homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CUM RAMAI INSARCINATA!!!


#1 2007-03-04 22:38:36

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Pentru ca fecundarea sa aiba loc, trebuie ca trei factori sa actioneze simultan: spermatozoidul, ovulul si mucusul cervical. Spermatozoizii sunt in cantitate mare; un barbat produce milioane de spermatozoizi zilnic. Un barbat este "proiectat" pentru a fi fertil. Pe de alta parte, o femeie, este fertila numai cateva zile in timpul ciclului menstrual. Deci o femeie are o perioada de fertilitate mai mica. Asadar, sincronizarea intre spermatozoid si ovul este critica.

In timpul actului sexual, spermatozoizii sunt proiectati in vagin - care este un loc foarte neprimitor pentru acestia. In timp ce ei calatoresc catre uter, trebuie sa treaca prin colul uterin. Cateva zile dupa ovulatie, colul uterin este inchis si protejat de un "mucus" dens. Acest mucus protejeaza uterul impotriva infectiilor si impiedica intrarea spermei.

Imediat dupa ovulatie, totusi, acest mucus devine gros, impermeabil si devine benefic pentru spermatozoizi. Nu numai ca actioneaza ca un lubrifiant perfect pentru vagin dar furnizeaza un mediu prin care spermatozoizii pot circula cu usurinta prin colul uterin catre uter. Inainte de a intra in uter, mucusul "insamanteaza" sperma, hranind celulele astfel ca ele vor fi mai puternice.

Numarul spermatozoizilor scade inainte de intrarea in tubul falopian ; numai cei puternici il vor atinge. Acestia continua sa calatoreasca in sus, prin tubul falopian catre uter, unde se afla ovulul. Odata ce ovulul a fost fecundat, celulele incep imediat sa se divida. Embrionul astfel format se va fixa pe peretele uterului (endometru) unde va fi hranit si protejat.


Am postat aceste paragrafe pt ca intrebarile de genu "daca a ejaculat pe mine si s-a scurs ceva acolo jos...raman insarcinata?" sau "daca ne-am jucam si a introdus un deget in vaginul meu...raman insarcinata?" sa nu-si mai aiba rostul. Cateodata ma pufneste rasul cand citesct tot felul de intrebari... stupide. E un procedeu destul de complex sa ramai insarcinata. Plus ca se abuzeaza de contraceptia de dupa:POSTINORUL. Nu e mentosan ca sa fie luat asa prosteshte.

Ultima oara a fost editat de anca13 (2007-03-04 22:49:12)


storstark

Offline

 



#2 2007-03-04 22:52:44

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Alt subiect pe care il voi seta stiky. dar tare ma indoiesc ca va fi citit de cine trebuie...


Nobody home

Offline

 

#3 2007-03-04 23:13:12

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

macar acum avem posibilitatea sa spunem "citeste aici" si pui linkul


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#4 2007-03-04 23:23:56

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

dar de ce sa punem link,cand acesta va fi setat ca si  stiky?doar nu e greu de cautat o informatie atata timp cat te intereseaza!

Offline

 

#5 2007-03-04 23:26:30

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

din experienta de pana acum...aceleasi intrebari numai sub alta forma..acelasi raspunsuri pt useri diferiti iti zic ca asa va fi..


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-05 09:59:42

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

ionela, cum am spus mai sus, in disperarea lor, cei care au nevoie de informatiile astea nu vor citi nimic inainte sa posteze. sad


Nobody home

Offline

 

#7 2007-03-06 10:08:06

cristina_c
New member
Inregistrat: 2006-06-16
Mesaje: 53

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Felicitari anca13 pentru initiativa, intradevar sunt multe persoane care trebuie sa citeasca postul tau.


If you are going through hell, keep going

Offline

 

#8 2007-03-06 15:42:45

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

multumesc. am vazut ca dupa al meu a mai aparut si ceva referitor la  "Postinor". e bine. daca s-ar putea pune un banner mare cu cele 2 topicuri...ar fi super smile


storstark

Offline

 

#9 2007-03-06 17:00:19

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

iti spun eu ca sunt degeaba!pt ca inainte posteaza si dua aia mai citesc pe langa...daca au chef

Offline

 

#10 2007-03-12 21:36:50

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

anca13 a scris:

In timpul actului sexual, spermatozoizii sunt proiectati in vagin - care este un loc foarte neprimitor pentru acestia. In timp ce ei calatoresc catre uter, trebuie sa treaca prin colul uterin. Cateva zile dupa ovulatie, colul uterin este inchis si protejat de un "mucus" dens. Acest mucus protejeaza uterul impotriva infectiilor si impiedica intrarea spermei.

