homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anestezie soc


#1 2007-03-08 13:35:35

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Anestezie soc

Socul respirator facut in timpul unei operatii depinde de tipul de anestezie folosit(locala sau generala), de substantele folosite ca anestezic, de numarul de tigari fumate sau de alti factori? Daca am facut deja un soc respirator in timpul operatiei de cezariana(cu anestezie generala), ma paste vreun pericol la o urmatoare doza de anestezic(cu efect local sau general)?
E doar o curiozitate(asa m-a facut mama, taaare curioasa).Nu prea tine de obiectul acestui forum, dar n-am gasit nimic pe net si m-am gandit ca s-ar putea sa stie cineva vreun raspuns.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 



#2 2007-03-08 13:41:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anestezie soc

pai la anestezia locala nu ai de ce sa faci stop respirator, doar la cea generala, care deprima si centri respiratori si nu prea respiri singura. Insa eu cred ca l-ai facut datorita conjuncturii si ca e posibil sa nu se mai repete...probabil nu ti s-ar fi intimplat nici atunci daca ti s-ar fi dat inainte ceva care sa te linisteasca(diazepam de ex)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-03-08 14:01:51

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: Anestezie soc

multumesc pentru raspuns, dotoressa si pentru ceea ce faceti pentru tinerii din ziua de azi pe acest forum si nu numai.
Intr-adevar, a fost conjunctura nefavorabila.M-au urcat pe masa de operatie in mijlocul unei contractii, dupa 4 ore de spus bancuri si o ora de incercari esuate de a naste natural.Deci nu eram prea linistita si probabil ca, datorita urgentei cu care trebuia efectuata operatia, nu a mai existat timpul necesar pentru administrarea de calmante suplimentare.
La multi ani, doctoressa! Sunteti o femeie minunata! Si la multi ani tuturor doamnelor/domnisoarelor de pe acest forum!


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#4 2007-03-08 14:03:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anestezie soc

La multi ani si tie andrada...si tuturor celorlalte forumiste!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.