homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vreau sa s termine odata...


#1 2007-03-05 09:27:05

anckusha
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 147

vreau sa s termine odata...

in luna septembrie m-am intors d la mare si dupa cateva zile m-am trezit bolnava d candidoza...d at ma imbolnavesc aproape in fiecare luna...mai rau e k i-am dat si iubitului meu d 2 ori si ma simt asa d prost desi el imi zice k nu are dc...vreau sa scap d candidoza asta macar pt cateva luni...abia reusesc sa-mi iau tratamentul cand ma imbolnavesc,d unde bani sa merg in fiecare luna la gineco...nu vreau sa imi mai imbolnavesc prietenul:( nici nu stiu cum reusesc sa fac candida iar si iar...nu iau antibiotice,am o igiena stricta si iubitul meu nu "sare gardul"asa k nu iau d la el iau d la el...c sa fac...
si inca ceva...pot incepe tratamentul cu gynozol 400g in timpul menstruatiei?isi face efectul normal sau ar trebui sa mai astept cateva zile sa treaca?

Ultima oara a fost editat de anckusha (2007-03-05 10:22:21)

Offline

 



#2 2007-03-05 10:29:49

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: vreau sa s termine odata...

mai asteapta cateva zile.candida reapare...asa k nu prea ai ce face decat sa o tratezi...


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#3 2007-03-05 10:39:07

anckusha
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 147

Re: vreau sa s termine odata...

dar m-am saturat sa apara in fiecare luna aproape...imi intinde nervii la maxim...uneori am impresia k e o simpla iritatie,pt k abia dupa cateva zile incepe sa ma irite si sa am mancarimi maii mari, abia in timpul actului sexual imi dau seama k d fapt n-ar fi trebuit sa incep k am facut candidoza...si at e prea tarziu pt k ii dau si prietenului meu...

Ultima oara a fost editat de anckusha (2007-03-05 10:40:37)

Offline

 

#4 2007-03-05 11:06:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: vreau sa s termine odata...

apare in fiecare luna pentru ca, de fapt, nu dispare...nu e tratata corect si complet adica


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-03-05 11:30:12

anckusha
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 147

Re: vreau sa s termine odata...

ovulele d gynozol nu sunt suficiente?prima data am luat si o pastila unica p o folie...am uitat cum ii zicea...trebuie sa iau si cealalta pastila?doctorii d aici nu m-au ajutat cu nimic din cate vad...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-05 11:33:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: vreau sa s termine odata...

gynozol e eficient(asa zice experienta mea clinica) tableta aia putea fi flucovim de 150?
sper ca te speli in vagin dupa contactul sexual, sper ca nu pui nici un fel de sapun sau gel intim in vagin, sper ca nu te speli in vagin in timpul tratamentului cu gynozol


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-03-05 11:39:04

anckusha
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 147

Re: vreau sa s termine odata...

pana acum cred k am facut vreo 3 tratamente cu gynozol...la primul am folosit si flucovim...ma spal in vagin bine dupa fiecare contact sexual,dak n-am contact sexual mai mult timp ma sp[al in vagin la 3 zile o data,nu m-am spalat in vagin decat atunci cand am terminat cu folia d gynozol si folosesc sapun cu ph neutru...si totusi fac in continuare si cand nu sunt atenta ii dau si iubitului meu...nu gasesc nici un motiv pt care as putea face...nu iau antibiotice...iau doar antibebe d aproape un an si din cate am citit dp forum n-am cum sa fac d la ele

Offline

 

#8 2007-03-05 11:43:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: vreau sa s termine odata...

ba da, ai cum sa faci de la ele, insa nu din cauza lor nu o poti trata. Eu zic sa mergi sa faci un test pentru chlamidia, ea intretine candidoza, si sa repeti si un examen de secretie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-03-06 01:42:38

Clio
Full member
Inregistrat: 2006-12-03
Mesaje: 133

Re: vreau sa s termine odata...

nici eu nu mai scap..nu s a mai manifestat de vreo 3 luni si eram asa fericita k am scapat, iar acum in 2 zile-pana m am dezmeticit eu ce se intampla- m a iritat atat de tare incat am mici leziuni din care curge sange.eu iau ampliclox 500-6h si ma intrebam daca poate fi de la ele. fiind racita nu am iesit inca din casa,tot ce am facut a fost sa aplic azi de 2 ori clotrimazol crema. doctoressa, sa reiau tratamentul cu gynozol si clotrimazol? nu mai stiu nici eu ce sa fac si cred k la stadiul de disperare si disconfort in care ma aflu as plati oricat sa scap..
te rog, doctoressa, ajuta ma: reiau vechiul tratament sau mi ai putea recomda un altul, mai eficient-daca exista-?

vreau sa scap de ea...help, pls...


