homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare analize.


#1 2007-02-19 14:47:51

Flavia21
New member
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 7

interpretare analize.

sunt insarcinata in 16 saptamani,mi-am facut analizele iar  rezultatul urinei este urmatorul:camp plin cu urati rar epitelii.ar trebui sa imi fac griji?pls help

Offline

 



#2 2007-02-20 17:27:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: interpretare analize.

ar trebui sa maninci mai putina carne. Ai grija sa nu faci calculi urinari. Atit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-02-20 18:37:47

Flavia21
New member
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 7

Re: interpretare analize.

multumesc mult pentru raspuns.

Offline

 

#4 2007-02-22 12:37:14

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

Re: interpretare analize.

Am facut o urocultura cu antibiograma, si mai spre seara ma duc la medic pentru interpretarea rezultatelor. Dar este o chestie scrisa, la culturi: Flora dubla! ... mai intrebam ce inseamna asta? (sa nu fi luat eu corect proba de urina? )
La sediment scrie rare celule epit. plate, iar la observatii e ceva streptococ, si la antibiograma nu inteleg scrisul (apare o cifra, 40.000 care nu stiu ce semnifica)
Ma duc la medic azi, dar ce mi-a ridicat semnul intrebarii a fost "flora dubla"

Ultima oara a fost editat de milana (2007-02-22 12:40:37)

Offline

 

#5 2007-02-22 12:40:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: interpretare analize.

probabil e vorba despre 2 tipuri de germeni. Urina in mod normal e sterila


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-22 21:36:29

crys_me
Membru
Inregistrat: 2007-02-22
Mesaje: 3

Re: interpretare analize.

salut . am si eu nevoie de niste raspunsuri pentru sora mea care m-a rugat sa va intreb dupa ce eu i-am povestit de acest site . A fost la un control ginecologic deoarece isi doreste un copil. Acolo doctora  i-a pus diagnosticul ovarita dreapta chistica - vulvovaginita -si exocervicita cu chisturi pe colul uterin    la care i-a  dat tratament ciprodar, flamexin si mycoheal  alifie si supozitoare iar dupa aceea sa se  duca ptr. cauterizarel. La ecografie i-a iesit asa :uter globulos marit, fibromatos 6,99/6,11cm fara noduli , ovarul stang omogen de dimensiuni normale , ovarul drept neomogen cu chist 2,53cm. Ea vrea sa stie daca e neaparata nevoie sa faca cauterizare sau poate urma si alt tratament dupa cel pe care l-a urmat. Am inteles ca ..cauterizarea nu e indicata celor care vor sa faca un bebe. Ce ar trebui sa faca? Ea vrea sa mearga la alt medic..sa vada daca ii pune acelasi diagnostic. Ce parere aveti? Va rog mult daca puteti sa ne ajutati. Multumesc

Offline

 

#7 2007-02-23 12:48:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: interpretare analize.

sigur ca sa mearga la alt medic. Intotdeauna e bine sa ai si o a doua opinie. Eu nu stiu daca acele chisturi de pe col trebuie musai cauterizate sau pot fi si lasate in pace, insa inteleg ca are uter fibromatos, marit de volum. Asta ar putea fi o problema deasemenea. Oricum, sa ceara si o a doua parere avizata(adica de la un ginecolog priceput, care sa o consulte)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.