homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Amorteala la mana stanga


#1 2008-09-12 11:28:57

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Amorteala la mana stanga

Stie cineva de la ce poate fi amorteala si furnicaturile pe care le am la degetele mainii stangi?
De cateva saptamani mai simt uneori furnicaturi pe antebrat care se continuau la degetul mare, care-mi amortea.
Dar, de aseara simt furnicaturi la degetul aratator, mijlociu si mare, precum si palma. Mai ales cand las mana stanga jos simt si mai tare furnicaturile ca niste intapaturi.

De la ce sa fie oare?:f?rv?nad:


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#2 2008-09-12 11:35:11

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Amorteala la mana stanga

Poate fi circulatie periferica deficitara, spondiloza, pozitii nepotrivite ale bratului pt mult timp (la servici/scoala sau in timpul somnului), lipsa de calciu ... pot fi multe motive. Ar fi bine sa dai o fuga la dr de familie si vezi ce zice.
Patesc si io asa, dar la bratul drept; de ex cand car o plasa si tin bratul mai mult timp intins, cand pun plasa jos e jale si e destul sa fie 2-3 kg. Furnicaturile si amorteala insa se manifesta si din senin cand nu tin nimic in mana. Sau daca am ceva in mana, se intampla sa scap obiectul ca si cand nu mi-as simti unele degete...naspa sad

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2008-09-12 11:39:31)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#3 2008-09-12 11:36:48

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Amorteala la mana stanga

eu am chestiile astea de la lipsa de calciu, am si in picioare , dar vb vdaianei trebuie sa vezi exact ce e ca sa stii ce sa tratezi smile


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#4 2008-09-12 11:36:59

pive
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-04-01
Mesaje: 47

Re: Amorteala la mana stanga

si eu am observat de ceva timp ca imi amorteste mana stanga din incheieturi, mai ales cand sunt in picioare.Cineva imi spunea ca e de la lipsa de fier ca cica daca ai nu stiu ce fel de picatele in palma cand transpiri inseamna ca ai lipsa de fier, dar eu stiu...o sa merg la doctor dar dupa ce ma intorc din vacanta

Offline

 

#5 2008-09-12 11:39:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Amorteala la mana stanga

lipsa de calciu sau probleme cu spatele -  de obicei o vertebra care apasa pe un nerv
eu am stat vreo 2 luni cu degetele amortite la mana stanga - cu intermitente - dar pana la urma a trecut de la sine
incearca sa-ti mai intinzi spatele, sa faci miscari usoare, de obicei ajuta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-09-12 11:58:50

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Amorteala la mana stanga

Va multumesc,
Adevarul e ca am cate ceva din tot ce ati scris: am trecut si trec printr-o perioada de stres destul de mare, am inceput de spondiloza cervicala (fac gimnastica) si cred ca si ceva lipsa de calciu.
M-am cam speriat pt ca asa a mai patit mama cu amorteli si a facut accident vascular apoi.....dar eu sunt inca tanara (27 de ani)....


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#7 2008-09-12 11:59:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Amorteala la mana stanga

E de la spondiloza atunci, mai mult ca sigur...

Offline

 

#8 2009-01-22 08:29:33

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Amorteala la mana stanga

fetele , cam de 2 saptamani  , imi amorteste mana stanga , dar nu doar cateva degete ci de la umar aproape , am inceput sa ma duc la sala la tae bo , ca am zis ca e lipsa de miscare , de fumat , fumez, nu exagerat , dar nici de neglijat , cam de 1 luna iau vitamine : c plus b , apoi e plus a ,b +c + a ,   sa fie din cauza vitaminelor ? nu le-am combinat bine ? sau tigarile?
nu ma lasa deloc , nici cand dorm

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.