homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerari aiurea dupa un chiuretaj-2


#20 2008-11-21 00:14:05

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

ai avut contacte cu risc de la ultima menstra? si obligatoriu trebuie sa mergi lamedic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#21 2008-11-21 21:30:43

Melyss
New member
Inregistrat: 2008-09-25
Mesaje: 20

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

nu,doar cel despre care am scris mai sus....azi mi-a venit:) oricum trebuie sa merg la medic pentru probleme mai vechi,dar nu stiu cand

Offline

 

#22 2010-05-10 21:06:42

rita
New member
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 25

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

buna seara! am facut si eu o intrerupere de sarcina pe 5 mai; sangerare a fost doar in seara cand mi-a facut intreruperea (mentionez ca s-a facut prin aspiratie). timp de 4 zile am avut scurgeri usoare maronii, iar de ieri a inceput sa am niste dureri de burta ca la mentruatie si din seara aceasta a inceput sa-mi curga sange.ma simt si un pic ametita ca eu de fel ma stresez tare cand mi-este rau. credeti ca poate sa fi venit menstra? dr mi-a spus ca vine in max 4-6 sapt dar un minim nu mi-a dat. daca ma puteti ajuta cu o informatie v-as fi recunoscatoare! seara linistita!

Offline

 

#23 2010-05-11 22:05:59

cami82
Membru
Inregistrat: 2010-05-11
Mesaje: 1

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

Buna Rita,
Am facut si eu in data de 4 mai o intrerupere de sarcina, tot prin aspiratie. Am sangerat foarte putin imediat dupa interventie. In data de 9 mai am inceput sa am dureri similare celor de la menstruatie si sangerari de culoare rosu aprins, care insa s-au oprit a doua zi. Menstruatia nu apare apare mai repede de 4 saptamani, deci sangerarile pe care le ai sunt urmare a avortului. Nu iti face griji, e normal atata timp cat nu sunt foarte abundente, insotite de cheaguri si dureri foarte mari. E motiv de ingrijorare daca nu sangerezi deloc. Stai linistita si nu te mai stresa, totul va fi bine.

Offline

 

#24 2010-05-11 22:41:53

rita
New member
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 25

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

pai cam asa este slab cantitativa, astazi nu mi-a curs decat foarte putin si am eliminat ceva care semana a firisoare de carne...ciudat mi s-a parut!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-05-12 00:17:57

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

firisoare de carne???? si o zici asa fara nici un resentiment????????' yikes signof10

Offline

 

#26 2010-05-12 08:43:04

daenarys
Vizitator

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

rita a scris:

pai cam asa este slab cantitativa, astazi nu mi-a curs decat foarte putin si am eliminat ceva care semana a firisoare de carne...ciudat mi s-a parut!

cel mai probabil este endometru nu bucatele de carne smile

Ultima oara a fost editat de daenarys (2010-05-12 19:48:37)

 

#27 2010-05-12 19:46:42

rita
New member
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 25

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

akisandra a scris:

firisoare de carne???? si o zici asa fara nici un resentiment????????' yikes signof10

avortul l-am facut din probleme medicale si nu as fi vrut s-ajung pe la 4 luni de sarcina sa am probleme mai mari, sincer. dar bine, acum parerile is impartite, fiecare gandeste in felul sau.

Offline

 

#28 2010-05-13 09:05:44

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

Rita parerea mea este sa mergi la medic. Cel mai probabil ceea ce ai eliminat au fost bucati de endometru, cum zice si daenaris, insa nu strica sa te vada un medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#29 2010-06-30 20:51:26

