homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament rana col uterin


#1 2007-03-16 16:50:33

Oacky
Membru
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 2

Tratament rana col uterin

Buna ziua smile
Astazi am fost la o clinica particulara destul de buna din Bucuresti pentru un control; de cateva luni am sangerari usoare sporadice, uneori dureri la contact sexual...
Mi s-a depistat in urma unei probe sangerare la nivelul colului uterin.
Mi s-a dat un tratament cu comprimate vaginale Tergynan si supozitoare Tratul. Tin sa precizez ca mi-am dorit foarte mult sa mi se prescrie ovule, si nu comprimate, pentru ca am mari probleme la introducerea lor (nu pot, ma doare, mi se rup inauntru s.a.) dar se pare ca acestea sunt mai bune.. sad
Am facut si un PapaNicolau si astept rezultatul. In cazul in care mi se va descoperi rana pe col uterin, un tratament medicamentos ma va salva sau Trebuie sa ajung la cauterizare? vreau din tot sufletul sa ma rezum doar la ovule si altele de genul acesta.
Sa stiti ca am mai citit fugitiv cateva posturi despre acest subiect, dar nu am vazut (poate din neatentie) o explicatie concreta de la ce apar aceste rani. Pot fi cauzate de alte afectiuni gen vaginite, candidoze, sau poate un sex mai dur, anticonceptionalele...? incerc doar sa le gasesc o explicatie.. chiar ma macina acest subiect, va rog mult sa imi raspundeti.
Laura, 25 ani

Offline

 



#2 2007-03-16 17:02:03

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: Tratament rana col uterin

Nu trebuie neaparat sa ajungi la cauterizare, se poate rezolva doar prin tratament cu ovele, DAR, depinde cum reactioneaza rana ta. Daca se vindeca doar cu ovule, atunci e perfect. Iar ranile apar din diverse cauze, printre care cele enumerate de tine.


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

#3 2007-03-16 17:31:44

Oacky
Membru
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 2

Re: Tratament rana col uterin

Ocheeeii tongue
Pot primi si ceva pareri ( daca se poate de la cineva cu ceva cunostinte in domeniu) despre tratamentul primit si despre diferenta dintre ovule si comprimatele vaginale? Care este mai eficient si de ce? sau nu trebuie sa existe o explicatie pt. asa ceva yikes

Multumesc pt. raspunsul prompt schumiholic smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.