homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterin!!!


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterin!!!

#1 2007-03-06 10:31:20

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterin!!!

"Cancerul de col uterin depistat precoce poate fi tratat!

. Tocmai din acest motiv trebuie sa facem controale periodice (testul Papanicolau) - pentru a putea depista precoce aceasta boala si pentru a o trata.

Ce e cancerul de col uterin? Ce e colul uterin?

Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterinColul uterin este o zona de tranzitie intre vagin si uter. Practic este un fel de inel care delimiteaza partea superioara a vaginului de partea inferioara a uterului. Am spus ca aceasta este o zona tranzitie, acest termen fiind foarte important in intelegerea procesului de cancer. De ce? Vaginul are o structura diferita fata de cea a uterului (au tipuri diferite de celule). Colul uterin, fiind situat intre cele doua, este oarecum “ametit”: nu stie ce fel de structura sa adopte. Prin urmare, osciland intre cele doua tipuri este predispus la schimbari. Aceasta predispozitie il face sensibil si in fata modificarilor de tip cancerigen, adica displazia (fiindca de fapt cancerul nu inseamna decat o alterare in modul de functionare a celulelor. Apar una sau mai multe celule altfel decat celelalte care se comporta si se inmultesc diferit fata de restul celulelor organismului si formeaza o tumora).

Factori favorizanti in aparitia cancerului de col uterin

1. HPV

Cauza numarul unu de aparitie a cancerului de col uterin este infectia cu virusul uman Papilloma (HPV). Virusul este foarte raspandit si se transmite extrem de usor. 75% din femeile active sexual iau virusul. Din fericire numai o parte din acestea fac cancer, restul avand un sistem imunitar suficient de puternic care poate lupta impotriva virusului si il poate omori.

2. viata sexuala inceputa devreme

3. parteneri sexuali multipli

4. femei cu mai mult de 5 sarcini

5. se pare ca si fumatul are un rol favorizant in aparitia cancerului de col uterin

Ce e de facut?

Cancerul de col uterin, la fel ca toate cancerele, nu are simptome decat in etapele foarte grave ale bolii, cand, din nefericire, nu se mai pot face multe pentru bolnav.

Avem insa la indemana testul Babes Papanicolau care poate depista si cea mai mica modificare aparuta la nivelul colului uterin. Odata depistata o eventuala modificare se face biopsie din testutul tumoral si se pune un diagnostic de certitudine."
(fragment din Kudika)

Sper sa fie citit si de folos tuturor smile


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 



#2 2007-03-06 10:57:11

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterin!!!

excelent....bravo!!!


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#3 2007-03-06 14:24:00

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterin!!!

bun asa1sa vedem daca citezte cineva!ca intai puh intrebari si dupa aia se mai uita in jur!

Offline

 

#4 2007-03-06 15:56:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterin!!!

nu citeste nimeni
sunt articole pe pagina de start a site-ului, pe toate temele. nu le citeste nimeni, le-am facut degeaba


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-03-06 15:57:35

barbara_mori
Hero member
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 2157

Re: Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterin!!!

doctoressa a scris:

nu citeste nimeni
sunt articole pe pagina de start a site-ului, pe toate temele. nu le citeste nimeni, le-am facut degeaba

eu nu stiu sa intru pe prima pag..adica eu pe acest forum intru pe google si scriu anticoncetionale si imi apare doar forumul..altfel nu stiu..chiar mi-as dori sa intru sa ma documentez si eu


Pentru a fi popular da-le oamenilor vesti bune despre obiceiurile lor proaste!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-06 16:04:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterin!!!

e foarte simplu: www.anticonceptionale.ro


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-03-06 16:16:02

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterin!!!

super util! Asa am invatat si eu ce e HPV! Multsam fain Alezzone! wink

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Tot ce trebuie sa stii despre HPV si cancer de col uterin!!!

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.