homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Factorul V Leiden


#1 2007-02-20 19:13:43

bibi 495
New member
Inregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 27

Factorul V Leiden

Salve!Am si eu mai multe nelamuriri daca cineva ma poate ajuta cu un raspuns ai sun recunoscatoare.Anul trecut am fost identificata cu Factorul V Leiden(in forma eterozigota),Acest Factor aproape in toate cazurile este responsabil de la alterarea coagolativa trombofilica  care mai este numit si" Rezistenza la Proteina C activa".Acuma chestia asta se bate cap in cap cu contraceptia ptr ca una dintre contraindicazii este sa nu iei antic. dar eu in urma dozarilor hormonale pe care le-am facut din cauza ca nu mai aveam cm,a rezultat ca sunt in menopauza precoce,nu am decat 38 de ani si nu suport bine manifestarile menopauzei,dimpotriva stau foarte rau.Ginecologa mi-a recomandat antic.pentru a inlatura disturbarile pe care le aveam de la lipsa cm,bineinteles ca mi-a dat antic.in baza la rezultatul dozarilor hormonale,zicandu-mi ca acest "Factor" este un risc,si nu o boala.Un risc pe care tre sa mi-l asum si ca oricum nu este de lunga durata.Daca cineva se mai confrunta cu aceasta probl.sa-mi raspunda.Multumesc!Pupici la toate


nella vita non si puo avere tutto!

Offline

 



#2 2007-02-20 21:51:34

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: Factorul V Leiden

Se pare ca nimeni nu reactioneaza. Dar stam cu ochii pe toic ca suntem curiosi...
Succes!

Offline

 

#3 2007-02-20 23:37:14

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: Factorul V Leiden

cred ca numai docoressa te poate lamuri...adica abea maine dimineata

Ultima oara a fost editat de puioanca (2007-02-20 23:37:30)


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#4 2007-02-21 11:35:23

bibi 495
New member
Inregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 27

Re: Factorul V Leiden

O rog frumos pe doctoressa daca imi poate da un raspuns.Multumesc mult!


nella vita non si puo avere tutto!

Offline

 

#5 2007-02-21 11:46:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Factorul V Leiden

bibi, sincer cred ca ginecoloaga aia si-a luat un risc foarte mare. Nu e cazul sa iei contraceptive, sunt contraindicate. La fel si alte terapii de substitutie. ai risc mare(inacceptabil de mare) de tromboze venoase profunde daca iei contraceptive. Faci in paralel vreun tratament anticoagulant?
Oricum, femeia aia fie e inconstienta fie e foarte curajoasa...pe pielea ta, evident


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-21 11:55:50

suchi
New member
Inregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 5

Re: Factorul V Leiden

bibi,gandeste-te bine inainte sa iei anticoneptionale mai ales ca ai peste 35 de ani.Esti cumva si fumatoare?

Offline

 

#7 2007-02-21 12:46:43

bibi 495
New member
Inregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 27

Re: Factorul V Leiden

Nu,nu fac nici un tratament anticoagulant tocmai ptr ca mi-a spus (in baza testelor emocoagulative pe care le-am facut) ca nu am nici o boala ci doar riscul de a face aceasta boala ptr.ca sunt deocamdata decat purtatoare.Nu stiu ce sa fac,daca nu mai iau antic.ma simt f rau din cauza disturbarilor pe care mi le da menopauza,EA mi-a spus sa fac terapie de 6 luni cu aceste antic.care se cheama Filena,iar dupa aceea sa fac o pauza sa vedem daca vine cm,daca s-a reglat.Oricum eu nu ma impac cu gandul ca sunt deja in menopauza la varsta asta si as vrea sa descopar cauza.Ar putea fi acest Factor de vina?Menzionez ca nu am copii si am pierdut mai multe sarcini,"fara nici o explicazie"la vremea respectiva.Acum stiu ca probabil am facut tromboza placentara,am fost la un pas de a avea un copil,dar din cauza ca nimeni nu m-a pus sa fac acest axamen ,am nascut o fetiza moarta in luna a 8-a,in `98.Scuza-ma daca nu am fost destul de coerenta,dar ma obsedeaza gandul ca din cauza neglijenzei unor medici eu am suferit atat.Mulzumesc mult!Esti f.draguza.Astept raspuns.Ah,era sa uit,nu sunt fumatoare,am un mod de viaza destul de sanatos,am fost spotiva.


nella vita non si puo avere tutto!

Offline

 

#8 2007-02-21 13:12:23

bibi 495
New member
Inregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 27

Re: Factorul V Leiden

Oricum m-ai speriat f. tare de ceea ce mi-ai spus si ca urmare am sunat-o pe ginecologa mea si am fixat intalnire cu ea pentru astazi la 5.30.O sa-ti spun dupa aceea ce am facut.Pare ca aceasta doctora este una dintre cele mai bune de aici din orasul in care stau eu(eu am ajuns la ea din intamplare),precizez ca nu sunt in Rom.sunt unul din romanii care sunt in italia(Bologna),a trebuit sa fiu aici ca sa aflu de toate lucrurile astea urate care mi se intampla,chiar daca in rom.am pierdut 4 sarcini foarte inaintate,deci mi-am petrecut f. mult timp prin spitale.Of,ce tristeze!Eu ascunsesem toate lucrurile astea undeva in subconstientul meu, iar acum ca au iesit la iveala, m-au intristat.Pupici!


nella vita non si puo avere tutto!

