homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele


#1 2008-11-01 23:22:24

ondine
Membru
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 4

cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

luni imi trimit fetita la o cresa patriculara(adica gradinita cu grupa de cresa).am emotii pt ca am fost bombardata din toate directiile ca eprea mica(1 an si 4 luni)si ca nu este nicio diferenta intre cresele de stat si cele patriculare in ceea ce priveste cresterea si educarea copilului.Ba mai mult ,la cele particulare dai si ogramada debani.nu sunt de acord in primul rand nr de copii e mai mic ca cele de la stat

Offline

 



#2 2008-11-01 23:58:31

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

si eu tot la una particulara o sa o duc, asta cu siguranta.

Offline

 

#3 2008-11-02 08:25:14

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

ondine ai ban 1 zi pt postari multiple si pt ca nu editezi (la alt topic). ai deschis de 2 ori acelasi topic... citeste regulametul si respecta-l.

Offline

 

#4 2009-11-07 07:51:04

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

..cam vechi topiculll...dar asta e...Din pacate eu mi-am dus copilul la cea mai buna/renumita/scumpa gradinita particulara din oras....o luna a fost ok....dar apoi era din ce in ce mai speriat de gradi...l-am dus mai rar....insa, aseara a facut o adevarata criza...nu se oprea din plans si tipa ca nu mai vrea la gradi....l-am luat in brate sa-l linistesc...i-am spus ca sunt mama lui....s-a oprit din tipat si a spus:"Da, esti mamica mea....dar nu mai vreau la gradi pentru ca acolo ma bat toti copii !!!!" Ce e in sufletul meu??? E greu de spus....va povestesc mai tarziu daca va intereseaza...momentan stiu doar ca luni il retrag...si nu doar din cauza asta...sunt foarte multe de spus...

Offline

 

#5 2009-11-07 11:03:21

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

daria neutral
inseamna ca educatoarele alea numai de copii nu au grija....
cum sa-i lase sa se bata intre ei????

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-11-07 14:04:27

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

cand am timp am sa intru sa am sa povestesc...e clar faptul ca unii mai mari si mai infipti il bat si nu-l lasa sa se joace niciodata cu ce jucarie vrea el...de cate ori veneam el era mereu singur sau cu fetitele...si va rog sa ma credeti ca nu e deloc rusinos...vrea sa se imprieteneasca...il numesc piciule si-i spun sa plece...copii nu sunt vinovati....insa ele, DA....degeaba au acolo psiholog si cica fac terapie de grup!!! pentru patron se pare ca acea gradi e doar o afacere..spun asta pentru ca EA (patroana) e cea care ii bruscheaza cel mai mult...educatoarele sunt dragute...sau asa cred eu....sunt mult mai multe de spus

Offline

 

#7 2009-11-07 15:23:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

aoleu, daria neutral eu le-as lua pe alea in niste suturi....

e aiurea, ca o sa prinda frica de gradinita in general... si dup-aia sa nu fie retras EL la urmatoarea la care il duci sad

chiar sa ne povestesti, ca si eu eram pentru gradinite particulare (bine, eu stiu cateva experiente pozitive la astea, de aceea). din ce oras esti?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#8 2009-11-07 16:36:53

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

Acum doarme si va pot povesti.
L-am inscris la 3 ani si 6 luni...asta vara..am ales o gradi particulara (8 mil) pentru faptul ca am vrut sa fie mai bine ingrijit si pentru ca noi avem prb cu mancarea...refuza cam orice sa manance si e super energic....Mi-a placut foarte mult aceasta gradinita, personal destul, curatenie..etc...
O luna nu a mancat nimic...il luam acasa la 13.00 ... am avut taria atunci sa-l las nemancat in speranta ca poate se va da pe brazda, asa cum se spune....intre timp a inceput sa mai manance cate ceva...oricum putin dar noi eram super, super incantati...
Intr-o zi ne-am trezit pe spatele lui cu o vanataie zdravana...pe toata sira spinarii...m-am dus la gradi si mi-au spus ca s-a lovit la tobogan...ca au venit unii copii peste el.
Apoi veneam sa-l i-au si il gaseam in curtea gradinitei...toti se jucau, alergau...numai el statea singur, apatic...
Cand il gaseam la masa tot singur...sau eventual cu un copil...oricum retras de ceilalti
L-am gasit transpirat, fara botosei pe gresia goala (desi are 2 perechi) s-au pur si simplu in pantalonii vatuiti si bluza groasa pe gat...asa cum l-am adus eu pe vremea asta rece...Chestia cu botoseii s-a repetat aproape in fiecare zi, desi mereu le spuneam...
Cam asta e...sunt pur si simplu dezgustata...nu am cu cine sa il las...dar decat acolo, mai bine angajez o bona acasa...as vrea sa nu spun orasu...intru pe privat si-ti spun...nu vreau sa fac antireclama nimanui...insa numai eu am adus anul asta acolo cativa copii...si unii urmau...
Ma doare sincer sufletul, ca pe orice mama....el nu mi-a spus nimic niciodata...insa aseara pur si simplu nu se mai oprea...plangea...am simtit ca sufera cu adevarat...lacrimile lui nu mai erau cele de copil rasfatat...erau adevarate traume...ma doare enorm ca a suferit....i-am promis ca nu-l mai duc acolo niciodata...a spus ca ma iubeste.

