homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Poate sa creasca un chist sub tratament


#1 2007-02-12 14:06:11

asi
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 41

poate sa creasca un chist sub tratament

Buna ziua,am mai scris acest mesaj de doua ori si nu am primit nici un raspuns...Eu de doua luni iau marvelon,,,dar de cateva zile am avut ceva dureri abdominale,,,si ma durut in mod acentuat ovalul bolnav...As dori un raspuns de la doamna doctor,,,este posibil ca in timpul tratamentului sa creasca chistul?Eu exclud ca as fi putut raci,deoarece am stat zilele astea numai in casa,,,Va mutumesc

Offline

 



#2 2007-02-12 14:45:37

j_ulli_a
Full member
De la: UK
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 149

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

si eu am luat marvelon,vre-o 4 ani.si l-am luat tocmai ca tratament pentru chist.nu cred ca se poate sa creasca chist.dar mai bine sa-ti raspunda doctoressa.cu ocazia asta aflu si eu


Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului

Offline

 

#3 2007-02-12 15:11:31

asi
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 41

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

mersi pentru raspuns...

Offline

 

#4 2007-02-13 19:43:48

asi
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 41

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

Buna ,,,mi se pare ca intrebarea mea nu are nici un raspuns...Mi-as dorii f mult sa mi se raspunda la intrebare...eu locuiesc in Wiena, si aici nu-i ca in romania sa merg la un medic numai sa intreb...medicul meu care ma trateaza e din romania,si sa-l sun numai pentru atat......

Offline

 

#5 2007-02-13 19:47:21

andrutza
Vizitator

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

despre ce anume sa intrebi medicul? fii mai explicita

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-13 20:15:53

asi
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 41

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

Intrebarea mea e chiar sus ...am intrebat daca se poate sa creasca un chist sub tratament...de cateva luni fac tratament cu marvelon pentru tratarea unui chist,,,si de cateva zile ma doare ovalul bolnav...

Offline

 

#7 2007-02-13 22:15:02

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

eu am avut chisturi si medicul mi-a recomandat anticonceptionale.in urma tratamentului chisturile s-au resorbit.deci,din experienta proprie pot sa iti spun ca un chist nu creste in timpul tratamentului cu AC...presupunanad ca te referi la chist ovarian.oricum cred ca o ecografie te-ar lamuri

Ultima oara a fost editat de mika (2007-02-13 22:15:26)

Offline

 

#8 2007-02-13 22:55:59

asi
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 41

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

...multumesc pentru raspuns MIKA,mi-am pus aceasta intrebare deoarece acum cateva zile ma c-am durut ovalul bolnav,si ma pus pe ganduri,,,dar o sa merg sa-mi fac un ecograf....

Offline

 

#9 2007-02-14 11:11:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

asi, e OVAR nu oval....si sincer nu inteleg, inca odata, de unde stii tu ca te-a durut ovarul. Peste tot in lume poti merge la medic doar ca sa intrebi, cu conditia sa platesti pentru consultatie. Doar in Romania nu se pare ca daca intrebam, omul ala nu munceste deci e absurd sa il platim deci cautam solutii sa ne rezolvam problema pe gratis.
Asadar, cum am mai spus de m-am plictisit, inervatia organelor interne e imprecisa, faptul ca te-a durut burta nu inseamna ca musai te-a durul ovarul, nu creste nici un chist functional sub tratament cu contraceptive, daca nu e un chist functional, el poate creste, pentru ca nu e influentat in nici un fel de contraceptive...insa te poate durea si altceva acolo unde te doare. Asadar daca vrei raspuns precis mergi la medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-02-14 12:43:58

asi
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 41

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

MULTUMESC pentru raspuns,imi cer scuze ca v-am facut sa repetati anumite lucruri,,,din cate am vazut eu pe forum mai sunt persoane care asteptau un raspuns pe tema aceasta,,,vi-am pus aceasta intrebare ca eram nelinistita pe aceasta tema,si voiam sa aflu si parerea dumneavoastra  ,nu ca nu as stii sa fac deosebirea dintre durerea unui organ s-au altuia... Prin faptul ca am gresit scriid OVAL nu OVAR,eu vorbesc germana si uneori imi gasesc greu cuvintele in Romana...Imi cer incodata scuze...

Offline

 

#11 2007-02-14 12:57:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

asi, eu nu stiu sa faca acesta deosebire...din motivul ca nu se poate face, inervatia organelor interne e imprecisa si ele sunt destul de inghesuite in abdomen...deci nu ai cum sa stii daca ovarul doare sau ce, de aceea ma intrebam cum faci tu sa iti dai seama ca fix ovarul doare(cita vreme nu se poate, decit la control). Mergi asadar la medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-02-14 13:16:36

asi
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 41

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

Am sustinut ca e ovarul deoarece in urma cu o luna si jumatete,in urma unui ecograf mi-a gasit un chist de 4,5cm care sangera si ma durea f tare,,,si in urma cu ceva timp cand vi-am pus intrebarea ,,,daca creste un chist sub tratament,,,am avut o scurgere ciudata si ma durut tot in acel loc...s-ar putea sa fie si altceva problema,,,dar oricum trebuie sa merg la control la medic...Va multumesc pentru amabilitate

Offline

 

#13 2007-02-22 18:28:14

elly
Membru
Inregistrat: 2007-02-21
Mesaje: 2

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

Buna seara, am si eu o intrebare. M-am lasat de anticonceptionale acum 2 luni. Am facut azi un eco si mi-a spus dna doctor ca am multe chisturi mici si anexita. Inainte de a ma lasa de pastile am fost la un control si nu aveam nimic. Acum trebuie sa le iau din nou si mai trebuie sa fac si injectii (gentamicina-pt anexita). E posibil ca din cauza ca m-am lasat de pastile sa-mi apara si chisturile? Dar anexita? Si inca ceva. M-am hotarat sa fac un copil. M-am lasat de anticonceptionale de capul meu.Nu am intrebat nici un doctor. Cu cat timp inainte trebuie sa renunt la pastile?

Offline

 

#14 2007-02-22 18:33:44

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

chisturile nu au aparut din cauza ca te-ai lasat de AC ci pt ca exista o dereglare hormonala pe care o tineai in frau cu AC. anexita e o infectie si n-are legatura cu AC. trateaz-o bine si dupa aia pune-te pe treaba cu copilasul. la AC renunti cand vrei un copil - nu exista timp standard


mami de minuni hjarta

Offline

 

#15 2007-02-22 18:47:14

elly
Membru
Inregistrat: 2007-02-21
Mesaje: 2

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

multumesc mult de raspuns. Fac tot ce se poate ca sa fiu pregatita pt un copil. (Desi mi-e o frica de injectii!)

Offline

 

#16 2007-02-22 18:58:40

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: poate sa creasca un chist sub tratament

cu placere! va fi bine smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.