homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ciuperci:P .,.,need help .,doctoressa!!!


#1 2007-03-20 09:44:43

krisma
New member
Inregistrat: 2006-12-16
Mesaje: 9

ciuperci:P .,.,need help .,doctoressa!!!

Salut!
  Nu stiu daca iti mai aduci aminte dar istoria mea pe scurt:
* Am facut tratament cu Claritromicina si mi-a aparut o secretie abundenta, cu usoare senzatii de mancarime(cred ca a fost o faza psihica)
* Am fost la doctor nr 1 care mi-a recoltat secretie si mi-a rec sa iau pana la aparitia rezultatelor Fluconazol de 150 si eu si partenerul 2 doze de persoana + unguent Clotrimazol + Gynofort
* Ne-am tratat(el nu manifesta nici un fel de simptome) si s-a diminuat f mult secretia mea , dar a ramas o usoara jena in anumite zile la urinat, si un alt tip de secretie care tot nu seamana cu cea sanatoasa.
* Am fost dupa rezultatul nr 1 si imi incurcasera analizele. Am renuntat la policlinica de stat si am mers la una particulara.
* Rezultatul nr 2 : " LEVURI-RELATIV FRECVENTE, INMUGURITE PREZENTE, FLOTA MICROBIANA NORMALA-PREDOMINA CEA TACTOBACILARA(cred ca asa scrie), RARI COCI GRAM POZITIVI IZOLATI SI IN PERECHI.
* Tratamentul dat de doctorul nr 2 de la clinica particulara(pe care inca nu l-am luat):
      ^Ciprinol 0,5 si eu si partenerul 2 pastile odata
      ^Gynosol 5 zile
      ^Lomexin 7 zile pt amandoi
      ^Nizoral tablete 7 zile pt el

*Nu mi-a facut cultura ci doar microscop. Ce imi recomanzi, sa fac cultura si anti-biograma-fungigrama dupa caz si apoi sa vad ce tratament sa iau. Mentionez ca am cate-odata jena la urinat, de 2 saptamani am dureri abdominale, prima menstra dupa tratamentul antibiotic a fost cea mai dureroasa din viata mea, am dureri la contactul sexual.
EU NU PREA INTELEG DE CE MA TRATEZ DE FAPT IAR DOCTORUL NU A FOST PREA INTERESAT SA-MI EXPLICE DESI L-AM ASALTAT CU INTREBARI. MI-A SPUS DOAR CA TREBUIA SA CEDEZE CE AM EU DE LA PRIMUL TRATAMENT.


   Iti multumesc anticipat pt raspuns( sunt satula de doctori care nu comunica cu pacientii lor, de laboratoare proaste si de tratamente dupa ureche.)

Offline

 



#2 2007-03-20 12:18:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ciuperci:P .,.,need help .,doctoressa!!!

nu inteleg de ce ie ciprinol, uitindu-ma la ce ai scris aici. E flora lactobacilara, nu tactobacilara. la analiza iese ca ai avut candida(sau inca ai). gynozol 5 zile e complet atipic(e 3 sau 6 zile) iar lomexin crema(probabil despre ea e vorba) nu vad utilitatea....nici a tabletelor de nizoral pentru partener, de vreme ce a luat deja fluconazol de 150 si clotrimazol crema.
Pe scurt, te trateaza de candida si de inca ceva(nu stiu de ce insa cred ca ori de chlamidia ori de gonoree)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-03-21 11:16:24

krisma
New member
Inregistrat: 2006-12-16
Mesaje: 9

Re: ciuperci:P .,.,need help .,doctoressa!!!

Dar din analiza nu reiese ca as avea altceva nu? Nu am luat inca tratamentul si nu stiu ce sa mai fac. Sa mai fac o analiza? Nu stiu la ce doctor sa ma duc. E normal sa ma trateze de altceva daca analizele nu indica acel ceva, iar eu pana la tratamentul antibiotic nu am avut nici o neplacere?Te rog sa ma ajuti cu o recomandare. Trebuie sa iau un tratament dar nu stiu ce sa iau si durerile abdominale persista.

