homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?


#1 2007-09-12 12:36:06

anelisagreen
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-01
Mesaje: 20

Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

Buna fetelor din nou.
Ma adresez aici in primul rand Doctorresei fiindca stiu sigur ca este medic. Vreau sa stiu cum pot face sa aflu daca nu cumva am ceva mai grav la colon decat colon iritabil? Spun asta fiindca deja fac tratament de 4 luni si in continuare am dureri care se intind pe toata ziua, rareori lasandu-ma. Cum la tomografie mi s-a spus ca nu am probleme nici cu rinichii si nici cu altceva.....nu stiu ce sa fac. Ah si mai este o chestie, in rezultatele de la acest CT scrie ca am "ingustare" notabila de colon stang, dar pe mine ma doare in dreapta. Am intrebat medicul care a facut CT-ul si mi-a zis ca nu e nimic grav...si mi-a zis sa merg sa fac o coprocultura (eu am un caine mare...)., pe care nu am facut-o. Ce sa fac, cum aflu daca e OK colonul meu oana la urma fara a face acea colonoscopie care am inteles ca e fff aiurea. Merci anticipat.

Offline

 



#2 2007-09-12 12:40:34

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

nu prea poti fara colonoscopie. e aiurea pe moment dar avand in vedere ca intreg colocul este vizualizat direct diagnosticul este unul sigur prin aceasta metoda.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2008-09-16 18:43:32

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

Anelissagreen, ce simptome ai tu?Si eu trebuie sa fac colonoscopie si endoscopie si tot aman...desi ma simt rau....:(Eu una m-as bucura sa fie doar "aiurea", cum spui tu, "eu_vreau", adica doar incomod...sau jenant....Peste asta pot trece, dar mie mi-e frica de complicatii(oerforatii, sau de o iritare urata in urma introd endoscopului)...sau de durere mi-e frica de mor!!!Este fobia mea:(durerea!Sunt si o fire f sensibila....ce sa fac...?Anelisagreen, ti-ai facut intre timp colonoscopia?Daca da, cum a fost?


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#4 2008-09-16 19:24:36

persifona
Vizitator

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

eu am inteles ca nu e dureroasa

 

#5 2008-09-16 19:50:24

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

Toretic asa ma gandesc si eu ca ar trebui sa fie...dar am citit ca pot aparea complicatii dupa..si ca sunt destul de frecvente...daca ar fi s-o fac...cu siguranta as avea nevoie de un medic recomandat e catre cineva care si-a facut la el si care e ok!!!....?Stie cineva...?


Today, everything's OK!smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-09-17 00:04:44

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

ariciutza eu am facut 2 colonoscopii si o endoscopie. nu trebuie sa iti fie frica dar depinde si cum ti se fac. Spune ce alte sintome ai .. am mai citit din mesajele tale...  Mi-au facut biopsie la amandoua.
Ai dureri de burta ? cum sunt durerile ? ai temperatura? dureri de incheieturi? sensibilitate la lumina? iti cade parul? ai eczeme pe corp? diareea este urat mirositoare cu mucus si/sau mancare nedigerata ? ce alceva poti sa imi mai spui..

Offline

 

