homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza sau negi vaginali?


#1 2008-10-04 12:43:39

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Candidoza sau negi vaginali?

Buna! De mult citesc posturi pe acest forum, dar pana acum nu am fost nevoita sa postez.
Ca sa va pot explica mai bine problema mea ar trebui sa va descriu un mic istoric al problemelor mele:

Am 23 de ani si mi-am inceput viata sexula acum 5 ani. De atunci am un singur partener pe care nu l-am schimbat si de care sunt 100% ca nu m-a inselat. Deci orice boala as avea am primit-o, probabil, din contact cu prosoape sau alte lucruri. Daca e relevant am sa mentionez ca prietenul a mai avut o singura relatie inainte de mine, care se terminase de aproximativ un an si jumatatea inaintea mea.
La aproape un an dupa ce mi-am inceput viata sexuala am inceputs sa am niste scurgeri usoare care miroseau foarte urat. Uneori ma ustura la contactul sexual. S-a intamplat ca intr-o zi, imediat dupa contactul sexual, pritenului meu sa ii apara mici bubite pe penis, care s-au retras cam intr-o ora. Am fost la medicul ginecolog si mi-a spus ca am candida. Am luat tratament cu ovule si ceva medicamente dar nu mai imi amintesc ce. LA un an dupa, am fost iarasi diagnosticata cu candida. Iarasi tratament si iarasi mi-a trecut.
Anul acesta lucrurile s-au complicat putin. Am avut o infectie urinara cu E.coli. Am luat 5 zile antibiotice: zanocin, apoi 5 zile pauza, apoi iarasi 5 zile zanocin. Dupa o luna de la tratament mi-am refacut analizele: E. coli inca mai aveam dar intr-o cantitate mult mai mica (de la 100000000 ul scazuse la 100000 ul). Dar pe langa coli, am inceput sa am mancarimi puternice in zona genitala, scurgere branzoasa fara miros si usturimi la contactul sexual. M-am verificat si la intrarea in vagin aveam niste bubite foarte mici. Am mers la medicul ginecolog care mi-a spus ca am infectie cu candida, care probabil s-a format din cauza ca nu am luat ovule pe timpul tratamentului cu antibiotice. Mi-a dat tratament pt. E.coli si pt candida astfel:

-5 zile 2ori/zi o tb de augmentin
-urmatoarele 5 zile ciprofloxacin de 2 ori pe zi
-pe perioada celor 10 zile cu antibiotice cate un ovul Klion D seara, si crema Macminor de 2 ori pe zi.
-dupa cele 10 zile 1tb de Fluconic.
-apoi 10 zile cu cate 1 tb/zi de urovaxom. (asta ar trebui sa il iau 3 luni cate 10 zile pe luna. deocamdata am luat numai o luna. Urmeaza urmatoarele 2. Aceasta dr. ginecolog mi-a spus sa nu mai merg la consultatie decat dupa 3 luni, cand incetez si cu tratamentul cu urovaxom)

Pe perioada celor 10 zile de antibiotice nu mi-a incetat scurgerea aceea branzoasa, dar cel putin nu mai aveam mancarimi. In ziua in care am luat Fluconic-ul mi-a venit si ciclul. Dupa ciclu nu am mai avut scurgerea branzoasa. Dar mi-a ramas totusi o scurgere care e clara, ca si cea din timpul ovulatie si nu miroase. Mi se retrasesera si o parte din bubite(dar nu toate), ca dupa 2 saptamani sa imi apara din nou bubitele.

Am fost la alt medic ginegolog ieri. I-am povestit tot. Si a inceput sa imi insire o gramada de posibile infectii: negi vaginali, chlamidia (intr-un cuvant HPV), etc.
Mi-a luat probe pt testul Chlamidia si pt testul Papanicolau. Si mi-a spus ca ar fi necesar sa fac vaccinul anti HPV fara sa stie inca ce am. Cand mi-a luat probele si a vazut bubitele a spus ca aceia sunt negi.

Sincer nu mai stiu ce sa cred... Acuma astept analizele care sunt date in 2 locuri, 3 tipuri de teste diferite: chlamidia si papanicolau (mi le-a dus d-na doctor la un laborator) si secretie din col (care am insistat eu sa mi-o ia si sa o duc la un laborator care face si antibiograma - am citit pe acest forum cat e de importanta si antibiograma). Mi-a spus ca negii acestia fie ii va cauteriza fie ii va ingheta.

