homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebare pentru doctoressa


#1 2007-03-15 09:25:57

Dara68
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-03-14
Mesaje: 4

intrebare pentru doctoressa

Buna ziua doctoressa,

Acum cateva zile am facut un pap si mi-a iesit c2 , pe langa bacili, mucus, secretie abundenta,   la parabazale scrie ceva ce nu am inteles, de genul malon....si la bazale scrie (infectie virala ?). Mi s-a recomandat ca dupa tratamentul stabilit de doctorul ginecolog sa repet pap-ul. Mentionez ca eu stiam ca am de ani buni un trichomonas dupa nastere, pe care l-am tratat si a disparut o vreme, a revenit apoi, am facut tratamente fara rezultat , pe urma la niste analize facute la Cantacuzino inclusiv cu antibiograma , am aflat ca am o 'ciuperca' din gama Doderlein. La cati doctori am fost nici unul nu a 'cazut' pe tratament. Secretia nu mi-a trecut niciodata, iar eu m-am plictisit. Azi ma duc la doctor sa vad ce-i cu infectia virala, daca ea exista. Ce pot sa va mai spun este ca nu am avut decat un partener, sotul meu, sunt activa sexual de la 19 ani cat priveste igiena intima, aproape ca exagerez. Ce parere aveti?


Cat traiesti, inveti !

Offline

 



#2 2007-03-15 15:17:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare pentru doctoressa

gama Doderline sunt bacilii curateniei, nu ciuperci, daca ii ai e cum nu se poate mai bine.
Trichomonasul raspunde foarte bine la tratament, cu conditia sa fie tratat si partenerul.
Alta parere nu am avind in vedere faptul ca nu inteleg nimic din ce zici tu ca scrie pe buletin.
Paps clasa 2 e ok....infectiile se trateaza....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-03-16 09:49:54

Dara68
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-03-14
Mesaje: 4

Re: intrebare pentru doctoressa

Dupa colposcopie, am fost diagnosticata cu endocervicita! M-am lamurit acum de unde provenea secretia.D-na doctor ma trimite sa-mi fac 2 analize : HPV-ul si herpesul genital , ca sa 'vada' daca infectia virala care apare cu semnul intrebarii pe pap este adevarata sau nu. Va rog mult sa-mi spuneti din ce cauza apare endocervicita (din cauza tratamentelor ineficiente, dupa nastere ?!) ca nu am inteles prea bine de la doamna doctor si in caz ca am HPV va rog mult sa-mi spuneti care sunt cauzele aparitiei virusului si ce implica asta.

va multumesc anticipat,
Dara


Cat traiesti, inveti !

Offline

 

#4 2007-03-16 11:01:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare pentru doctoressa

dara, endocervicita apare ca urmare a unei infectii vaginale netratate, care ascensioneaza. HPV se ia pe cale sexuala, cel mai adesea insa exista si o minima posibilitate(mai mult teoretica in zilele noastre) sa il iei de pe instrumentar nesterilizat....
daca vei cauta pe forum despre HPV vei vedea ca s-a discutat indelung despre ce implica


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-03-16 11:19:30

anemarie_9
Membru
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 1

Re: intrebare pentru doctoressa

de cind iau yasmine nu am menstruatie normala , curge un lichid diferit de cel obisnuit , e normala schimbarea asta ?

Ultima oara a fost editat de anemarie_9 (2007-03-16 21:59:28)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-16 11:21:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare pentru doctoressa

anemarie_9, nu inteleg, intrebi sau afirmi? si daca intrebi, ce anume intrebi? Si daca afirmi, ce legatura are afirmatia cu postul asta?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-03-16 11:25:43

Dara68
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-03-14
Mesaje: 4

Re: intrebare pentru doctoressa

Tocmai am sunat la MEDICTEST , unde m-a trimis d-na doctor sa fac HPV-ul si mi s-a spus ca nu se mai face intrucat nu au instrumentarul?! necesar.
Va rog mult sa-mi spuneti in ce loc mai pot face acest test, ca-ci as vrea sa ma duc urgent.
Multumesc


Cat traiesti, inveti !

Offline

 

#8 2007-03-16 11:28:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare pentru doctoressa

dara, cred ca la cantacuzino...si mai sunt locuri. Da te rog un cauta pe forum dupa asta, vei gasi pentru ca s-a mai discutat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-03-16 11:38:28

Dara68
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-03-14
Mesaje: 4

Re: intrebare pentru doctoressa

Da, asa este, sorry si multumesc


Cat traiesti, inveti !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.