"Nu exista nimic mai bun sau mai rau, gandirea noastra imparte lumea in fericire si nefericire"(Shakespeare)

Offline

 

#10 2007-03-06 15:16:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: vreau sa s termine odata...

ampliclox500 ala e o combinatie de 2 antibiotice...de la el e. Uita-te ce medicamente iei si daca iei antibiotic fa protectie antimicotica, altfel refaci candidoza!
Reia tratamentul, a fost eficient odata, va fi si a doua oara


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-03-06 20:59:19

Clio
Full member
Inregistrat: 2006-12-03
Mesaje: 133

Re: vreau sa s termine odata...

doctoressa, iti multumesc mult. ce inseamna protectie antimicotica? si as mai vrea sa stiu dk retin bine tratamentul ...deci : ovule de gynozol400 3 buc seara, fara spalaturi  in combinatie cu crema clotrimazol (crema pe ce perioada?)
iti multumesc din nou!


"Nu exista nimic mai bun sau mai rau, gandirea noastra imparte lumea in fericire si nefericire"(Shakespeare)

Offline

 

#12 2007-03-06 21:05:31

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: vreau sa s termine odata...

inseamna sa iei ceva antimicotic (flucovim de exp)


Nobody home

Offline

 

#13 2007-03-06 21:58:35

andreea_smuk
Membru
Inregistrat: 2007-03-06
Mesaje: 1

Re: vreau sa s termine odata...

buna, sunt noua pe form, dar am aceiasi problema ca majoritatea fetelor, nu reusesc sa scapt de secretia provocata de candida pt ca shtiu ca de ea nu pot sa scap pt ca traieste la mine in organism, desi am facut mai multe tratamente la inceput  cu gynozol,2 spat , apoi cu medacter, klyon100 ovule, flucovin , si tot nu mi-a trecut . problema e ca dupa 0 sapt si ceva dupa ce am terminat tratamentul , am avut contact sexual cu iubitul meu neprotejat , si am vazut ca secretia inca persista , iar inainte de tratament nu am facut-o fara prezervativ,  banuiesc ca a contactat si el candidoza desi nu are nici un simptom , a mers la medic si a zis ca daca nu are nici un simptom nu are nimic. eu vreau sa incep un nou tratament dar  as vrea  si el deasemenea ,sa faca un tratament , pt a nu risca sa contactez iar dupa terminarea tratamentului . imi poti spune ce tratament ar putea urma? si daca shti alt tratament mai eficient pt mine...

Offline

 

#14 2007-03-06 22:05:44

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: vreau sa s termine odata...

scria doctoreassa de 7 zile sa se unga pe penisul decalotat de 2 ori pe zi cu clotrimazol si o pastila de flucovim de 150 mg doza unica


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#15 2007-03-07 10:16:54

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: vreau sa s termine odata...

chiar daca el nu are siptome, e bine sa faca exact cum a zis puioanca...e cel mai sigur


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#16 2007-03-07 10:17:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: vreau sa s termine odata...

Clio, crema pentru partemer, nu vad nici un motiv sa folosesti tu si ovule si crema(ovulul se topeste oricum si curge deci va actiona si pe vulva)
Andreea_smuk, tratamentul zis de puioanca e cel potrivit pentru partener(desi, daca nu are nici un simptom e posibil sa nu aiba nevoie, insa paza buna....). In ceea ce te priveste, daca ai candidoza recidivanta fa si un test chlamidia, pentru buna regula....in general tratamentul cu gynozol e eficient...din pacate eu nu pot pune nici diagnostice nici prescrie tratamente pe forum(si nici nu vreau)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2007-03-07 11:27:37

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: vreau sa s termine odata...

doctoressa am vazut ca ai intrebat'o mai sus pe anckusha daca se spala in vagin dupa fiecare contact sexual eu stiam ca trebuie sa evitam cat putem sa ne spalam in vagin si asa am mai auzit si de la medici ginecologi nu stiu ce sa mai cred big_smile....
pai de asta intrebam pt ca tot timpul cand ma duceam la ginecolog si cand ii povesteam ca am pbm ma intreba dak ma spal des in vagin si de asta eram in dubii

Ultima oara a fost editat de mikki_20 (2007-03-07 11:43:24)


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#18 2007-03-07 11:37:55

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: vreau sa s termine odata...

pai miki, ne spalam in  vagin dupa fiecare contact sexual sau, in lipsa contactelor, cam la 3 zile.


Nobody home

Offline

 

#19 2007-03-07 13:48:40

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: vreau sa s termine odata...

anckusha a scris:

in luna septembrie m-am intors d la mare si dupa cateva zile m-am trezit bolnava d candidoza...d at ma imbolnavesc aproape in fiecare luna...mai rau e k i-am dat si iubitului meu d 2 ori si ma simt asa d prost desi el imi zice k nu are dc...vreau sa scap d candidoza asta macar pt cateva luni...abia reusesc sa-mi iau tratamentul cand ma imbolnavesc,d unde bani sa merg in fiecare luna la gineco...nu vreau sa imi mai imbolnavesc prietenul:( nici nu stiu cum reusesc sa fac candida iar si iar...nu iau antibiotice,am o igiena stricta si iubitul meu nu "sare gardul"asa k nu iau d la el iau d la el...c sa fac...
si inca ceva...pot incepe tratamentul cu gynozol 400g in timpul menstruatiei?isi face efectul normal sau ar trebui sa mai astept cateva zile sa treaca?

nu faci cura cu gynozol in timpul menstrei pt ca,curge tot o data cu sangele!fara contact sexual in timpul tratamentului(nici macar cu prezervativ)si fara spalaturi vaginala pana in a4 zi!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.