homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

AUTOSUGESTIA


#1 2007-03-05 19:44:59

Amaria
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-11
Mesaje: 2011

AUTOSUGESTIA

Daca ai avut contact sexual neprotejat,sau s-a rupt prezervativul,sau nu stii daca ati folosit corect coitul intrerupt,sau etc etc etc(toate situatiile posibile si imposibile:)) ) inainte de a incepe sa te panichezi si sa iti pierzi noptile..analizeaza situatia..vezi knd sa intamplat..perioada fertila/nefertila acum cat timp...daca este nevoie de postinor(nu se ia ca pe bomboane ..).Ceea ce vreau sa spun..nu mai trageti repede concluziile si treceti repde la "diagnosticul "sarcina..Nu inseamna k daca ai greata la 2 zile dupa contactul sexual cu pricina esti insarcinata sau daca nu stii sigur ca s-a rupt prezervativul(exemple)..Nu va mai autosugestionati atunci knd nu este cazul si va creati nopti nedormite si ganduri negre degeaba(spun astea numai pt cazurile in acre chiar nu sunt motive de ingrijorare)Doar pentru k ati citit pe net k exista menstruatie peste sarcina asta nu inseamna k in mod sigur esti printre acele cazuri..Oare chiar atat de mult ne place sa exageram si sa ne complicam autosugestionandu-ne(completez aici teoriile abstracte pe care le creem:)) -a mea a fost cu sperma sub unghie...) decat sa acceptam faptul simplu cum k nu suntem insarcinate:|? Si eu am fost printre aceste cazuri si acum nu mi se pare normala frica absurda prin care am trecut...
Oricum,mai bine previi decat sa tratezi spune o vorba veche...asa k decat sa ajungeti la stadii de paranoie sau la sarcina mai bine un prezervativ,antibebe sau ami stiu eu ce..better safe than sorry:))
P.S: daca stai de atatea ori cu frica ..itit creezi un inamic puternic: stresul..plus paranoia..simptomele placebo..si de ce nu..chiar retinerea catre actul sexual..sau remuscarea dupa:D..asa k sfatul meu este sa avem o mentalitate optimista..sau cel putin sa incercam..ar fi mult mai usor


At the top of the world there’s an island.A place where the sun never shines,but the people don’t care.
Because the snow over there is so bright they nearly go blind.

Offline

 



#2 2007-03-05 19:49:49

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: AUTOSUGESTIA

sper sa citeasca ceea ce ai scris aici cat mai multe fete si de ce nu si baieti si sa si ia in seama totul pt ca ai foarte mare dreptate.si eu ma minunez uneori de ceea ce citesc.eu as mai avea ceva de adaugat pt persoanele care doresc sa isi inceapa viata sexuala:sa se gandeasca bine inainte de a lua aceasta hotarare si apoi sa se informeze asupra mijloacelor de protectie...atat impotriva unei sarcini nedorite cat si impotriva bolilor cu transmitere sexuala.

Offline

 

#3 2007-03-05 19:59:37

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: AUTOSUGESTIA

Cata dreptate ai Amaria


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#4 2007-03-05 20:06:58

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: AUTOSUGESTIA

e atat de adevarat... fiecare rand are cate o idee perfect reala! dar e atat de greu cand esti intr-o asa situatie, mai ales primele dati, sa reusesti sa iti pastrezi calmul si sa gandesti la rece... asa cum ai zis Amaria, cel mai important, zic si eu, este sa eliminam factorii care reprezinta un risc pentru noi.... sa fim oamenii cu capul pe umeri, sa ne protejam in contactele sexuale... si sa ne incepem viata sexuala cand suntem pregatiti si din punctul asta de vedere!
si totusi... accidente mai exista...

