca am procedat corect.Sper ca intre timp s-au mai facut ceva cercetari si medicii nu mai folosesc pacientii drept cobai.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.