homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

#1 2007-01-28 09:49:02

Loreselena
Membru
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 4

Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

Am o nelamurire. Mi s-a spus ca trebuie sa iau 7 pastilutze consecutive pt a fi sigura ca nu se intampla nimic. Nu inteleg de ce. Ce se intampla daca am un contact neprotejat in primele zile dupa menstruatie cand nu am luat decat 2-3-4 pastilutze? Eu iau anticonceptionale de 6 luni iar in primele zile inainte si dupa menstruatie de obicei nu ne protejam, insa folosim prezervativ daca se intampla sa avem contacte aproximativ de la ziua 7 pana la ziua 20 a ciclului menstrual. Spuneti-mi va rog cand ar trebui sa folosesc si un alt mijloc de protectie (prezervativ) in afara de anticonceptionale. Nu trebuie sa mai tin cont deloc de zile ferile/nefertile? Multumesc.

Ultima oara a fost editat de Loreselena (2007-01-28 09:51:12)

Offline

 



#2 2007-01-28 09:55:07

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

Loreselena  se pune problema protectiei suplimentare in primele 7 zile de luat pastilutzele atunci cand le incepi (daca nu le-ai luat din prima zi a menstruatiei)..adica atunci cand iei prima folie de anticonceptionale, doar atunci. Dupa asta esti protejata mereu daca le iei corect
Atata timp cat iei anticonceptionale nu se mai produce ovulatia si nu mai exista zilele fertile..esti protejata mereu de anticonceptionale indiferent de perioada (chiar si in pauza de 7 zile)

Ultima oara a fost editat de Infinity (2007-01-28 09:56:51)

Offline

 

#3 2007-01-28 10:40:34

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

eventual daca faci tratament cu antibiotice...atunci trebuie protectie suplimentara pe durata tratamentului si pana inghiti 7 pastile ...  poate asta ti sa zis


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#4 2007-01-29 16:47:28

Loreselena
Membru
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

Multumesc mult!

Offline

 

#5 2007-01-29 17:11:43

Gabriella
New member
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 6

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

Eu am o problema similara. Deoarece mi s-au terminat rezervele de Jasmine pe cand nu eram in tara si nu imi puteam achizitiona altele, am intarziat cu administrarea foliei urmatoare. Deci, pana nu trec 7 zile, nu pot avea contact sexual neprotejat, nu? Sau e nevoie de protectie suplimentara si dupa?

Multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-29 17:45:58

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

doar 7 zile.


Nobody home

Offline

 

#7 2007-01-30 00:53:54

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

Loreselena a scris:

Am o nelamurire. Mi s-a spus ca trebuie sa iau 7 pastilutze consecutive pt a fi sigura ca nu se intampla nimic. Nu inteleg de ce. Ce se intampla daca am un contact neprotejat in primele zile dupa menstruatie cand nu am luat decat 2-3-4 pastilutze? Eu iau anticonceptionale de 6 luni iar in primele zile inainte si dupa menstruatie de obicei nu ne protejam, insa folosim prezervativ daca se intampla sa avem contacte aproximativ de la ziua 7 pana la ziua 20 a ciclului menstrual. Spuneti-mi va rog cand ar trebui sa folosesc si un alt mijloc de protectie (prezervativ) in afara de anticonceptionale. Nu trebuie sa mai tin cont deloc de zile ferile/nefertile? Multumesc.

Dar nu citeste nimeni prospectul? Sau nu ai fost la dr sa ti le recomande ? Ca nu-mi pari informata...no offence!

Offline

 

#8 2007-01-30 12:17:19

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

ionela eu cred ca de aceea a intrat sa scrie aici pt ca nu este informata...acum s a informat si va stii de acum inainte...acesta este rolul acestui forum


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#9 2007-01-30 13:12:08

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

offtopic : puioanca are dreptate..nu are importanta gradul nostru de informare..omul invata cat traieste (mai devreme sau mai tarziu), asa ca e bine sa nu vorbim offtopic ionela

Offline

 

#10 2007-01-30 14:25:57

Loreselena
Membru
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

Ionela, am mai scris alta data pe acest forum atunci cand s-a intamplat sa se rupa prezervativul si am fost intrebata daca am luat 7 pastile consecutive desi spusesm ca eram la a 3-a folie. Am intrebat de ce 7 pastile si cineva a raspuns: "se poate elibera ovulul oricand, nu neaparat dupa 2 luni, daca uiti o pastila.
si esti protejata si in pauza.
oricum, ai inghitit 7 pastile, deci e ok." ...
asa ca m-a bagat in ceata pt ca stiam ca ovulatia nu se mai produce si mi-a dat de inteles ca la fiecare folie esti Ok numai dupa ce iei aceste 7 pastile.

Offline

 

#11 2007-01-30 14:28:37

Gabriella
New member
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 6

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

Multumesc pentru raspuns!

Offline

 

#12 2007-01-30 14:31:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

Loreselena, daca ti se rupe prezervativul in timp ce iei si contraceptive orale inseamna ca e un motiv pentru care folosesti prezervativ(cum ar fi de ex, iei antibiotice, care scad efectul contraceptivelor deci se poate produce ovulatia)....La fel, daca uiti pastila mai mult de 12 ore, se poate produce ovulatia, la cite zile dupa pastila uitate....Deci nu conteaza la a cita folie esti, daca nu iei corect pastilele e de asteptat ca le scade eficienta. Daca le iei corect insa, acest lucru nu se intimpla


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2007-01-30 14:43:21

Loreselena
Membru
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

Da, multumesc. Acum am inteles.

Offline

 

#14 2007-02-02 14:29:38

manuela80
New member
Inregistrat: 2007-01-03
Mesaje: 13

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

buna as vrea sa stiu, daca as ramane insarcinata in timp ce iau anticonceptionale este vreun pericol pentru copil?ar putea iesi cu malformatii sau este necesara intreruperea sarcinii?

Offline

 

#15 2007-02-02 14:32:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

nu dar e bine sa le intrerupi cat mai curand dupa descoperirea sarcinii...dak dai o cautare ai sa gaseshty ce a mai spus doctoressa despre acest subiect...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#16 2007-02-02 15:07:56

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

manuela nu ramai insarcinata daca iei anticonceptionale, asta in cazul in care le iei corect. Daca totusi nu s-a intamplat asa..cred si eu, ca si crys_ty_na,  ca e bine sa nu le mai iei

Offline

 

#17 2007-02-22 01:26:57

cris255
Membru
Inregistrat: 2007-02-22
Mesaje: 1

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

Am inceput sa iau yasmine din a 5-a zi dupa menstruatie iar pana acum nu am mai folosit anticonceptionale. Am avut contact neprotejat dupa 11 pastile luate(dupa 11 zile) si ma intreb daca sunt ok. Am inteles ca in prospectul yasmine trebuie sa folosesc alte metode de contraceptie 7 zile; este adevarat? In plus, fumez destul de mult; cam 10-15 tzigari pe zi. Astept un raspuns!!!Va rog!!!  Ar fi o solutie sa iau postinor?(Ultima data am luat acum doua luni).

Offline

 

#18 2007-02-22 02:07:14

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

esti ok...nu lua postinor...nu ai motive!protectia se instaleaza dupa 7 pastilute!

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Anticonceptionalele nu sunt sigure pe toata perioada administrarii lor

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.