homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

O intrebare mai ciudata(recunosc)


#1 2006-09-26 15:25:03

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

o intrebare mai ciudata(recunosc)

problema mea este ca sunt foarte curioasa.si stateam azi si ma intrebam de ce atunci cand ai diaree in urmatorele 4 ore de cand ai luat antibebe poti sa o elimini din organism,dar daca faci normal nu o elimini.ar putea sa imi explice cineva?


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 



#2 2006-09-26 15:26:35

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: o intrebare mai ciudata(recunosc)

e vorba de 4 scaune moi. in mod normal nu faci... kh... de mai mult de 1 data in 4 ore. dar avand 4 scaune moi...


Nobody home

Offline

 

#3 2006-09-26 15:29:03

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: o intrebare mai ciudata(recunosc)

aham,am inteles acum.credeam ca e suficient sa ai 1 sau 2 scaune moi pt a elimina pastila.mersi pt raspunsul prompt,nashira.


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#4 2006-09-26 15:29:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: o intrebare mai ciudata(recunosc)

Lucrurile stau astfel, atunci cind ai diaree, tranzitul intestinal este mult accelerat asadar de la ingestie pina la eliminare timpul poate fi extrem de scurt...lucrurile stau cu totul altfel daca nu ai diaree, exista un timp, destul de lung in care se produce digestia, pe fiecare segment al tubului digestiv in parte


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2006-09-26 15:32:07

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: o intrebare mai ciudata(recunosc)

dar daca faci imediat dupa ce ai luat pastila sau ma rog in urmatoarele 10 minute,chiar daca nu ai diaree,sa zicem ca faci normal,exista riscul de a o elimina?


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-09-26 15:32:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: o intrebare mai ciudata(recunosc)

Nashira, nu trebuie sa ai 4 scaune moi in 4 ore.....daca ai mai mult decit 4scaune moi/zi=diaree, rezulta, motilitate intestinala accellerata, rezulta ca nu mai stim daca pastila a avut timp sau nu sa fie metabolizata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2006-09-26 15:33:42

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: o intrebare mai ciudata(recunosc)

k. am retinut.


Nobody home

Offline

 

#8 2006-09-26 15:39:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: o intrebare mai ciudata(recunosc)

pink, nu exista acest risc....niciodata nu se regaseste in materiile fecale mincarea de la masa de acum 10 min(daca ai tranzit intestinal normal)...nu ai apuca sa digeri nimik


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-03-12 14:23:46

nina1959
Membru
Inregistrat: 2007-03-11
Mesaje: 3

Re: o intrebare mai ciudata(recunosc)

Daca ma repet, imi pare rau. Insa exista deja pe forum atatea pareri neavizate care te dezorienteaza; si nu poti fi niciodata destul de isterica cand e vorba ca anticonceptionalele sa nu-si faca efectul... Intrebarea era asa: daca bei ceai de slabit seara (la careva ore dupa pastila), care isi face efectul a doua zi dimineata-la pranz (uneori inclusiv mai mult de 4 scaune moi pe zi, insa aparitia lor e legata strict de ceai, efectul nu se prelungeste asupra lucrurilor nou ingerate), pastila isi mai face efectul (pentru ca teoretic ar trebui sa fie absorbita) ?

Offline

 

#10 2007-03-12 14:30:24

vonda
Platinum member
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 19313

Re: o intrebare mai ciudata(recunosc)

pai daca pastila este luata seara..si ceaiul este baut tot seara..insa scaunele moi apar abia a doua zi,parerea mea este ca nu este nici un risc.In fond,au trecut mai mult de 4 ore de la administrarea pastilei,si momentul scaunelor moi este a doua zi,right? Eu insa nu m'as juca cu asa ceva,si pentru siguranta mea as renunta la ceai.desi,repet..nu vad ce problema sa fie,atata timp cat nu te trezesti noaptea ca sa mergi la toaleta.

cat despre ce ai zis tu "Insa exista deja pe forum atatea pareri neavizate care te dezorienteaza"..parerile acealea sunt ale unor persoane care desi nu sunt avizate (nu toti sunt medici)..raspund in majoritatea cazurilor doar dupa ce se informeaza..ori fete care au primit raspunsuri de la persoane avizate,si care acum nu fac altceva decat sa transmita mai departe informatiile lor. Iar daca prin asta transmiti ca ai vrea sa afli pareri DOAR de la doctoressa..acest lucru este imposibil.Ea intervine doar daca ce au zis fetele nu este adevarat..ori daca ceilalti forum'isti nu stiu ce sa raspunda.Nu are rost sa repete si ea ce s'a zis deja..sunt sigura ca nu are timpul necesar..dar te asigur ca CITESTE TOT big_smile

Ultima oara a fost editat de tantosica (2007-03-12 14:35:25)

Offline

 

#11 2007-03-12 17:25:11

nina1959
Membru
Inregistrat: 2007-03-11
Mesaje: 3

Re: o intrebare mai ciudata(recunosc)

Multumesc mult!
La ceai nu pot renunta, ar trebui mai degraba sa renunt la anticonceptionale. Si e adevarat ca, daca pui cap la cap tot ce citesti pe forum, obtii raspuns la ce vrei. Uneori deductiile nu sunt insa directe, noi nu avem destule cunostinte medicale si, mai mult, in panica nu prea mai crezi in nici o deductie, ai nevoie sa vezi scris negru pe alb.
De unde as putea afla exact cum functioneaza ceaiul de slabit ? Si la ce risc ma supun ca pastila sa nu fie asimilata (uneori se poate intampla, daca gresesc dozajul ceaiului, sa imi afecteze serios tranzitul, adica sa fie mai mult de 4 scaune moi intr-o zi, insa nu ajung niciodata pana seara, la ora la care iau pastila) ?


Am gasit cel putin trei site-uri nemtesti - unul chiar al companiei de ceai chinezesc pe care il folosesc, o pagina de Wikipedia despre laxative si inca o pagina cu informatii medicale - unde se spune in mod clar ca folosirea laxativelor sub forma de ceai poate influenta asimilarea anticonceptionalelor (si a altor pastile) si ca nu mai garanteaza protectia.

Problema mea era daca, in conditiile in care nu se intampla niciodata ca ceaiul sa aiba efect mai devreme sau efect prelungit (deci niciodata in urmatoarele 4 ore dupa ce am luat pastila; ceaiul il beau de 2 ani si stiu deja cum actioneaza), tot ma expun unui risc ?

Ultima oara a fost editat de nina1959 (2007-03-13 01:28:22)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.