M-a speriat atat de tare cu infertilitatea, cauterizarea si cu cancerul de col aceasta doamna doctor incat nu mai am rabdare sa astept o saptamana pana la rezultatul analizelor. Vreau sa stiu: e posibil sa iasa bubite de la Candida??? Am tot cautat imagini cu negii vaginali si par a fi mai mari decat ceea ce am eu. Nu stiu ce sa mai fac ca raman si fara resurse financiare in curand dupa atatia medici si analize si medicamente. MAi ales ca nu imi place sa iau medicamente aiurea.
Prefer sa beau multe ceaiuri si extracte decat antibiotice. Ceea ce am uitat sa spun este ca si urinez destul de des si ca la urocultura de saptamana asta mi-a iesit : urocultura cantitativ sterila. Deci nu mai am E.coli
Trebuei sa mentionez ca si prietenul meu a facut tratament de fiecare data cand am facut eu. el a luat fluconic o tableta si clortrimazol unguent de 2 ori /zi timp de 10 zile.

Va multumesc mult,
astept raspunsul dumneavoastra!

Offline

 



#2 2008-10-04 12:52:30

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Candidoza sau negi vaginali?

negii nu trebuie sa fie exact ca cei pe care i`ai vazut tu pe net. si normal ca sa faci vaccinul hpv ar trebui sa stii mai intai daca ai hpv sau nu. eu zic sa mai consulti si o  a doua parere. si daca e sa ai negi nu e hpv care duce la rani pe col sau cancer, nu e high risk. te tratezi si gata. nu fi speriata.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#3 2008-10-04 18:52:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Candidoza sau negi vaginali?

bine ai venit printre noi andi smile eu zic ca acea doamna doctor a reactionat cam radical...bubitele le poti avea de la candida...de care sincer ma indoiesc ca ai scapat...asteapta rezultatele analizelor sa vezi ce ti iese si daca dansa insista cu negi si cauterizare cauta un medic dermatolog bun si mai cere si o a 2 a parere...in ceea ce priveste urinarile frecvente mai ia cateva zile uricol...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2008-10-04 19:12:39

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Va multumesc mult pentru sugestii. Chiar imi doream tare mult sa stiu daca pot aparea bubite de la candida... pfiu... deci mai am o sansa sa nu am negi ( care oricum nu stiu de unde puteam sa ii iau pt ca am mare grijia de igiena si am si prieten stabil )...
In ceea ce priveste o a doua parere sigur o sa mai merg si la altcineva, ca prea tare m-a speriat tanti asta cu cancerul si infertilitatea inainte chiar sa ma consulte. Chiar am vazut pe forum un subiect despre ginecologi buni si mi-am notat cateva adrese.
Saluti, o sa va mai spun ce s-a mai intamplat smile

Offline

 

#5 2008-10-04 23:01:50

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Candidoza sau negi vaginali?

te asteptam cu vesti bune! puss


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-10-05 16:48:08

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Fetelor, revin inainte de analize! M-am pus si am tot citit pe forum diferitele probleme ce le au unele fete, am cautat pe google despre negi, HPV, Chlamidia, Candida, Herpes, etc... Sincer, acum am impresia ca le am pe toate. Mai ales ca am senzatia ca am cateva bubite si sub limba  hmm 
Is curioasasa sa aflu daca se poate detecta prezenta virusului HPV in organism din testele pe care le fac eu: testul Chlamidia (banuiesc ca nu), Papanicolau si secretie de pe col cu antibiograma.
Mersi...

Offline

 

#7 2008-10-07 16:24:21

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Buna!
Doamna doctoreassa, am si eu niste analize si parca nu m-as mai duce sa dau alti bani, la alti ginecologi ca sa mi le citeasca. Deja is falita. Nu mai am incredere in ei. Am vazut ca pe unele fete le-ati rezolvat usor pe forum. Poate imi dati si mie niste sfaturi.

