homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru doctoressa si celelalte fete


#1 2007-03-11 16:12:22

alexutu
New member
Inregistrat: 2007-03-09
Mesaje: 7

pentru doctoressa si celelalte fete

buna fetelor. M-am inscris de curand pe forum si vreau sa spun ca este pentru prima data cand scriu sper sa ma descurc. Voi ce stiti de aparitia dintilor la bebei al meu are 1an si doua luni si nici urma de dinti. gingia de jos este unflata din luna a 8-a dar nu a aparut nimic.Mentionez ca este un copil nascut prematur la 34 sapt la 1 900g cu pr de san. am stat internata la buc la I.O.M.C 5 LUNI si nici acum nu este prea bine.

Offline

 



#2 2007-03-11 16:13:50

happy_girl
Full member
Inregistrat: 2007-03-10
Mesaje: 234

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

in cazul acesta eu cred ca ar trebui sa apelezi la un medic.el ar fi in masura sa-ti dea mai multe sfaturi.nu cred ca e normal sa se intample asa.


To the world you may be one person,
but to one person you may be the world.

- Bill Wilson -

Offline

 

#3 2007-03-11 16:57:27

alexutu
New member
Inregistrat: 2007-03-09
Mesaje: 7

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

ms pt sfat happy-girl am fost la mai multi si de fiecare data mi-au spus sa astept pt ca trebuie sa apara nu stiu ce sa zic ii dau vigantol cate 4 picaturi si solutie de vitaminaD3 tot 4 pic dar nu stiu cat sa mai astept. sincer asteptarea asta ma opsedeaza mereu ma uit in gura lui sa vad dc a aparut

Offline

 

#4 2007-03-11 17:42:41

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

eu stiam ca exista o limita de varsta pana la care e posibil sa apara dintii.nu mai stiu care e, dar daca medicii ti-au spus sa astepti, inseamna ca se inscrie in limitele normale.Exista copii carora le apar dintii mai devreme(baietelului meu i-au iesit primii dinti la 4 luni) si copii carora le apar dintii mai tarziu.Al tau a fost si prematur.
ce solutie de vitamia d3 ii dai?ca vigantolul este tot vitamina D.
Calciu ii dai?ca vitamina D fixeaza calciul.

Ultima oara a fost editat de andrada79 (2007-03-11 17:43:37)


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#5 2007-03-11 18:17:06

eu si tu
Full member
De la: de prin zona...
Inregistrat: 2007-03-08
Mesaje: 133

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

si eu am o fetita dar are deja 6 ani si i-au iesit dintii la sase luni, normal se zice ca e mai bine mai tarziu decat la cateva luni. vecina mea are si ea un baiat si nu ia iesit inca nici un dinte si are aproape un an .parerea mea e sa stai linistita ca o sa ii iasa pana la un an jumate. dar tu ii dai vigantol prea mult sau asa te-a prescris medicul?    Scuze daca am gresit undeva dar asta e parerea mea


hjartahjartahjartahjartahjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-11 22:33:31

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

dintii de lapte erup in urmatoarea ordine si in jurul urmatoarelor varste:
6 luni-incisivi centrali inferiori
10 luni-incisivi centrali superiori
11 luni-incisivi laterali superiori
13 luni-incisivi laterali inferiori
16 luni-molarii 1 inferiori+superiori
19luni-caninii inferiori+superiori
27 luni-molarii 2 inferiori
29 luni-molarii 2 superiori

dintii permanenti:
6 ani-molarii 1 infe+sup CARE NU INLOCUIESC NICI UN DINTE DE LAPTE.apar in spatele ultimilor molari de lapte
6-7 ani-incisivi centrali inf
7-8 ani-incisivi centrali sup+laterali inf
8-9 ani-incisivi laterali sup
9 ani-canini inf+premolari 1 sup
10-11 ani-premolari 1 inf+premolari 2 sup
11-12 ani-premolari 2 inf+canini sup
12-13 ani-molarii 2 inf+sup

DACA la 1 an si 2 luni nu are nici un dinte mergi la un medic

Offline

 

#7 2007-03-12 08:49:00

alexutu
New member
Inregistrat: 2007-03-09
Mesaje: 7

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

mersi pentru sfaturi fetelor asa ma gandeam si eu(sa merg la medic) dar vroiam sa mai aud si alte pareri. Am sa ma duc la  medicul pediatru sa vad acum ce imi mai spune. nu  am mai fost de doua sapt.

Offline

 

#8 2007-03-12 09:01:18

alexutu
New member
Inregistrat: 2007-03-09
Mesaje: 7

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

credeti-ma ca nu stiu cum sa-i mai dau vigantolul pana acum o luna i-am dat doua picaturi pe zi asa stiu ca este normal corectati-ma dc gresesc, dar medicul de fam de la 8 luni mi-a zis sa ii dau intre 5-7 pic mi sa parut prea mult pediatrul cand am int a zis sa ii dau asa. am sunat la buc. si am intrebat medicul(atunci) zicand ca 2 sunt suf. si i-am dat 2 pic.Dar acum a fost mama cu el la cel de fam si a certat-o de ce nu i-a dat cum a zis si acum ii dau 4 este bine? ajutati-ma. tot medicul de fam a zis sa ii dau vit d3 pe cutie scrie:SUPLIMENT ALIMENTAR NATURAL este desenat chipul unui copil pe el .in prospect scrie ca se da la sugari si copii mici si contine vit d3.

Offline

 

#9 2007-03-12 11:30:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

alexutu, nu inteleg, copilul tau are rahitism?
sfatul meu e sa mergi cu el la un pediatru priceput si sa asculti apoi recomandarile acestuia
cu dentitia, ar cam trebui sa apara deja....tot pediatrul priceput te poate descurca


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-03-12 12:08:21

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

Alexutu... vigantoulu se da cate 2 picaturi la fiecare mic-dejun. Atat. Nici o picatura mai mult nici una mai putin.
Cresterea dintilor este insa o problema si cred ca juniorul trebuie vazut cat mai curand de medic. Si Erhardt al meu e nascut prematur, la 36 de saptamani, dar dinstii i-au iesti nroam, zic eu... pe la 5 luni au inceput, iar astazi ii avema aproape pe toti, exceptia molarilor. Deci... fuga fuga la medic!
Multa sanatate!

Offline

 

#11 2007-03-12 12:16:09

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

danut... medicul stabileste doza de vigantol si nu e neaparat sa fie doar 2 picaturi
eu i-am dat strumfului meu si 3 si 4 si 5 picaturi, dupa sfatul medicului, care il consulta periodic
stiam ca e maxim 6
si mai stiu ca sunt copii care nu asimileaza vigantolul si au nevoie de injectii cu vitamina D
pe de alta parte, copilul poate avea si un deficit de calciu si degeaba ii dai vit D, daca nu are ce sa fixeze
stiu ca e o adevarata polemica intre medici cu profilaxia rahitismului
cel mai bine e sa mearga cu el la un medic bun, un singur medic, si sa mearga pe mana lui


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#12 2007-03-12 12:17:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pentru doctoressa si celelalte fete

fara sa discutam despre faptul ca una e sa faci profilaxia rahitismului si cu totul altceva sa il tratezi.....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.