Imediat dupa ovulatie, totusi, acest mucus devine gros, impermeabil si devine benefic pentru spermatozoizi. Nu numai ca actioneaza ca un lubrifiant perfect pentru vagin dar furnizeaza un mediu prin care spermatozoizii pot circula cu usurinta prin colul uterin catre uter. .

Exista cateva greseli mari in felul cum e descrisa evolutia mucusului de-a lungul ciclului. Cam asa este in realitate:
1. dupa menstruatie se formeaza un mucus dens, greu penetrabil de catre spermatozoizi, dar nu se poate spune ca e chiar 100% infertil, cum nu sunt 100% infertile nici zilele de sangerare.
2. in urmatoarele zile sub actiunea unor enzime mucusul se lichefiaza si incepe sa se scurga, devine din ce in ce mai fluid, mai limpede si mai alunecos lasand senzatia de lubrifiere, umezeala si tumefiere la exterior... colul este moale, deschis si pozitionat inalt in vagin
3. dupa ovulatie colul se inchide, coboara si devine tare, mucusul devine gros, grunjos, formeaza un dop impenetrabil care astupa colul si poate disparea complet; inaintea menstruatiei dopul care astupa colul se lichefiaza iar si se scurge pentru a permite scurgerea sangelui.

Offline

 

#11 2007-03-13 18:34:55

alefz
Membru
Inregistrat: 2007-03-13
Mesaje: 3

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

buna,am si eu o intrebare:in ianuarie am avut relatiii cu prietenul la care el a lasat in mine asta fiind cu 3 zile inainte de ciclu....totul a fost ok am avut menstruatie normal si incepand cu luna februarie am facut cu prezervativ,iar trebuia sa imi vina prin 10 martie dar nu mi`a venit si azi e 13...se poate sa fiu insarcinata?as vrea sa ma ajutati si pe mine....multumesc

Offline

 

#12 2007-03-13 18:45:09

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

alefz, daca nu au existat incidente (prez rupt sau "cateva secunde fara" la al 2-lea act sexual) nu ai motive de panica.


Nobody home

Offline

 

#13 2007-03-14 10:21:51

alefz
Membru
Inregistrat: 2007-03-13
Mesaje: 3

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

nu,nu au fost incidente,numai ca eu am facut si un tratament cu Klion...se poate sa fie din cauza asta?

Offline

 

#14 2007-03-14 10:31:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

nu e sigur de la klion


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2007-03-14 13:43:12

alefz
Membru
Inregistrat: 2007-03-13
Mesaje: 3

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

si atunci care ar fi problema intarzaierii? tocmai am facut un test si a iesit negativ.....nu pot intelege de ce nu vine!

Offline

 

#16 2007-03-16 18:17:59

CrIsSs
New member
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 16

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

of girls..tot eu e deja 16 martie si mie nu mi-a venit ciclul:(( simt k imi creste burta..... doamne ce o fii?? mi se intampla iarasi k data trecuta?? k si atunci nu mi-a venit ciclu 2 luni ...... sau is in sarcinata:((( rsp pls k nu mai pot

Offline

 

#17 2007-03-16 18:39:36

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

crisss... ??????
ce raspuns astepti? daca nu dai ceva amanunte ... ma tem ca va trebui sa dau cu banul ...


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#18 2007-03-16 19:35:38

CrIsSs
New member
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 16

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

eu am avut un contact sexual neprotejat in ianuarie dar nu a aejaculat in mine......am luat postinor 2 si mi-a venit cicl pe 18 ianuarie dupa care nu mi-a mai venit:((
am mai patit asa anul trecut nu am avut ciclu din sept pana in dec ....am luat postinor de 4 ori pana acuma
am mai vazu cateva cazuri aici....
oare sunt insarcinata??? sau intarzie din cauza postinorului?

Offline

 

#19 2007-03-16 19:39:04

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

eu zic ca intarzie din cauza postinorului.de ce nu folosesti o metoda de contraceptie gen prezervativ sau ac.pastilutele te scapa de grija unei sarcini nedorite in + iti regleaza ciclul eu stiu si zioa si chiar si ora la care imi vine:)

Ultima oara a fost editat de ralucaelena (2007-03-16 19:43:54)


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.