Offline

 

#9 2007-02-22 13:09:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Factorul V Leiden

bibi495, intr-adevar nu ai nici o boala, insa prezenta acestui factor te predispune la tromboze. Bun. Contraceptivele orale ele singure cresc coagulatrea si sunt persoane(din fericire foarte rare) CARE FAC TROMBOZA DIN CAUZA LOR. ASOCIEREA FACTOR V LEIDEN+ CONTRACEPTIVE ORALE CRESTE NEPERMIS DE MULT RISCUL DE TROMBOZE
Ok. Nu vreau sa imi impun punctul de vedere, asta este insa ceea ce stiu eu pe tema. Si ceea ce am citit pe tema acestei asocieri...asa scrie deci in literatura de specialitate. Tromboza e o boala foarte pacatoasa, eu inteleg problema ta cu menopauza precoce...pina la urma tu decizi daca iti asumi riscul sau nu, indiferent cit de mare e


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-02-22 13:36:44

bibi 495
New member
Inregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 27

Re: Factorul V Leiden

Multam fain dotoressa,este exact ceea ce mi-a spus si ginecologa mea,din pacate nu exista terapie substitutiva adica care sa inlocuiasca hormoni, deci eu tre sa decid singura daca vreau sa ma ptotejez de osteoporoza luand pilula dar acceptand riscul de a face tromboza sau....nu.Intre 2 rele care e cea mai buna?Nu cred ca cineva in lumea asta are raspunsul just.Oricum esti o draguza si-ti multumesc inca o data.Pupici

Ultima oara a fost editat de bibi 495 (2007-02-22 13:37:36)


nella vita non si puo avere tutto!

Offline

 

#11 2007-02-22 14:40:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Factorul V Leiden

Nu ai pentru ce. Iti dai seama ca, acestea fiind zise, nimeni nu isi poate asuma responsabilitatea de a decide pentru tine....stiu ca nu iti e usor, dilema e serioasa, insa....poate daca stii de acest risc de tromboflebita si te informezi si asupra simptomatologiei...astfel incit sa iti poti da seama ca ai facut de la primele semne(din timp adica)....incerc sa gindesc ce as face eu daca as fi in locul tau


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-02-22 15:29:46

bibi 495
New member
Inregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 27

Re: Factorul V Leiden

dotoressa daca imi permizi as vrea sa te mai intreb ceva.Crezi ca in situazia mea cu urmatorul dozaj hormonal:FSH- 89,1:LH-39,8:Estrodiol-26:progesterone-0,78:testostoron-0,4:Prolatina-8:DHEA-S-2,3:DHEA-13,8>    Deci:crezi ca mai am vreo sansa,cu un tratament adecvat,tinand cont ca am si acest factor de risc,sa pot face copii?Aici la o clinica de fertilitate la care am fost mi-a spus ca nu,in baza dozajului hormonal.Astept un raspuns.Multumesc!Pupici


nella vita non si puo avere tutto!

Offline

 

#13 2007-02-22 16:34:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Factorul V Leiden

daca te rog sa imi spui si valorile normale ale laboratorului in care ai facut analizele cer prea mult?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-02-22 16:54:26

bibi 495
New member
Inregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 27

Re: Factorul V Leiden

sigur ca nu!Deci:FSH:faza foliculare-3,5-12,faza luteinica-1,7-7,7,Picco-4,7-21,5,menopauza25,8-135 *LH-f.Foll-2,4-12,5,f.Lut.-1,4-9,8,Picco-14-95,6,menopauza-10,4-60*Estradiol-f.Foll12,5-165,f.Lut.27-205,Picco-88-490,menopauza-12-45*Progesteron-f.Foll.-0,2-1,5,f.Lut-1,8-25,menopauza-0,1-0,8,Testosteron/0,2-0,8.Prolactina rez.8 ,valori norm.3-25,DHEA-S0,5-3,1,copii:0,1-0,4,menop.0,1-0,4,DHEA-0,8-10,5 si mai e o chestie care nu stiu ce inseamna D4 Andro(METODA Inmul) rez.238,00-val.norm.30-330.Astea sunt valorile normale,poate reusesti sa intelegi ceva ca eu....nu.Mulzumesc mult de tot,esti tare si ai un suflet omenos.


nella vita non si puo avere tutto!

Offline

 

#15 2007-02-22 17:01:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Factorul V Leiden

si presupun ca le-ai facut in faza foliculinica....arata a menopauza(asa cum ziceai ca e...) Nu ma pricep la fertilitate insa inclin sa cred ca medicul de acolo nu s-a pripit cind a spus ca nu mai sunt sanse. Imi pare rau


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-02-22 17:05:48

bibi 495
New member
Inregistrat: 2007-02-20
Mesaje: 27

Re: Factorul V Leiden

Mulzumesc mult!Oricum m-am impacat deja cu gandul asta ,asa ca....In viaza nu pozi avea totul!Eu am totul in afara de ceea ce mi-am dorit cel mai mult.......dreptul de a fi mama.Viaza merge inainte.pupici


nella vita non si puo avere tutto!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.