La examenul de cultura de colul uterin mi-a iesit:
"nu s-au dezvoltat germeni microbieni"
"absente specii de levuri si mucegaiuri"

La Papanicolau:
"Celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat"
"Celule epiteliale scuamoase parabazale, singulare, putine."
"Celule epiteliale glandulare endocervicale coezive in aranjamente ordonate tip palisada si tip fagure de miere, putine"
"Granulocite neutrofile morfologic  normale"
"Histocite"
"Hematii"
"Flora lactobaciliara"
"Coci banali putini"
"Concluzie: CII / Proces inflamator nespecific moderat"
"N.L.: Fara aspecte dis-/neoplazice"

Asta a fost la Papanicolau ce mi l-a recoltat ieri un ginecolog. Da eu ma gandesc daca rezultatul nu poate fi influentat si de faptul ca sangeram, caci acest doctor mi-a luat secretia pt Pap dupa ce mi-a luat-o pe cea pt HPV. Iar pt HPV mi-a luat cu un bat destul de ascutit care m-a facut sa sangerez.. Acum astept inca un rezultat Papanicolau care l-am facut la o alta d-na doctor si testul chlamidia. Pe luni imi vine si rezultatul la tipajul HPV. Cat ma rog sa fie negativ la tot... 

La colposcopie nu s-a vazut nici o rana pe col. Adica nu stiu exact daca am facut colposcopie sau nu. Da din definiitle de pe net asta  cred ca a fost. Un fel de ecografie, doar ca mi s-a introdus un instrument in vagin si d-na doctor se uita pe un ecran si mi-a spus ca nu am nici o rana pe col. Asta tra' sa fi fost colposcopia, nu?

Va multumesc frumos!

Ultima oara a fost editat de andi_ene (2008-10-07 16:43:44)

Offline

 

#8 2008-10-07 16:54:27

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Candidoza sau negi vaginali?

esti ok andi...si papul e bun doar ca ai o usoara inflamatie...care nu e ingrijoratoare...se vede ca sangerai pt ca ti au iesit si hematii la pap...si da aceea a fost o colposcopie...hai dupa ce primesti si celelalte rezultate sa vedem ce iti iese smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#9 2008-10-10 11:17:57

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Fetelor, iarasi intru in disperare.... Azi am fost la medic dupa rezultatele de la alt Pap si de la Chlamidia: am Chlamidia. A spus ca nu poate sa imi dea rezultatul de la testul Chlamidia sa il vad ca a facut ea insasi analiza, si a depistat ca e prezenta dar nu a facut nici un buletin de analize. Eu nu mai stiu ce sa cred... Asa se face acest test? Am cititi pe net ca in general Chlamidia e insotita si de gonoree. Cum aflu daca am si gonoree? Sau ar fi trebuit sa aflu din teste care le-am facut deja (papa, chlamidia, cultura col uterin)?

A ... si inca ceva... se pot face bubite in zona vaginala de la Chlamidia?

Mersi

Ultima oara a fost editat de andi_ene (2008-10-10 11:28:14)

Offline

 

#10 2008-10-12 10:26:30

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Salutare!
Testul HPV mi-a iesit negativ. De la ce pot fi bubitele? Ma gandeam la Molluscum mai ales ca si pe gat se pare ca am asa ceva. Dar se poate face molluscum in interiorul vaginului?? La cine ar trebui sa merg pt cosultatie? la un dermatolog?
Mersi

Offline

 

#11 2008-10-12 11:58:45

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Candidoza sau negi vaginali?

la dermato, da


mami de minuni hjarta

Offline

 

#12 2008-10-14 08:18:47

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Ieri am fost la ginecoloaga sa imi dea tratament pt Chlamydia si i-am aratat si rezultatul de la testul HPV. Mi-a spus ca testul nu e bun si ca totusi am HPV, pt ca bubitele ce le am eu jos sunt condiloame. Cum e posibil sa platesti atat pe un test care poate sa nu fie bun? sad Sau gresete doctorita? Ea mi-a spus ca poate ar trebui sa refac testul peste un an...

Ultima oara a fost editat de andi_ene (2008-10-14 08:19:44)

Offline

 

#13 2008-10-14 08:34:31

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Nu pot sa cred ca testul nu e bun, ori ai si iese pozitiv ori nu ai si iese negativ. E chiar greu de crezut. Mie de ex, mi-a iesit clar pozitiv (si chiar nu inteleg de ce pt ca si eu am prieten stabil, dar asta e alta problema). Poate ar trebui sa mergi cu rezultatul la alt medic, sau posteaza-l aici sa il vada fetele si sa iti zica mai multe.

Sanatate multa!


