homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?


#1 2008-10-13 11:08:52

puyut
New member
Inregistrat: 2008-09-23
Mesaje: 34

Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

Am citit pe un site cu teme de medicina ca spermatozoizii supravietuiesc intre 24- 48 h in corpul femeii.  Eu am dureri mari la ovulatie si in zilele alea...(vreo 3-4) nu am facut niciodata dragoste cu puiul meu, pentru ca nu mai puteam de durere. Aveam deci cum sa raman insarcinata?
Eu imi fac probleme pentru ca am oprit pastilele de 8 luni si nu am ramas. Dar in timpul asta nici nu pot spune ca am incercat sa raman...adica nu am facut nimic altceva decat ceea ce faceam de obicei. Dragoste, cand se nimerea. Uneori odata la 2 zile, alteori la 3-4 sau mai mult. Si inca ceva...dupa raport, intotdeauna stau un 1-2 min si ma ridic intr-o pozitie favorabila scurgerii spermei...si ma fortez in asa fel incat sa iasa, ca sa merg la baita sa ma spal (nu spalaturi vaginale, asa...spalare exterioara) ca sa fiu curata.  rodnar 
Oare au o influenta decisiva asupra sanselor de a ramane insarcinata?


Invatati de la stanci sa sperati
De la cer sa luminati
De la nor sa credeti in zbor
De la ploaie sa turnati peste altii dragoste si impacare...

Offline

 



#2 2008-10-13 11:12:52

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

Puyut eu stiu ca spermatozoizii traiesc cca 6-7 zile, dar isi pierd din vigoare o data cu trecerea timpului si nu mai pot fecunda ovulul.

Si te rog nu mai deschide topicuri separate pentru fiecare intrebare. Ar fi mai usor de urmarit povestea ta si nici nu se mai incarca forumul. Citeste regulile.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2008-10-13 11:13:31

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

pai cum vrei tu sa ramai insarcinata daca tu te fortezi sa iasa sperma, mai puyut? yikes
sperma tre sa ramana in tine smile

Ultima oara a fost editat de samy (2008-10-13 11:14:54)


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#4 2008-10-13 11:16:49

puyut
New member
Inregistrat: 2008-09-23
Mesaje: 34

Re: Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

Am inteles. Credeam ca asa trebuie, chiar scrisesem mesajul asta la primul subiect deschis de mine dar l-am sters imediat pt ca m-am gandit ca poate nu e corect sa-l lungesc pe teme diverse.
Dar am inteles, continui povestea de unde a ramas. Ok.
Merci, sper ca nu s-a suparat nimeni.

Ultima oara a fost editat de puyut (2008-10-13 11:18:05)


Invatati de la stanci sa sperati
De la cer sa luminati
De la nor sa credeti in zbor
De la ploaie sa turnati peste altii dragoste si impacare...

Offline

 

#5 2008-10-13 11:26:20

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

Nu ne-am suparat. Dar ne vom supara de acum in colo daca repeti aceeasi greseala.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-10-13 11:49:54

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

puyut a scris:

Am citit pe un site cu teme de medicina ca spermatozoizii supravietuiesc intre 24- 48 h in corpul femeii.  Eu am dureri mari la ovulatie si in zilele alea...(vreo 3-4) nu am facut niciodata dragoste cu puiul meu, pentru ca nu mai puteam de durere. Aveam deci cum sa raman insarcinata?
Eu imi fac probleme pentru ca am oprit pastilele de 8 luni si nu am ramas. Dar in timpul asta nici nu pot spune ca am incercat sa raman...adica nu am facut nimic altceva decat ceea ce faceam de obicei. Dragoste, cand se nimerea. Uneori odata la 2 zile, alteori la 3-4 sau mai mult. Si inca ceva...dupa raport, intotdeauna stau un 1-2 min si ma ridic intr-o pozitie favorabila scurgerii spermei...si ma fortez in asa fel incat sa iasa, ca sa merg la baita sa ma spal (nu spalaturi vaginale, asa...spalare exterioara) ca sa fiu curata.  rodnar 
Oare au o influenta decisiva asupra sanselor de a ramane insarcinata?

Pai mai Puyut... daca nu ai facut niciodata dragoste in perioada fertila... cum sa ramai insarcinata? Mai greu...
Si dupa ce faci dragoste. daca vrei sa ramai insarcinata, e recomandat sa stai o jumatate de ora in pat... incearca sa pui si o perna sub fund... hmm


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#7 2008-10-13 12:34:49

puyut
New member
Inregistrat: 2008-09-23
Mesaje: 34

Re: Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

Regula 17 din regulament...am gasit-o. Nu citisem cu atentie regulamentul....of. Chiar am sperat ca am facut totul cum trebuie....Nu o sa se mai repete. Deci orice mai vreau sa spun sau sa intreb postez la primul meu topic. Multumesc. big_smile

Ultima oara a fost editat de puyut (2008-10-13 12:36:01)


Invatati de la stanci sa sperati
De la cer sa luminati
De la nor sa credeti in zbor
De la ploaie sa turnati peste altii dragoste si impacare...

Offline

 

#8 2008-10-13 12:49:02

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

Ma bucur ca ai inteles. Te pup.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#9 2008-10-13 13:51:36

puyut
New member
Inregistrat: 2008-09-23
Mesaje: 34

Re: Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

puss
Si multumesc mult pentru raspunsuri.

Ultima oara a fost editat de puyut (2008-10-13 15:24:07)


Invatati de la stanci sa sperati
De la cer sa luminati
De la nor sa credeti in zbor
De la ploaie sa turnati peste altii dragoste si impacare...

Offline

 

#10 2008-10-16 20:53:25

oana16
Sr. member
De la: capitala culturara
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 1326

Re: Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

fetelor am auzit astazi de un caz al unei fete care a luat anticonceptionale vreo 2 ani la zile si dupa aceea a fost diagnostigata cu sterilizare secundara ( sau nus exact cum se numeste ...nu putea avea copii in urmatoare perioada de timp...) si a urmat un tratament si pana la urma a facut inseminare artificiala si la 6 luni a pirdyut sarcina si doctorul i-ar fi spus ca din cauza ac a luat anticonceptionale 2 ani de zile ... influenteaza anticonceptionalele fertilitatea? conteaza cati ani iei? pe mine una ma sperie gandul ca mai incolo voi vrea un bebe si nu pot din cauza ca am luat antibebe


Iubirea e un lux ce nu si-l permite toata lumea

Offline

 

#11 2008-10-16 22:49:24

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Influente asupra sanselor de a ramane insarcinata?

conteaza, da. conteaza in masura in care fertilitatea pana se restabileste dureaza daca ai luat mult timp.


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.