homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane 35


#1 2008-10-01 23:06:33

mozolici
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 51

diane 35

Buna.
Iau Diane 35 de 6 zile la recomandarea medicului. Chisturi ovariene,acnee, dureri menstruale foarte mari etc. problema e ca am greturi de la ele grater  iar cand simt miros de mancare e si mai rau...faza e ca pastilele imi fac si pofta de mancare. e inexplicabil. aveti idee daca simptomele tin mult? Ametesc, nu vad prea bine uneori si mi-e cam greu sa vorbesc ....
Dupa cat timp trec aceste efecte secundare? Vreau sa va mai intreb dupa cat timp de la luarea primei pastile pot avea contact sexual neprotejat visslar   dupa ce iau a 7a pastila? sau dupa ce le iau pe primele 14? am citit prospectul dar nu scria nimic de genul asta care sa ma lamureasca.
Sper sa ma ajutati voi pentru ca mi-e cam teama cu ele....mi-e teama sa nu fac bebe pt ca din cate am auzit unii zic ba ca protejeaza altii zic ca nu protejeaza deci nu stiu ce sa mai cred.

Va multumesc hjarta

Offline

 



#2 2008-10-01 23:17:34

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

1. Greturile, ca si toate celelalte efecte secundare pot aparea in primele 3 luni de administare pana se obisnuieste orgnismul cu ele. Acum depinde de la femeie la femeie cat tin. La mine graturile au tinut doar in primele 2 saptamani. Incearca sa ameliorezi starea de greata cu niste metroclopramid.

2. Daca ai luat pastila din prima zi de menstra esti protejata de la prima pastila. Daca le-ai inceput in oricare alta zi, protectia se instaleaza dupa ce inghiti corect sapte pastilute.

3. Daca le iei corect, Dianele ofera protectie impotriva sarcinii. Deci stai linistita.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2008-10-01 23:24:29

mozolici
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 51

Re: diane 35

Multumesc.
deci am luat prima pastila in ziua cand a curs prima picatura de sange...asa ca pot avea contact sexual neprotejat dupa cate am inteles.
ooofff daca stiam.
pe prospect nu scrie prea clar...si de aceea nu am inteles.
Ok...atunci....daca tot le folosesc pt tratament macar sa ma bucur si de placere lol
teama tot am sa o fac neprotejat...dar na.....daca spui tu......eu cred. si sper sa nu ma ingras.
iti multumesc pt raspunsul rapid. hjarta

Offline

 

#4 2008-10-01 23:30:18

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Crede-ma. Si eu iau Diane de cateva luni si nu am mai folosit nici o alta metoda de protectie. Si nu am ramas.

Da, poti sa ai contact. Esti safe.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#5 2008-10-01 23:37:33

mozolici
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 51

Re: diane 35

Parca deja imi simt sanii mai umflati.Si cosurile parca trec......ori e imaginatia mea bogata de vina ca nu cred ca de la 6 pastile...se vad efectele...
Oricum imi doresc enorm sa mi se mareasca sanii si sa treaca cosurile dar mai ales sa scap de durerile menstruale.

Multumesc  multumesc multumeeeeeeeeesc hjarta
Sper sa ma ajute pastilele si sa nu faca rau asa cum se spune.
App. daca mananc mai putina mancare si mai multe fructe credeti ca ma ingras asa mult cum se zice?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-10-02 00:28:17

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: diane 35

pai te ingrasi daca mananci...nu e cazul sa mananci mai putin ci sa nu exagerezi cu mancarea...cum nu e bine sa exagerezi nici cu fructele pt ca se stie ca pilulelepot favoriza retentia de apa...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#7 2008-10-02 23:26:22

mozolici
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 51

Re: diane 35

mda. azi am facut-o neprotejat si am luat si a 7a pastila. inca sunt obsedata de ideea ca pot ramane insarcinata grater  Doamne ajuta sa fie bine signof10
va multumesc pt raspunsuri hjarta

Offline

 

#8 2008-10-02 23:29:55

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: diane 35

asa e la inceput...toate am avut o mica retinere...dar profita din plin...pt k atata timp cat le iei corect esti protejata smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#9 2008-10-02 23:36:14

mozolici
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 51

Re: diane 35

da...pai sa profit din plin. nu de alta dar mi-a zis chiar azi cineva ca de fapt nu sunt protejata din prima zi ci dupa 5-6 zile. cica sa las asa cateva zile de siguranta. ok am lasat. sper sa fie bine , sa nu ma fac cat o vacutza si sa imi treaca starile aiurea.
macar de mi-ar face tot binele la care ma astept signof10

Offline

 

#10 2008-10-03 08:27:22

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Mozolici ia metroclopramid pentru greturi. SI daca nu exagerezi cu mancarea nu te vei ingrasa. Eu nu m-am ingrasat. Am devenit un pic mai pufoasa din cauza retentiei de apa, dar nu exagerat. Asa ca, ia pastilutele corect si bucura-te de prietenul tau. Lasa paranoia de-o parte pentru ca nu ai motive sa te ingrijorezi.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#11 2008-10-03 13:10:36

mozolici
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 51

Re: diane 35

bine.asa o sa fac. va multumesc rodnar
va pup hjarta

Offline

 