Offline

 

#4 2007-03-21 11:33:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ciuperci:P .,.,need help .,doctoressa!!!

care dureri abdominale? ca nu vad in mesajul tau anterior nici o referire la ele. despre normalitate...ce sa zic, ma simt tentata sa ma abtin.
trebuie tratata candidoza, asta e clar.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-03-21 12:00:07

krisma
New member
Inregistrat: 2006-12-16
Mesaje: 9

Re: ciuperci:P .,.,need help .,doctoressa!!!

de 2 saptamani (dupa cum am scris in primul post) cand am incercat sa fac miscare am simtit o jena in zona abdominala joasa in vagin sau uter dupa cum am intuit eu. De cate ori incerc sa alerg sau sa topai am junghiuri difuze in zona. Contact sexual nu am mai avut de cand a inceput postul=mai mult de o luna(optiune personala). Credeam ca  s-a refacut flora, aceste junghiuri m-au "trimis" la cabinetul particular si am obtinut acea reteta, oricum doctorul nu a avut rabdare sa ii explic simptomele si nici consult nu mi-a facut. cert e ca atunci cand asistenta mi-a recoltat secretie m-a cam durut la introducerea departatorului(sau cum se numeste chestia aia de metal). suspectez astfel ca am ceva probabil acea candida , dar secretia mea nu mai este tipica pt candida, e mult mai redusa si are un aspect mai inchis spre verzui si a inceput sa miroasa oarecum. O sa-ti scriu aici rezultatele complete la analize. Am o mare rugaminte: Da-mi o recomandare sa ma pot prezenta la un cabinet  al unui doctor care sa-mi dea un tratament adecvat sau sa-mi recomande eventual sa mai fac investigatii (nu stiu unde sa ma duc si mie teama ca pierd timp si bani degeaba):


Examen citologic Papanicolau:

*Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole, granule si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica.
*Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
*se observa deasemenea prezenta de filamente miceliene si spori.
Concluzie:
*Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.
*Modificari reactive non neoplazice asociate cu inflamatia.
*Prezente organisme fungice compatibile cu Candida.

Buletin de analize - Microbuiologie

*Celule epiteliale poligonale -relativ fercvente
*Celule epiteliale rotunde - rare
*Celule cu aspect "clue cell" - Absente
*Leucocite - relativ frecvente
*Trichomonas vaginalis - absent
*Levuri - relativ frecvente
*Inmugurite - prezente

Concluzie:
Flora microbiana normala(predomina flora lactobacilara)
Rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi

Acest examen nu a fost pentru chlamidia sau gonoree.,,.parca asa mi s-a spus adica a fost examen microscopic pe frotiu preparat proaspat si colorat. Puteau sa se vada si astea in acest preparat? Numai cand citesc clamidia si gonoree mi se face rau:( oricum sansele sunt foarte reduse) Sotul meu estef sensibul are un stafilococ auriu in gat ,care nu vrea sa cedeze la nici un tratament. poate sa apara si in zona genitala? Am ajuns sa imi pun tot felul e intrebari. Mi-am facut si exudat faringian. Nu mi-a iesit nimic.

  Multumesc pentru rabdare si intelegere. Chiar nu stiu ce sa mai fac si mi-e teama sa nu se complice aceasta situatie aparent banala.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-21 12:27:36

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ciuperci:P .,.,need help .,doctoressa!!!

sincer eu as reface analiza secretiei, acum, dupa tratament....sa vad ce iese.
chlamidia si gonoreea necesita analiza separata....as face si analiza pentru chlamidia, pentru buna regula
in ceea ce priveste durerea din abdomen, poate fi din orice cauza(inclusiv intestinala)
durerea la punerea valvelor nu semnifica ceva neaparat
nu stiu de unde esti ca sa iti recomand un medic....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-03-21 12:46:10

krisma
New member
Inregistrat: 2006-12-16
Mesaje: 9

Re: ciuperci:P .,.,need help .,doctoressa!!!

Tratamentul pt candida cu Gynofort si diflazon l-am facut in decembrie, iar acest tratament nu l-am luat inca. sunt din bucuresti

Offline

 

#8 2007-03-21 13:02:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ciuperci:P .,.,need help .,doctoressa!!!

si examenul de secretie cind l-ai facut? ia cauta aici dupa medici ginecologi:
http://forum.anticonceptionale.ro/viewtopic.php?id=1742


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.