homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am nevoie de un sfat!!


#1 2007-03-02 11:52:06

cristinik87
Membru
Inregistrat: 2007-03-01
Mesaje: 2

am nevoie de un sfat!!

la 10 zile dupa ce mi s-a terminat ciclul, am avut un contact sexual si s-a rupt prezervativul. am luat prima pastila de postinor la cateva ore si urmatoarea la 12 ore.La 7 zile de cand am luat postinor mi-a venit ciclul care nu se mai termina... sunt deja in a 13 zi de ciclul..simt ca innebunesc..e drept ca de 5-6 zile are alta culoare si anume mai  mult spre maro..si nu este cantitati mari....dar oricum ma deranjeaza si nici nu ma simt prea bine . credetzi ca este cazul sa ma duc la doctor sau este o dereglare a ciclului"normala" dat fiind faptul ca am luat postinor .
va multumesc !

Offline

 



#2 2007-03-02 12:12:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: am nevoie de un sfat!!

ar fi bine sa mergi la doctor insa este vorba de un efect secundar, advers, al Postinor.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-03-02 12:38:51

vonda
Platinum member
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 19313

Re: am nevoie de un sfat!!

stiu ca este un mesaj offtopic,insa nu ma pot abtine sa il scriu..Cum este oare posibil sa citesc atatea mesaje de genul"s'a rupt prezervativul"??? Eu integeg ca fiecare este liber sa faca ce vrea..cu cine vrea si cum vrea,dar consider ca ar trebui in acelasi timp sa isi asume responsabilitatea faptelor sale.       
         Stiu ca sunt suficiente fete care prefera sa ia postinor cu pumnul,doar pentru ca partenerii lor sunt inconstienti,ori prea comozi pentru a cumpara o cutie cu prezervative..iar ele nu pot spune nu..dar oameni buni..prezervativele acelea sunt TESTATE de foarte multe ori inainte de a fi puse pe piata!!! NU SE POT RUPE asa una doua(decat daca au fost tinute mult timp la caldura,in portofel,sau mai stiu eu pe unde..dar in cazul asta parca tot e mai bine sa iei unul nou!!!)
         Oare ce parere isi face un adolescent care abia isi incepe viata sexuala,si care doreste sa se informeze mai mult..si intra pe acest forum..in momentul in care vede zeci de mesaje cu "s'a rupt prezervativul"??
         Fetelor..asumati'va responsabilitatea faptelor..iar daca stiti ca urmeaza sa faceti sex..si ca in portofelul partenerului se afla un prezervativ de un an de zile..cumparati voi altul..E mulT mai bine asa wink
           
PS..scuze daca cineva s'a simtit lezat de ce am scris..nu arat cu degetul,iar mesajul nu face referire la nimeni...Este doar o opinie personala,de care sper sa nu se simta nimeni deranjat big_smile

Ultima oara a fost editat de tantosica (2007-03-02 12:39:39)

Offline

 

#4 2007-03-02 12:41:54

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: am nevoie de un sfat!!

tantosica, aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu...dar nu am aspuns! E aiurea... eu in 27 de ani inca nu am reusit sa VAD daramite sa RUP un prezervativ.... Poate ca size does matter? big_smile Nu stiu, dar in mod cert e vorba de un "ghinion" coroborat cu un plus de "intamplare"! Succes tuturor si strong condoms sa nu se rupe! tongue

Offline

 

#5 2007-03-02 12:47:17

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: am nevoie de un sfat!!

tantosica sa stii k se mai intampla...nu toate prezervativele sunt de nota 10.... la mine s-a rupt de 3 ori prezervativul (love plus) si nu pot sa zic ca s-au rupt din lipsa de experienta...prietenul meu a mai avut partenere inainte mea, deci nu era un incepator... daca ai unghii si il zgarai putin se rupe, asta iti garantez eu....pe mine m-a ferit doamne doamne de bebei atuncea, pt ca s-a rupt de 3 ori dar am preferat sa nu iau postinor, de fapt n-am luat niciodata ...nu stiu, dar mie mi se pare k a facut f bine k a intrat pe forum k sa intrebe, si e bine sa citeasca aici si cei care vor sa isi inceapa viatza sexuala,........mai ales daca esti incepator s-ar putea sa ti se rupa prezervativul, trebuie sa fie constienti k se poate intampla si acest lucru

Danut, probabil ca tu ai fost un norocos tongue

Ultima oara a fost editat de ela_is_sweet (2007-03-02 12:48:51)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-02 12:48:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: am nevoie de un sfat!!

tantosica...inteleg ce vrey sa zici...dar aici intra si lipsa informarii...adik dak in scoli (si nu numai) s ar face ore de educatie sexuala...dak li s ar arata cum se pune un prezervativ...si nu ar face fiecare de capul lui eu una cred ca aceste cazuri s ar diminua considerabil (exceptand bineinteles unde "ruperea" este doar un pretext)...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#7 2007-03-02 12:48:47

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: am nevoie de un sfat!!

ela, noi am remarcat de mult ca se intampla. Din fericire nu am patit-o! Si sunt de acord cand spui ca e foarte bine ca se informeaza! Informatia = bani = putere! wink

Offline

 

#8 2007-03-02 12:57:18

cristinik87
Membru
Inregistrat: 2007-03-01
Mesaje: 2

Re: am nevoie de un sfat!!

tantosica.....din pacate am aflat pe pielea mea ca se pot rupe prezervativele......si nu o data ci de doua ori..(am avut noroc ca prima data nu eram sub nici o forma in perioada fertila ..si nu am fost nevoita sa iau pastila de a doua zi....de ale carei riscuri sunt perfect constienta.....)....
oricum vi s-a intamplat (in cazul in care atzi luat postinor) sa va tina ciclul atat de mult?

Offline

 

#9 2007-03-05 11:55:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: am nevoie de un sfat!!

prezervativele se rup, cel mai adesea, din pricina utilizarii incorecte....se rup insa si pentru ca asa se rup ele.
singerarea de dupa Postinor poate fi extrem de abundenta si indelungata....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.