#12 2008-10-03 13:12:36

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Cu placere.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#13 2008-10-03 19:31:39

iulia_vero
New member
Inregistrat: 2008-10-03
Mesaje: 7

Re: diane 35

Buna! Eu sunt noua pe acest forum, si am deschis acest subiect pt ca si eu iau diane si eram curioasa sa vad care e treaba cu ele, in legatura cu greturile pot sa zic ca eu si in ziua de azi am greturi, iar la inceputul lunii vomitam si prima zi nu ma duceam la serviciu sau la scoala, deci rau de tot, si le luam cu apa, din ce in ce mai muta apa si si mai rau ma simteam si vomitam un lichid (dar avand chisturi maricele care tot reapareau era unica solutie)
Acum dupa 2 ani (cu pauzele de rigoare), nu mai beau apa vreo 3 ore dupa ce iau pastila (in fiecare seara), iar cand trebuie sa o iau pe prima, iau dupa masa 1 metoclopramid + 1 scobutil si nu mai am nici o greata si ce sa mai zic de voma.
Iar de ingrasat nu m-am ingrasat si am o greutate constanta chiar si cu diane, chiar m-a ajutat cand am avut un dezechilibru hormonal si aveam cu 15 kg mai mult decat acum, si dupa ce am inceput tratamentul am slabit treptat in 6 luni, bine am renuntat la ciocolata si paine si sucuri, nici apa minerala.
Si in legatura cu sarcina : daca le iei la ore fixe si nu uiti, adica tii tratamentul corect, nu ai nici o problema cu sarcina plus ca ai chef de nebunii mai mult, eu cel putin nu am ramas insarcinata deloc si nu ma protejez cu altceva, decat cand am luat antibiotice.
Pentru primul mesaj cred ca am scris de v-am plictisit ...... si imi cer scuze!!!  smile

Offline

 

#14 2008-10-03 22:13:39

mozolici
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 51

Re: diane 35

sa stiii ca am chef de prostii rodnar  cu toare ca auzisem ca astea iti scad cheful
deja incep sa ma simt mai "pufoasa".....ori e imaginatia mea. dar cred ca le iau numai luna asta si ma opresc.
sa vedem....
hjarta

Offline

 

#15 2008-10-03 23:42:56

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: diane 35

cred ca e si imaginatia ta la faza ca te simti pufoasa. mergi la medic  poate ti le schimba...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#16 2008-10-03 23:46:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: diane 35

iulia_vero a scris:

Buna! Eu sunt noua pe acest forum, si am deschis acest subiect pt ca si eu iau diane si eram curioasa sa vad care e treaba cu ele, in legatura cu greturile pot sa zic ca eu si in ziua de azi am greturi, iar la inceputul lunii vomitam si prima zi nu ma duceam la serviciu sau la scoala, deci rau de tot, si le luam cu apa, din ce in ce mai muta apa si si mai rau ma simteam si vomitam un lichid (dar avand chisturi maricele care tot reapareau era unica solutie)
Acum dupa 2 ani (cu pauzele de rigoare), nu mai beau apa vreo 3 ore dupa ce iau pastila (in fiecare seara), iar cand trebuie sa o iau pe prima, iau dupa masa 1 metoclopramid + 1 scobutil si nu mai am nici o greata si ce sa mai zic de voma.
Iar de ingrasat nu m-am ingrasat si am o greutate constanta chiar si cu diane, chiar m-a ajutat cand am avut un dezechilibru hormonal si aveam cu 15 kg mai mult decat acum, si dupa ce am inceput tratamentul am slabit treptat in 6 luni, bine am renuntat la ciocolata si paine si sucuri, nici apa minerala.
Si in legatura cu sarcina : daca le iei la ore fixe si nu uiti, adica tii tratamentul corect, nu ai nici o problema cu sarcina plus ca ai chef de nebunii mai mult, eu cel putin nu am ramas insarcinata deloc si nu ma protejez cu altceva, decat cand am luat antibiotice.
Pentru primul mesaj cred ca am scris de v-am plictisit ...... si imi cer scuze!!!  smile

bine ai venit printre noi iulia smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#17 2008-10-04 00:01:16

mozolici
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 51

Re: diane 35

nu le pot schimba. am luat abia primele 8 pastile.macar sa duc la sfarsit folia. cred ca sunt si putin obsedata de greutatea mea grater

Offline

 

#18 2008-10-07 22:24:49

mozolici
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 51

Re: diane 35

Heeelp grater  grater

iau pastilele si am avut un contact sexual azi....si a ejaculat in interior.problema e ca am mers la baie si.....imi curgea sange. si dupa un timp am inceput sa sangerez destul de mult. e un sange foarte curat....rosu...zici ca e ca acela care curge din nas.
vineri tot asa a curs dupa contactul sexual dar ft putin.....o picatura mica.

de la ce poate fi???? grater  grater

Offline

 

#19 2008-10-08 09:50:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: diane 35

mozolici, fugi la doctor, sa nu ai o rana pe col daca sangerezi dupa contact

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.