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#14 2008-10-14 08:58:03

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Jessie a scris:

Nu pot sa cred ca testul nu e bun, ori ai si iese pozitiv ori nu ai si iese negativ.

La fel spun si eu... Eu cred ca vrea sa ma dispere la maxim, ca tot timpu' plec cu moralu la pamant de la ea... atata insista cu vaccinul ala... Si zice ca puteam sa il iau si de la prietenele mele... cum?? habar nu am...
+ ca pe site-urile oficiale am citit urmatoarele : "You cannot get genital warts from hugging, sharing baths or towels, from swimming pools, toilet seats, cups or cutlery."

Jessie a scris:

Mie de ex, mi-a iesit clar pozitiv (si chiar nu inteleg de ce pt ca si eu am prieten stabil, dar asta e alta problema).

legat de treaba asta, inainet sa imi vina testu, cand eram sigura ca am HPV am inceput sa ma gandesc la tot felul de ipoteze:   - puteam sa primesc de la maica-mea la nastere(dar in cazul meu nu se poate pt ca sora-mea nu are si la maica-mea nu a avut niciodata negi)
- putea prietenul meu sa primeasca de la maica-sa la nastere (dar cica nicii maica-sa nu a avut niciodata asa ceva)
- putea prietenul meu sa ia virusul de la prietena anterioara, care, chiar daca era virgina la inceput, putea sa faca tot felul de prostii cata vreme nu au stat impreuna, sau putea ea sa fi luat de la mama ei pentru ca provenea dintr-o familie dezordonata  tare, unde riscul era mult mai mare decat in familia mea.
Oricum, nu mai e chiar asa de important de unde a aparaut. conteaza ca a aparut si tra sa incerci sa il elimini printr-o imunitate foarte buna. uite ce am citit: "It's true that HPV infections are very common among young women. However, in the under-30 age group, HPV infections usually don't stay active for very long, since their immune systems are strong."
Deci tot ce trebe e sa avem grija de noi big_smile

Offline

 

#15 2008-10-14 09:05:33

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Da, acesta este singurul tratament impotriva HPV. Imunitatea la cote maxime.
Nu stiu unde am citit ca se poate lua HPV si daca pui mana in zona infectata si pe urma o pui in alte zone, sau petting ii zicea.
Una din doctoritele la care am fost mi-a zis ca inca se studiaza problema cu infectatul din piscine, prosoape etc.
Iar legat de vaccin, nu stiu ce sa iti spun pt ca parerile sunt impartite. Unii medici spun ca este bine sa il faci altii ca nu pt ca nu e studiata problema indelung.
Oricum, poate ar trebui sa mergi si la alt doctor, in ziua de azi e greu sa gasesti unul bun si care sa iti castige increderea.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#16 2008-10-14 09:10:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Andi mergi si mai consulta un medic. Nu strica niciodata o a doua parere. Nici eu nu cred ca ar fi gresit testul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#17 2008-10-14 12:42:33

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: Candidoza sau negi vaginali?

andreea_andy2 a scris:

Andi mergi si mai consulta un medic. Nu strica niciodata o a doua parere. Nici eu nu cred ca ar fi gresit testul.

Am fost la 3 ginecologi pana acuma: unul mi-a spus ca sunt bubite de la candida. La microbiograma am iesit curata:deci nu am candida. 2 dintre ei mi-au spus ca sunt condlioame.
Azi am fost la dermatolog, care mi-a spus ca nu am nimik rau: nu am condiloame. Ca am o bijuterie si ca tra sa am grija de ea ca e curata. Ceea ce spuneau ginecologii ca sunt condiloame sunt de fapt niste striatii(sau ceva de genu asta) care sunt naturale.
smile

Offline

 

#18 2008-10-14 12:52:49

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Candidoza sau negi vaginali?

Ma bucur sa aud asta. Te-ai mai linistit acum? smile


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#19 2008-10-14 13:14:43

andi_ene
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-10-04
Mesaje: 49

Re: Candidoza sau negi vaginali?

M-a linistit tare mult. Numa nah...tot a ramas o urma de indoiala in mine datorita a ceea ce au spus ceilalti doi medici legat de condiloame... In fine... imunitatea e baza. Am inceput cu tictura de propolis, extract de echinaceea si sirop de coacaze.
Asta e, fetele... conteaza mult ceea ce mancam...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.