homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii


#1 2008-10-13 10:24:39

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

mie mi-a racit fata (de 3 luni) de 2 ori in tumultoasa ei viata smile. de fiecare data doct a zis ca e PUTIN rosu in gat si mi-a dat antibiotic. prima data i-am dat....i-a trecut rpd....acum i-am dat iar....dar tot ii mai curge nasul. banuiesc ca nu i-a trecut pe deplin deoarece si noi, parintii, suntem nitel raciti.nu face febra (de fapt nu a facut delok in raceli ci doar dupa vaccin). am zis ca nu mai duc la doct ca aIA iar imi da bazaconii de antibiotice....si nu mai vreau sa-i dau fetei "bombele" alea de antib decat daca e ceva mai grav. am vazut pe multe forumuri ca mamele sunt impotriva antib decat daca e neaparat nevoie.
neuronu meu de blonda SE GANDESTE ca e mai bine s-o mai las asa....cu ceaiuri, cu nitel panadol (ca am in casa) ca poate cu ocazia asta mai dezvolta si ea nitel anticorpi, si doara daca vad ca incep tuse, febra si harcaieli...sa merg la medic.
voi ce ziceti?


storstark

Offline

 



#2 2008-10-13 10:34:02

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

pot sa-ti spun ce am patit noi...la inceput s-a trezit cu nasul infundat si nu putea respira si am fost la pediatru, gatutul era curat, plamanii ok si ne-a spus sa punem picaturi in nasuc cu apa de mare. dupa vreo 3-4 zile s-a trezit ragusit si am fost din nou la pediatru...gatul rosu si inceput de laringita sad. acum suntem cu tratament antibiotic si a mai luat si 4 pastilute pt. laringita...maine mergem din nou sa vedem rezultatele tratamentului.
eu zic ca la noi era necesar antibioticul...speram sa scapat doar cu el.

daca are doar nasulul infundat poti pune ser fiziologic sau apa de mare, dar daca are febra, tuse sau raguseala, dificultate in a inghiti trebuie mers la medic.

sanatate!  :k?ra:


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#3 2008-10-13 10:39:43

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

doct de fiecare data mi-a zis ca mai bine ii dam antib...ca sa nu ev de la rosu la altceva mai grav....dar stau si ma gand ca poate nu era necesar si poate ar fi trecut si fara antib, iar pe de alta parte, poate a avut dreptate si am stopat o evolutie mai grava a racelii.
folosesc sterimar pt nasuc, ii scot mucisorii cu "batista beb" si de inghitit nu vad sa aiba dificultate (deabia a papat)

Ultima oara a fost editat de anca13 (2008-10-13 10:43:55)


storstark

Offline

 

#4 2008-10-13 10:45:50

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

daca nu face febra si are doar mucisori eu zic ca e ok. pediatra mea nu este adepta antibioticelor si nu ne-a dat antibiotic doar pt. mucisori. poti incerca si cu un umidificator in camera unde doarme fetita, ca si de la asta poate fi cu nasucul infundat.


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#5 2008-11-01 23:10:06

ondine
Membru
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 4

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

hello.am o fetita de 1 an si 4 luni.De cateva(3)zile are febra mare 39,40 fara niciun alt simptom.A mai avut in primavara la fel.Doctorii dau verdicte diferite.Din primavara a ramas cu o stare subfebrila permananta,cu mici fluctuatii.Are analize facute si e ok in rest.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-11-01 23:10:41

ondine
Membru
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 4

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

adica este tonica are pofta de mancare

Offline

 

#7 2008-11-02 08:19:23

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

mai...ceva e...de are temperatura asa mare. poate e o infectie undeva. i-ai facut analize la sange?


storstark

Offline

 

#8 2008-11-02 08:27:34

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

ondine ai warn pt needitare. te rog citeste regulamentul si respecta-l!