Ultima oara a fost editat de annna (2007-03-05 20:07:47)


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

#5 2007-03-05 20:20:54

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: AUTOSUGESTIA

accidente da,mai exista,dar in unele cazuri nu e vb de accidente ci de lucruri care se intampla din inconstienta sau nestiinta.si eu consider ca daca esti suficient de matur/matura sa iti incepi viata sexuala,inseamna ca trebuie sa fii in stare sa iti si alegi o masura de protectie sau daca nu o faci,sa iti asumi responsabilitatea

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-05 21:17:30

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: AUTOSUGESTIA

cred ca ea se referea mai degraba la cazurile de paranoia care ma caracterizeaza si pe mine din pacate.si eu am trecut prin perioade de astea de stres inutil desi stiam ca era imposibil si asta in conditiile in care de cand mi am inceput viata sexuala(de la 17 ani..acum avand 22) intotdeauna m am protejat si am avut grija de orice detaliu


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#7 2007-03-05 21:41:41

Amaria
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-11
Mesaje: 2011

Re: AUTOSUGESTIA

parerea mea este k..(cel putin in cazul meu)desi am 16 ani..trebuie sa imi asum responsabilitatea asupra deciziilor mele..Actul sexual nu e o joaca si poate avea"consecinte"grave atunci knd este facut cu iresponsabilitate...cel putin asta am realizat eu in perioada mea de paranoie..Desi practic nu aveam nici o sansa sa fiu gravida...faceam tot felul de ipoteze si realizam k un copil la o varsta atat de frageda poate sa iti naruiasca toate visele si idealurile tale..Si copilul si curetajul sunt experiente.."tari"pentru varsta de 16 ani..Asa k nu stiu..cand am intrat pe forumul acesta am realizat k nu am nici un sfert din cunostiintele pe care ar trebui sa le ai in momentul in acre decizi sa iti incepi viata sexuala..Si mi se pare de plans mai degraba decat de ras asa numitele ipoteze absurde(gen sperma sub unghie:)) -ca sa ma dau exemplu)..pentru ca varsta inceperii vietii sexuale incepe sa fie din ce in ce mai frageda,cunostiinte aproape nule,si rata natalitataii o sa inceapa sa creasca..si toare astea din cauza k nu exista o educatie sexuala corespunzatoare..


At the top of the world there’s an island.A place where the sun never shines,but the people don’t care.
Because the snow over there is so bright they nearly go blind.

Offline

 

#8 2007-03-05 23:26:54

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: AUTOSUGESTIA

Eu cred ca e vorba si de o lipsa de intres in unele cazuri.Pentru ca exista o sumedenie de surse de informare care nu existau acum 12-13 ani.Eu am avut doar 2-3 carti la indemana(pe care le-am invatat pe dinafara aproape).Nu aveam acces la internet, pilule anticonceptionale sau Postinor.Dar stiam macar sa aplic metoda calendarului.Nu lasam un baiat nici sa ma pupe daca stiam ca sunt in perioada fertila(ca sa nu cumva sa risc sa ma ia valul si sa merg mai departe).Nu vreau sa ma laud, ci doar sa subliniez faptul ca in ziua de azi (cand exista si forumul acesta si ore de educatie sexuala in scoli si anticonceptionale pe toate drumurile), exista totusi tinere care trateaza superficial problema sarcinilor nedorite(ca sa nu mai vorbesc de boli) ,care fac sex fara sa foloseasca vreo metoda contraceptiva(nici macar banala metoda a calendarului), apeleaza dupa aceea in nestire la Postinor si ajung sa se caine ca organismul lor a luat-o razna.Si e trist.Pe mine personal ma apuca o senzatie acuta de neputinta.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#9 2007-03-05 23:27:33

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: AUTOSUGESTIA

sa va zic ce cred eu..cu riscu de'a parea absurda..tongue
"descoperirea" am facut'o luna trecuta cand am trecut si eu printr'un stres de genul asta.
treaba e ca avem maternitatea'n sange.....chiar daca noi constient suntem speriate...gandim: sunt minora(nu e cazul,dar prezint asha pe larg),am liceu de terminat,parintii ma vor omori,etc etc etc...inconstient parca ne dorim un bebel:Pde asta apar paranoile...din dorintza de a fi intr'adevar motiv de frica...dorintza ascunsa ce'i drept...
asta'i parerea mea..da' poate prea despic firu'n 4...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#10 2007-03-06 16:27:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: AUTOSUGESTIA

andrada79, daca pe tine te apuca sentimentul de neputinta....gindeste-te cum ma simt eu.....de 10 ani aproape ma lupt in toate felurile sa cresc nivelul de educatie...inutil....nu stiu cum sa mai fac....ma crezi sau nu, uneori imi fac curaj sa deschid forumul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.