#7 2008-09-17 16:40:15

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

Soarele Meu, am dureri de burta, dar eu am prins frica simptomelor si mai mereu iau din start Smecta(uneori si ca sa previn, ptr k mi s-ar parea mie ca se pregateste sa ma ia vreo criza) si nu ajung la diaree apoasa+scaune multe sau crampe prea chinuitoare.Daca nu iau Smecta ca sa apuc sa stopez din start, durerile sunt dure, agresive, insotite de stari puternice de voma si chiar voma, diaree cu dureri mari abdominale in momentul in care fac, si tot in timpul defecatie se accentueaza si starea de voma...Se calmeaza dupa scaun o perioada, dupa care trebuie sa merg iar la toaleta si iarasi tot tacamul...De obicei dupa o astfel de criza imi revin in aproximativ 5 zile(in care tin regim) dar raman cu o sensibilitate pe tot sistemul...mi se pare mie ca imi simt cumva mucoasa iritata..mucoasa stomacului...adica simt ca in primele minute de la ingerarea mancarii, parca imi pica prost, parca nu are ce cauta acolo, am senzatia ca mai bine ma simt daca nu pap nimic decat daca mananc.Nu mai vbesc de pofta de mancare...tot variaza...uneori n-as manca nimic, alteori am o senzatie de foame nestapanita, de parca as fi nemancata:)) )stiu ca suna aiurea, dar asa e)
          Temperatura nu fac, dureri de incheieturi nu am...nu am observat, sensibilitate la lumina nu, parul il am frumos, nu cade exagerat de mult, fara eczeme pe corp, nu am mucus in scaun, nici mancare nedigerata nu am observat, diareea este urat mirositoare, dar doar cand se intampla sa ajung la diaree, si nu cred ca este un miros neobisnuit pt un scaun diareic....nu stiu...In rest, daca nu ajung la diaree, scaunele nu sunt urat mirositoare...Ce am observat eu ciudat in ult vreme...cand imi "alearga" gazele prin stomac...mi se umfla cumva pe lung(de forma unui intestin), in partea dreapta jos, pe unde ar fi apendicele, se simte si se vede f mult...nu doare si dispare in aproximativ un minut...dar reapare..nu mereu, dar pe perioadele cand sunt exagerat de balonata...pe undeva pe acolo zic eu ca se localizeaza si durerea...din zona pelvina jos...de-a lungul soldului, pana in fosa renala...de-a lungul acelei umflaturi ..acelui intestin umflat...ce este in zona aia...?am inteles k pt colon iritabil. durerile se leaga de fosa iliaca stanga..la mine in stanga nu-s probleme....

Ultima oara a fost editat de ariciutza (2008-09-17 16:42:37)


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#8 2008-09-17 17:50:02

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

ai facut si analize de sange mai amanuntite sa vezi daca ai o infectie ? eventual pentru Lupus chiar daca nu se manifesta asa nu se stie niciodata.

Offline

 

#9 2008-09-18 01:27:14

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

Nu stiam ce este Lupus, desi auzisem de el...am citit despre boala asta, dar este exclus...nu am nicio eruptie, nicio problema descrisa acolo...Insa, nu ai pus problema aiurea, ptr k asa cum ti-am scris si la postul celalalt(si te rog sa te uiti:* ), banuiesc ca ar fi boala Chron, care funtioneaza exact ca si Lupusul, in sensul ca se declanseaza din cauza reactii agresive a sistemului imunitar asupra propriului organism....uff...medic trebuia sa ma fac..tongue Mai glumesc si eu...tongue


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#10 2008-09-18 09:04:48

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

lupusul se poate manifesta si fara eruptia in forma de fluture de pe fata.. . O sa vorbim pe celalalt topic mai multe.

Offline

 

#11 2008-09-18 10:13:28

Leo
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 1276
Site

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

persifona a scris:

eu am inteles ca nu e dureroasa

Daca e nevoie, se face si anestezie... in unele cazuri speciale....

DAR: unde poa' sa intre un penis la sex anal, intra si colonoscopul ala, ca e mai subtire smile Doar ca urca mult mai mult... nu cred ca e asa mare jena. Cred ca mai nasol e la endoscopie (din reactiile pe care le-am vazut am tras colcluziile astea)

Offline

 

#12 2008-09-18 10:18:33

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

am inteles ca la endo se poate folosi si un puf de xilinia si atunci nu mai e asa naspa. eu am facut pe vremea cand nu se facea anestezia locala si nu e foarte faina senzatia, clar.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#13 2008-09-19 13:37:57

