homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Caderea parului,dereglari hormonale,candida etc


#1 2007-02-23 23:56:46

viki
Membru
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 1

caderea parului,dereglari hormonale,candida etc

nu vreau sa ma plang ,insa am asa multe ca nu stiu cu ce sa incep ,ptr a primi niste raspunsuri care sa ma ajute.Am candida de cand ma stiu,parca.niciodata nu am scapat de ea.nu mai amintesc cate medicamente am incercat.mi -am facut lama :rezultatul acelasi,candida recurenta.ultimul tratament pe care urmeaza sa -l iau e fluconazol150 mg 1 capsula,iar peste 5 zile inca o capsula.gynozol 200mg ,6 zile si dermozol gel,(ultimele doua medicam se iau si de partener)ce ma nelinisteste e ca medicul mi- a dat sa fac si spalaturi cu femigin inainte de intoducerea ovulelor ,lucru care contravine indicatiilor de pe gynozol.mai nou,de 1 luna am inceput sa iau si anticonceptionale,doctorul recomandand-mi exluton,de ce asta,ptr ca am si o mastoza bilaterala.intrebarile ar fi multe:
1.cat de sigure sunt aceste anticonceptionale,mai ales ca intr-o zi am luat din gresala o pastila care trebuia luata in alta zi,si plus ca e prima data cand  folosesec anticoncetionale?

2.cadera parului e influentata de stresul provocat de candida?

3.dar candida de ce mai e provocata ca am renuntat la dulciuri,fainoase mai putine ,numa dezinfectez si fierb dar de  candida nu scap.Diabet nu ma caci mi-am facut analize.in 4 zile plec din tara la prietenul meu si nu pot incepe tratamentul ca nu am sa-l termin in scurt timp.

4.Sa fac acum doar spalaturile cu femigin si dupa ce ma intorc sa fac restu?el nu are candida,insa e bun tratametul cu dermozol si fluconazol pe care il va lua si el in urma contaminarii cu candida?sau sa nu ia nimic?

Offline

 



#2 2007-02-24 00:12:00

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: caderea parului,dereglari hormonale,candida etc

iti raspund la ce stiu.Stresul provoaca aceasta cadere a parului de care te plangi so las-o mai usor.Iar daca iti cade mult par iti recomand sa faci un tratament intensiv.Las-o mai usor cu stresu ca eu am facut zona zoster(da am scapat) din cauza stresului mare si nu faci rau nimanui decat te distrugi pe u

Offline

 

#3 2007-02-24 00:29:35

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: caderea parului,dereglari hormonale,candida etc

Si eu iti raspund la ce stiu, si anume ca ajungi sa faci candidoza si in urma tratamentelor cu antibiotice(de asta stiam ca trebuie luat si Stamicin cand faci tratamente cu antibiotice, dar nici un medic nu-ti spune asta).
In legatura cu anticonceptionalele...Uita-te pe prospect si daca au toate aceeasi concentratie de hormoni, atunci nu-i bai daca nu le iei in ordinea de pe folie.Zilele alea sunt trecute pe folie ca sa-ti fie mai usor sa le iei, ca sa-ti dai seama daca ai uitat sau nu sa iei vreuna.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#4 2007-02-24 11:01:44

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: caderea parului,dereglari hormonale,candida etc

dc anticon sunt monofazice nu e nimic dc nu le-ai luat in ordine;
stresul face multe nenorociri:in cazul meu caderea parului,intarzierea menstr cu saptamanile...deci s-ar putea sa aiba legatura,asa ca fii mai calma;
iar in legatura cu candida da "cauta " pe forum ,gasesti multe discutii printre care si cauzele aparitiei ei
cred ca ar tb sa faci tot tratam fara a-l intrerupe ,in ac timp sa se trateze si prietenul tau,ca sa nu iti treaca tie si sa iei de la el apoi.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#5 2007-02-24 11:04:51

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: caderea parului,dereglari hormonale,candida etc

dc anticon sunt monofazice nu e nimic dc nu le-ai luat in ordine;
stresul face multe nenorociri:in cazul meu caderea parului,intarzierea menstr cu saptamanile...deci s-ar putea sa aiba legatura,asa ca fii mai calma;
iar in legatura cu candida da "cauta " pe forum ,gasesti multe discutii printre care si cauzele aparitiei ei
cred ca ar tb sa faci tot tratam fara a-l intrerupe ,in ac timp sa se trateze si prietenul tau,ca sa nu iti treaca tie si sa iei de la el apoi.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-26 11:07:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: caderea parului,dereglari hormonale,candida etc

nu exista niciun motiv pentru care sa iei exluton! mastoza nu reprezinta contraindicatie la estrogen, iar estrogenul e hormonul feminitatii noastre. Mai discuta deci si cu altcineva despre contraceptive!
Nu fa spalaturi intravaginale cit timp pui ovulele cu gynozol! deloc.
de candida nu scapi probabil din pricina unui Ph vaginal prea acid si a unei dereglari consecutive de flora vaginala....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.