homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce este aceea balanita??


#1 2008-09-04 18:46:59

PinkButterfly
New member
Inregistrat: 2008-09-04
Mesaje: 7

ce este aceea balanita??

sunt cu prietenul meu d 3 ani si pana si pana acum nu am avut nici o problema cu bolile cu transmisie sexuala sau cu infectile...insa:(..d curand am practic sexul oral,iar lui i-a aparut un fel d iritatie...a fost la doctor si la diagnosticat cu balanita si ia spus si k din kuza sexului oral s-a produs....mie mi s-a explikt k a aparut aceasta balanita din kuza igienei...dar acu nush...eu c ar trebui sa fac??....este adevarat k din kauza igienei....tre sa ma duc eu la doctor??...vreau sa va mai spun k eu in urma cu 2 sapt am facut un control ginecologic si analizele medicale,iar doctorii mi-a spus k sunt foarte santoasa.....dak ati putea sa ma ajutati si pme...va multzumesc mult..


Timpul este lucrul care ni-l dorim cel mai mult, dar cel mai prost folosit.

Offline

 



#2 2008-09-04 18:57:43

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: ce este aceea balanita??

Intrebare : Din ce cauza se face balanita ? Daca am balanita, se poate transmite la partenera mea ?

Raspuns : Balanita este inflamatia mucoasei glandului (capului) penisului datorata unei infectii sau iritatii locale cauzata de microbi, paraziti, mici traume mecanice sau pur si simplu igiena deficitara. De multe ori balanita este de origine micotica -provocata de ciuperci - Candida Albicans, numita balanita candidozica (citeste informatiile despre Candidoza).

Balanita reprezinta numai o stare a glandului penisului - inflamat, fara a se preciza cauza. Cauza trebuie stabilita prin examen clinic de specialitate si teste de laborator. In functie de rezultate se va stabili atat tratamentul cat si conduita pacientului. In cazul in care medicul considera necesar, ambii parteneri vor fi examinati si testati.

Daca aceasta stare (inflamatia) reprezinta urmarea unei infectii cu transmitere sexuala (de exemplu gonoree), atunci actul sexual neprotejat reprezinta un risc de transmitere a infectiei.

sursa : http://www.prezervativ.ro/infectie_sexuala/balanita.php


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#3 2008-09-04 19:54:06

PinkButterfly
New member
Inregistrat: 2008-09-04
Mesaje: 7

Re: ce este aceea balanita??

pey si c imi recomandati ....sa ma duc la doctor...si ce sa ii spun...sa imi ia probe d saliva??neutral...multzumesc mult pentru raspuns


Timpul este lucrul care ni-l dorim cel mai mult, dar cel mai prost folosit.

Offline

 

#4 2008-09-04 19:58:57

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: ce este aceea balanita??

poate ai o candidoza bucala si nu stii..ai limba mai alba decat in general?e incarcata?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#5 2008-09-04 20:03:57

PinkButterfly
New member
Inregistrat: 2008-09-04
Mesaje: 7

Re: ce este aceea balanita??

limba mea nu are nimic....e ok...nu observ nimic in neregula cu ea...sinici pete p gingi sau obraji....nici un semn sa spk am cva......nustiu.....


Timpul este lucrul care ni-l dorim cel mai mult, dar cel mai prost folosit.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-09-04 20:09:37

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: ce este aceea balanita??

atunci ai o secretie vaginala mai ciudata??cu un miros ciudat?sau mancarimi,usturimi?la ginecolog ti-ai facut si analiza secretiei?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#7 2008-09-04 20:15:54

PinkButterfly
New member
Inregistrat: 2008-09-04
Mesaje: 7

Re: ce este aceea balanita??

knd am fast la contol l-am facut amanuntit.....si mi-a spus k sunt ok....si knd am fost cu prietenul meu la control..k sa vad motivul iritatiei.....doctorul i-a sp k din kuza sexului oral...si apoi ne-a spus amandurora k din kuza igienei.....pt k acolo e o zona sensibila kre e cu greu curata.....se refera la gura..presupun....eu mi-am facut toate analizele....dar in gura nush c analize imi pot face..big_smile


Timpul este lucrul care ni-l dorim cel mai mult, dar cel mai prost folosit.

Offline

 

#8 2008-09-04 20:16:38

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: ce este aceea balanita??

iti poate face un exudat..


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#9 2008-09-04 20:19:21

PinkButterfly
New member
Inregistrat: 2008-09-04
Mesaje: 7

Re: ce este aceea balanita??

deci tre sa ma duc la doctor...dar la medic obisnuit nu??