rita
New member
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 25

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

buna seara. revin cu  un mesaj pentru a va spune situatia mea dupa avortul facut prin aspiratie: in data de 5 mai am facut avortul, apoi am urmat medicatia indicata de doctor (flamexin si antibiotic), sangerari usoare am avut cam 2 sapt apoi. insa nici acum nu mi-a venit menstruatia. in data de 17 iunie am fost la medicul care mi-a facut avortul si mi-a zis ca nu sunt probleme dupa ce a facut o echo tranvaginala, drept pt care mi-a prescris Duphaston 2pastile/zi (5 zile in total). mi-a spus ca daca nu-mi vine menstruatia in 10 zile de la administrarea tratamentului sa revin. acum, sunt si un picut stresata din cauza faptului ca nu mai apare odata ca sa ma pot linisti. credeti ca doar asta ar fi cauza? stresul meu? sau la voi cum a fost, intreb aici pe cele care ati trecut printr-un astfel de episod in viata. Dna Doctoressa ar putea sa-mi raspunda? Mentionez ca voi merge negresit la medic luni, pe 5 iulie. O seara linistita va doresc si astept sugestiile voastre! merci

Offline

 

#30 2010-07-06 21:20:13

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

Mie mi-a venit cam cum a zis dr adica la o luna gen cam cum trebuia sa vina
Duphaston-ul nu se da mai mult pt mentinerea unei sarcini or smth? Deci ai vrut sa faci imediat bb dupa chiuretaj?


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

#31 2010-07-06 22:28:46

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

duphaston se da si ptr a provoca menstra

Offline

 

#32 2011-06-11 10:07:09

g_ana
New member
Inregistrat: 2011-06-02
Mesaje: 7

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

buna. pe 3 mai am facut si eu o intrerupere de sarcina prin aspiratie. sarcina era de 5 saptamani.totul a decurs normal iar dupa 2 zile mi s-au oprit si sangerarile. dupa altele 2 au revenit insa. am mers la medic care mi-a spus ca e  totul bine numai ca se tepara mai greu. mi-a dat tratament cu antibiotice si inca ceva hormonal parca. am mai avut scurgeri maronii. pe 30 mai in urma unu contact sexual am inceput din nou sa am sangerari. am sunat medicul care mi-a spus sa fac o ecografie si sa ma duc la el  numai ca chiar cand sa fac ec mi-a venit ciclu. dupa 5 zile in care mi-a curs abundent mi s-a oprtit brusc , asta miercuri...azi , sambata, am niste scurgeri maronii. sa fie de la vreo raceala? abia saptamana viitoare pot ajunge sa fac o ecografie. pana atunci imi poate spune cineva ceva?multumesc

Offline

 

#33 2011-06-11 11:37:59

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

Nu trebuia sa ai contact sexual asa repede, dupa un avort, contact sexual poti avea dupa 40 de zile. Mergi la dr si vezi exact ce se intampla. Sanatate multa!


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#34 2011-06-17 09:11:08

roziotzy
Membru
Inregistrat: 2011-06-17
Mesaje: 1

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

buna, sambata 11.06 am facut un chiuretaj prin aspiratie dupa ce am aflat ca sarcina s-a oprit in evolutie la 10  sapt si 5 zile. in ziua respectiva am sangerat putin, duminica aproape deloc, in schimb marti noaptea m-am trezit intr-o balta de sange, ca urmare vmiercuri m-am dus la dr. mi-a facut echo si mi-a zis ca s-a inchis colul si nu s-au putut elimina cheagurile de sange si mi-a mai facut un chiuretaj miercuri. apoi mi-a zis ca ar trebui sa am sangerari vreo 2 zile in urma medicamentatiei. ieri nu am sangerat deloc, azi vad ca a mai curs foarte putin...e normal? mi-e frica sa ma mai duc o data la dr sa-mi spuna ca iar trebuie vsa ma chiureteze...nu va spun prin ce stari am trecut dupa cele 2 chiuretaje...

Offline

 

#35 2011-06-17 09:27:42

daenarys
Vizitator

Re: sangerari aiurea dupa un chiuretaj

rozi,nu stiu sincer ce sa iti zic.eu una as incerca s aintreb si alt medic desi cel mai indicat e sa vb cu cel care a facut interventiile
imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.