Offline

 

#9 2009-11-07 18:23:44

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

of doamne daria.imi dau seama ca ti s-a rupt sufletul. sad

Offline

 

#10 2009-11-08 20:10:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

daria.... am ramas fara cuvinte neutral aia ar trebui dati in judecata........

zi-mi pls, in ce oras se intampla chestiunea?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#11 2009-11-09 14:16:46

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

vai daria.....
cel mai bine e sa nu-l mai duci
de 8 milioane angajezi o bona care se ocupa doar de el, si il poate duce si in parc la copii

Offline

 

#12 2009-11-09 19:10:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

camysh, nici asa nu e bun, de socializat cu alti copii tre sa socializeze... si asta mai mult de 1 ora/zi, cat poate sta acum intr-un parc... dar clar tre alta gradinita! yikes


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#13 2009-11-15 21:59:37

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

Va anunt ca am gasit alta gradinita, aproape cea mai veche de la noi din oras, tot particulara, cu experienta si multe bune rezultate...la asta visam de la inceput sa-l duc..insa era cam departe....dar acum se merita ...a fost deja 3 zile cate 2-3 ore...s-a simtit foarte bine, a comunicat ...sper sa fie bine si in continuare. Doamne Ajuta !

Offline

 

#14 2009-11-16 21:26:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

ma bucur smile

totusi... CE ORAS?: D


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#15 2009-11-17 20:56:01

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

eu il am pe Alexandru la o cresa de stat si sunt chiar multumita...de cand merge la cresa mananca mult mai bine, vorbeste mai clar si chiar stie cateva versuri din poezioare si cantecele...sunt multumita pt 2 ani si 6 luni ale lui


pc  pc

Offline

 

#16 2009-11-17 21:00:49

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

anka tu unde l-ai dat?

eu vreau sa o dau de la primvara la program scurt, inclin spre waldorf sau hopscotch. pe mine ma intereseaza in special cele cu grupa pampers si cum la noi nu sunt f multe...oricum, clar va fi particulara.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#17 2009-11-17 21:08:39

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

o'hara a scris:

anka tu unde l-ai dat?

eu vreau sa o dau de la primvara la program scurt, inclin spre waldorf sau hopscotch. pe mine ma intereseaza in special cele cu grupa pampers si cum la noi nu sunt f multe...oricum, clar va fi particulara.

in tatarasi aproape de rond,dupa piata Chirila...e cresa 20...siau grupe de micuti adica dupa 1 an dar si 2 drupe peste 2 ani si sunt copilasi care inca poarta pampers si nu a fost o problema...
eu il am pe Alex la program lung, de la 8-16...manaca, doarme si se joaca foarte frumos cu copii si chiar povesteste tot ce face el peste zi la "ghindinta" (cum zice el)
1. aliniera pe olita:
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/12249_picture_010.jpg
2.aici cu unul din colegii lui de grupa:
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/12249_picture_023.jpg
3.vizionarea desenelor-animate
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/12249_2.jpg


pc  pc

Offline

 

#18 2009-11-17 21:16:52

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

hehe...si eu tot la 20 am fost big_smile da' la gradi nu la cresa. partea naspa din punctul meu de vedere cu cresele e ca ele apartin de ministerul sanatataii si nu al educatiei si femeile care au grija de ei sunt asisetente medicale. ca ii invata 3 cantecele si 2 poezii e mare lucru...nu spun ca nu se ocupa de copii sau ca vreau sa o scot pe a mea geniu din cresa da' am o retinere cu astea de stat...

uite aici hopscotch-ul http://www.hopscotch.ro/ parca e altceva...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#19 2009-11-20 20:02:29

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: cresele particulare sau cele de la stat?sau niciunele

Vin cu noutati.
Sunt foarte multumita momentan de gradi....copilul meu e asolut schimbat, se duce cu mare drag la gradi, imi povesteste tot, e incantat, a invatat deja multe cantecele, se intelege bine cu educatoarea (e o scumpa) si cu profa de engleza.
Azi cand am fost sa-l i-au, m-am intalnit la intrare cu directoarea si mi-a spus sa ma duc in sala de joaca si sa-l vad pe ascuns....ei bine se juca cu copii si chiar era in centrul atentiei....deci, se poate....inseamna ca gradi era de vina...ce sa mai spun de faptul ca implinise 2 luni jumate de cand era racit si acum e bine....faptul ca de o sapt nu are nimic nu poate decat sa ma bucure, clar acolo nu aveau grija de ei...acea gradi ma face sa ma gandesc la femeile machiate si fardate excesiv si pe sub haine Uhhh

Vaa doresc si voua sanatate bebelusilor si sa ne auzim cu bine.

Ultima oara a fost editat de daria_25 (2009-11-20 20:03:52)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.