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

Fetelor...da....poate sunt urate analizele astea...dar sincer...m-am autoconvins ca mai bine sa le fac sa vad ce am decat sa stau in incertitudinea asta care efectiv ma doboara...sad Va multumesc tuturor pt pareri:*pusspusspusspusspuss


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#14 2008-09-24 22:16:39

Scorpio
New member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 47

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

Eu am facut colonoscopie si a fost ok. Iti recomand sa faci, pentru ca merita sa "suferi" putin, avand in vedere faptul ca ai putea afla ce ai si ai putea sa te vindeci si sa nu mai ai probleme de genul asta. Hai sa iti povestesc cum e, ca sa nu te sperii.
In primul rand trebuie sa tii un regim cu 24 de ore inainte de analiza. Va trebui sa iei Dulcolax (sau ceva de genul) ca sa se elimine tot ce este in intestine. In timpul asta va trebui sa bei foarte mult pentru a ajuta procesul (cam 2-3 litri de lichide). Apoi analiza dureaza foarte putin. Intai iti va umfla intestinul cu putin aer - te vei simti ca si cum ai fi balonata, nu e foarte rau. Apoi introduce camera si vizualizeaza pe un ecran interiorul colonului. Toata treaba asta nu cred ca a tinut mai mult de 2 minute la mine. Deci scapi destul de usor.
Asa ca hai, curaj, o sa fie bine! Si astept cat de curand sa ne zici ca te simti ok big_smile Pupici

Offline

 

#15 2009-04-27 18:32:08

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

scorpio, poti sa ne spui si cat te-a costat ? ai mers la clinica particulara sau de stat ?

Offline

 

#16 2009-04-27 19:18:56

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

Durerea nu este cauzata de colonoscop, dar ca sa se poata vedea pe monitor clar, se introduce aer pentru a separa peretii intestinului, astfel incat sa se vada mai bine eventuale fisuri, tumori, polipi, hemoroizi, sau ce se mai poate vedea... Anestezie in general nu se face, dar se unge colonoscopul cu o solutie care contine lydocaina, dar, dupa cum am spus durerea nu este cauzata de introducerea colonoscopului, ci de aerul care este introdus ca sa separe peretii intestinului...


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#17 2009-04-29 22:38:27

Scorpio
New member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 47

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

Am avut trimitere de la medic la Spitalul Fundeni si nu m-a costat nimic. La o clinica particulara n-am idee cat e.

Offline

 

#18 2010-01-13 15:27:52

erika ilona
Membru
Inregistrat: 2009-08-02
Mesaje: 1

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

te rog mult sa ma ajuti cu un raspuns.la spital bunicului meu i s-a spus ca are colonul mai mare decat este normal.i s-a dat sa faca colonoscopie.oare acolo i se spune exact ce are?sau este grav daca colonul este mai lung?

Offline

 

#19 2010-01-13 18:31:24

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Cum pot afla ce am la colon fara colonoscopie?

erika ilona a scris:

te rog mult sa ma ajuti cu un raspuns.la spital bunicului meu i s-a spus ca are colonul mai mare decat este normal.i s-a dat sa faca colonoscopie.oare acolo i se spune exact ce are?sau este grav daca colonul este mai lung?

Nu inteleg de ce sa ii faca colonoscopie daca are colonul mai lung decat e normal. Ba chiar cred ca nu o sa arate mare lucru.

Daca are colonul mai lung cu siguranta nu este ceva nou la varsta dumnealui, cu atat mai putin este grav. Este vorba de alterarea tranzitului intestinal - adica materiile fecale se elimina mai greu, stationeaza in colon si deci in organism, asa ca exista riscul de neplaceri in acest sens. Plus ca, odata cu varsta si asa colonul este mai lenes, se pot forma obstacole din materiile fecale intarite (scuze de descrierea putin interesanta, dar incerc sa ma fac inteleasa) si acestea sa devina obstacole.

Deci nu e grav.

Ma intreb insa de ce i-au zis sa faca colonoscopie...Imi poti da mai multe detalii?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.