Timpul este lucrul care ni-l dorim cel mai mult, dar cel mai prost folosit.

Offline

 

#10 2008-09-04 20:21:33

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: ce este aceea balanita??

eu m-am dus la medicul de familie cand am avut pb cu candida bucala..mai astepta totusi si alte pareri k poate a mai patit-o cineva


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#11 2008-09-04 20:23:10

PinkButterfly
New member
Inregistrat: 2008-09-04
Mesaje: 7

Re: ce este aceea balanita??

bn.....multzumesc mult mult....pusspusspusspuss


Timpul este lucrul care ni-l dorim cel mai mult, dar cel mai prost folosit.

Offline

 

#12 2008-09-04 20:24:29

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: ce este aceea balanita??

pt nimic puss


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#13 2008-09-07 14:12:17

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: ce este aceea balanita??

Fetelor am si eu o nelamurire...in urma cu 2 sapt am fost la ginecolog si m-a diagnosticat cu "colpita mixta". Rezultatele analizelor vin abia luna viitoare, insa pana atunci mi-a dat un tratament cu ovule Cervugid, supozitoare Carpicon si crema Clotrimazol. Eu tocmai am terminat tratamentul, pe parcursul caruia nu am avut niciun contact sexual.Insa dna.Dr nu mi-a precizat nimic la consult daca dupa term trat am voie sa am contacte sexuale sau trebuie sa nu fac nimic pana luna viitoare(octombrie), cand m-a chemat pt rezultate:(smile((, ceea ce mi s-ar parea f mult:(!!In acelasi timp, nu mi-a dat nimic nici pt partener...Eu stiu de la un medic anterior k am Candida, si nu e trecuta.Deci si priet meu e purtator, cel mai probabil.M-am gandit sa-i iau lui 2 doze de Flucoric si sa-l dau cu Clotrimazol cateva zile...dupa care sa putem si noi sa facem dragoste...are vreun rost...?Sau tratamentul meu cu Cervugid a fost doar ptr refacerea colului etc si nu are nicio legatura cu micozele, avand in vedere ca nu avea inca rezultatele analizei de secretie cand mi-a prescris trat???Sa inteleg ca trat antimicotic va fi dupa ce va fi sigura ca asta am?Doctoressa, daca ai revenit din concediu, poate ma poti ajuta cu o parere...va multumesc anticipat

Ultima oara a fost editat de ariciutza (2008-09-07 14:19:26)


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#14 2008-09-07 14:13:48

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: ce este aceea balanita??

Care e nelamurirea?
LE: aaa, acuma da, ai editat ulterior.

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2008-09-07 15:16:52)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#15 2008-09-07 15:14:11

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: ce este aceea balanita??

e posibil sa existe 2 persoane cu acelasi nume pe acest forum???
chiar nu puteai sa-ti gasesti altul?!...totusi...nu mi se pare normal hmm


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#16 2008-09-07 15:15:26

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: ce este aceea balanita??

pink id-urile  voastre nu sunt identice smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#17 2008-09-07 15:19:44

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: ce este aceea balanita??

difera doua caractere...dar numele e acelasi...chiar nu mai exista alte nume?...nu am mai vazut pe nimeni care sa aiba id-uri atat de asemanatoare sad


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#18 2008-09-07 17:42:00

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: ce este aceea balanita??

Nu va mai stresati ptr ca seamana id'uri sau ptr aceleasi avataruri...nu asta conteaza...probabil ca sunteti aici ca sa discutati niste probleme si cred ca e mai important sa gasiti rezolvarea lor decat sa va suparati pt asta...:)Stai linistita fluturas roz smile Si daca puteti, raspundeti-mi si mie la ce am postat mai sus....:(pls...


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#19 2008-09-07 18:46:35

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: ce este aceea balanita??

ariciutza a scris:

Nu va mai stresati ptr ca seamana id'uri sau ptr aceleasi avataruri...nu asta conteaza...probabil ca sunteti aici ca sa discutati niste probleme si cred ca e mai important sa gasiti rezolvarea lor decat sa va suparati pt asta...:)Stai linistita fluturas roz smile Si daca puteti, raspundeti-mi si mie la ce am postat mai sus....:(pls...

cand apar doua nume la fel sau doua avatare e greu sa diferentiezi persoanele. eu ma uit numai la avatare nu mai citesc id-ul si deja stiu cine a postat mesajul respectiv. asta ca offtopic

ontopic. cred ca e buna ideea ca sa ia si el tratamentul respctiv, apoi va puteti face de cap.


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.