Offline

 

#9 2008-11-02 20:12:43

otari
Membru
Inregistrat: 2008-11-02
Mesaje: 3

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

vreau sa adopt, dar am un handicap pe fond neurologic, credeti ca se poate sa adopt

Offline

 

#10 2008-11-03 13:36:44

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

otari, esti offtopic aici.
dar poti sa intrebi aici http://forum.anticonceptionale.ro/t1767 … opil-.html

Offline

 

#11 2008-12-10 18:49:46

bella-nikol
New member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 36

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

salut fetele poate ma ajuta si pe mine cineva ca nus tiu ce sa mai fac si ce sa mai cred.eu am 2 fetite de 2 si 4 ani cea mare are o tuse nu uscata si am fost la medic e totu ok sai dau miere si sai fac lapte cu miere dar mi se pare ca are un pic de tuse pt sirop nu pt miere cred eu ea stie mai bine iar cea mica imi tusea doar noaptea ori la 5 ori la 3 din 15 sec o tuse uscata o jumatate de ora iar ei a zis ca are un pic rosu in gat si sai dau niste picaturi.as prefer sa le dau un sirop de tuse dar am si citit ca nu trebuie sa dai medicamete la copii pana la 4 ani ca nu e bine pt ei ce sa fac eu sunt in italia si peste o sapt venim acasa si nu as vrea sa am surprize pe drum daca poate cineva sami zica ce sa fac nu au febra snt viioie dar am eu ofrica sa nu se intampla ceva .va pup si sper ca ati inteles msg meu astept raspuns mutumesc ciao

Offline

 

#12 2008-12-11 02:18:04

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

deci daca nu au febra si alte simptome, incearca sa umezesti ceva aerul in camera, sa vezi daca e mai bine, pune ceva cu apa pe calorifere... aeriseste destul in camera, scoate-le destul la aer... daca tot tusesc exista aerosoli, oricum medicul treb sa stie ca pleci cu ele la distanta...
pt tuse mai exista ceaiul de frunze de ceapa- alea portocalii dar nu stiu daca merge la copii...cu toate ca e ceai....

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2008-12-11 02:19:26)

Offline

 

#13 2008-12-17 20:32:54

bella-nikol
New member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 36

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

multumesc pt raspuns acum lea trecut faza cu tusitu de ieri imi au febra cea mare are niste puncte rosii in ceru gurii dar de fapt spre gat nu stiu daca ma intelegeti cea mica are niste puncte albe tot prin zona aia si o doare gatu ft tare ca nu poate manca are 2 ani si cred cai mai da o masea ca e cu degetelu in gura si e ft plangacioasa am inceput sa le dau antibiotic amoxicilina si de scazut febra aici se cheama tachipirina pe baza de paracetamol e un sirop ft bun pt febra dar are dureri in gat nu manaca ii trece oare de la antibitic sau cei pot da de calmare astept raspuns va multumesc pupici ciao

Offline

 

#14 2008-12-17 20:52:21

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

durerea propriu-zisa nu ii va trece de la antibiotic. pt durere ar fi bune niste drajeuri de supt...ceva cu actiune locala. sanatate!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#15 2008-12-18 16:55:16

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

ana, bine ai revenit puss

Offline

 

#16 2008-12-18 21:52:21

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

ana ne citeste...stiam euca nu ne-a parasit de tot

Offline

 

#17 2008-12-19 02:02:14

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

asteapta vacanta....rotfl

Offline

 

#18 2010-12-10 19:02:24

dyamayetta
Membru
Inregistrat: 2010-12-10
Mesaje: 3

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

salutare tuturor! as avea nevoie de un sfat! incep sa disper!!! grater ..fetita mea Maya de 3 anisori si 4 luni imi face de 3 zile febra...nu mai mare de 38,4...spune ca o doare urechea si gatul....am inceput sa-i dau tratament de 2 zile....se vede pe ea ca se simte mult mai bine...mananca se joaca este foarte activa,dar....febra face in fiecare zi!!! ce poate sa fie??? locuiesc in italia...roma si mi-e groaza  de mersul la pediatru! va rog sa ma sfatuiti! multumesc ca m-ati primit printre voi  forgetit


O fetita avea de la o vreme un zambet ciudat pe fata si orice ar fi facut parintii ei, acest ranjet nu disparea. Au hotarat sa merga cu fetita la doctor. "Domnule doctor, nu stim ce sa ne mai facem cu ea! Are permanent aceasta expresie pe fata!" Doctorul consulta fetita apoi intreaba:"Ati incercat sa ii slabiti coditele???

Offline

 

#19 2010-12-15 16:27:37

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: boli, stari de discomfort....orice ne afecteaza copii

dya daca fembra nu scade cred ca cel mai indicat e sa vezi un dr...febra indica ca era o infectie si pana nu e localizata si sa i se dea un antibiotic sau alt medicam nu stiu daca o sa scada...sanatate maxima


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.