homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nu prea am ce antic. alege...


#1 2007-03-07 18:13:46

gindi
New member
Inregistrat: 2007-03-07
Mesaje: 7

Nu prea am ce antic. alege...

La ultimul control ginecologic am intrebat de posibilitati contraceptive. Doctorita a fost foarte... necomunicativa.

Situatia e un pic mai speciala si poate de aceea: am 30 de ani, nu am copii, nici avorturi, dar am un fibrom destul de mare (6cm) care va trebui probabil operat intr-un viitor oarecare. De asemenea tot felul de formatiuni chistice pe ovare care si ele necesita consult laparoscopic pentru a vedea ce-i cu ele. Pana acuma m-am descurcat cu ecografii si RMN - candva mi-oi lua inima in dinti pentru operatie.

Din acest motiv, pilulele bazate pe hormoni mai mult par sa strice decat sa ajute. Pana acum am folosit prezervativul, dar prietenul meu devine cam nerabdator si vrea si fara... Americanii povestesc despre  cervical cap, de exemplu.  Se gaseste asa ceva la noi? Ce posibilitati am in conditiile date?

Multumesc!

Offline

 



#2 2007-03-07 21:04:45

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Nu prea am ce antic. alege...

chisturile pe ovare se trateaza si cu anticonceptionale.de fibrom nu stiu ce sa zic...daca nu e alta solutie..fa-l sa inteleaga k nu ai nici o putere...si sa nu te lasi influentata de el..k vrea fara...pana la urma e sanatatea si corpul tau...mai ales daca nu iti doresti copii


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#3 2007-03-08 11:29:49

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Nu prea am ce antic. alege...

animalutza: nu poate lua AC tocmai pt a nu creste fibromul ala.
gindi: pana la urma ce vrei? un uter la locul lui sau un prieten satisfacut? poate trai f bine si cu prezervativ. trebuie sa te respecti pe tine si asa te va respecta si el. daca vrei totusi ca el sa fie satisfacut 100% mergi si scoate fibromul pana nu va fi prea mare, ia AC dupa pt chisturi si asa vei putea face si sex fara prezervativ. un singur gest si toata lumea va fi fericita smile
bafta!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#4 2007-03-08 12:08:03

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Nu prea am ce antic. alege...

eu as scoate oricum fibromul. nu stiu prea multe despre ele, dar stiu ca nu e bine sa stea acolo.


Nobody home

Offline

 

#5 2007-03-08 13:43:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Nu prea am ce antic. alege...

eu_vreau, nu e adevarat! fibromul uterin nu e contraindicatie pentru contraceptive, poate lua si chiar merita incercat, e posibil sa scada sub contraceptive. Si poate asa scapa si de operatie.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-09 11:46:03

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Nu prea am ce antic. alege...

doctoressa stii ca daca nu stiu ceva intai ma informez si dupa aia dau un raspuns. in cazul de fata m-am informat. estrogenii sunt incriminati chiar daca nu s-a dovedit rolul lor exact. se presupune ca ar fi de fapt un defect la nivelul receptorilor estrogenici de pe mucoasa uterina sau o hiperestrogenie locala a mucoasei. ( "curs de obstetrica si ginecologie", vol.II, Prof. Dr. Mihai Pricop) => AC sunt contraindicate


mami de minuni hjarta

Offline

 

#7 2007-03-09 11:50:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Nu prea am ce antic. alege...

cele combinate....insa nu toate, minipilula doar cu progesteron nu e contraindicata si, cum spuneam, merita incercat....dupa parerea mea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.