homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Remediu durere post-avort. Doctoressa, pls help!


#1 2008-11-23 19:24:13

mignonette
New member
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 6

Remediu durere post-avort. Doctoressa, pls help!

Buna. Scriu pentru prima pe acest forum, desi va urmaresc de cateva luni... Si mi-am ales un moment "minunat" pentru o prima postare   wow

Acum 4 zile am suferit un chiuretaj la o clinica specializata. Sarcina de 9 saptamani. As fi vrut sa pastrez bebele, in ciuda varstei aparent necoapte (23), dar eu si partenerul meu am hotarat ca nu este inca momentul. La ecografie a reiesit ca embrionul nu este f in regula  neutral , medicul recomandandu-mi sa fac un chiuretaj pt a nu imi complica sanatatea.
Dupa chiuretaj mi-a fost prescris un tratament de recuperare post-abortum pe care trebuie sa il urmez pana la urmatoarea consultatie (10 zile): metronidazol, maleat de ergometrina fiole si clorocalcin picaturi.

In primele 2 zile am avut dureri f mici si scurgeri maronii, dar de azi dimineata mi s-a declansat o sangerare destul de serioasa si am dureri acute in abdomenul inferior sad Cel mai tare ma ingrijoreaza ca as fi vinovata de asta: cu o zi in urma am folosit tampoane interne  grater  Nu reusesc sa dau de medicul meu la telefon si imi este foarte teama ca durerile nu vor inceta la noapte. Sunt din ce in ce mai puternice....

Doctoressa, as avea nevoie de un sfat: am inteles ca supozitoarele cu indometacin se prescriu post-abortum pentru reducerea crampelor pelvi-abdominale care pot surveni. Nu stiu ce efect ar avea pastilele Nospa pe care eu le iau de obicei in timpul mentruatiei. As putea apela la una dintre aceste metode pentru a-mi reduce durerile?... Macar pana maine cand voi consulta de urgenta un medic.
Multumesc din inima.

Ultima oara a fost editat de mignonette (2008-11-23 19:27:30)

Offline

 



#2 2008-11-23 20:19:57

danageo
Membru
Inregistrat: 2008-11-22
Mesaje: 4

Re: Remediu durere post-avort. Doctoressa, pls help!

hey! acum 3sapt am apelat si eu la aceeasi procedura ca tine...de regula am dureri mari la menstruatie asa ca chiuretajul a fost exact cum ma astepta...f f dureros. nici nu mi-am revenit la fel de repede ca alte fete,nush dak te ajuta cumva,insa mie doctorul mi-a dat supozitoare diclofenac si antibiotice zanocin.pe prospectul supozitoarelor scrie clar ca sunt folosite des in interventii chirurgicale ginecologice...rau nu cred ca iti pot face,eu am luat supozitoare timp de 9zile si antibiotice timp de 7. din fiecare cate unul pe zi. am observat ca toata lumea folosea indometacin,dar m-au ajutat mult sa-mi revin si sa scap de durerile la abdomenul inf. poate te ajuta si pe tine. succes. si sa nu uiti sa mergi peste 2sapt la control si neaparat la ecografie dupa control,asta dak medicul tau considera ca e ok atunci...

Offline

 

#3 2008-11-24 00:55:03

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Remediu durere post-avort. Doctoressa, pls help!

mignonette daca ai supozitoare poti pune linistita...daca nu sunt ok si pastilele indometacin sau no-spa...si maine mergi la medic...te asteptam cu vesti si ti tinem pumnii...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2008-11-24 15:30:10

mignonette
New member
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 6

Re: Remediu durere post-avort. Doctoressa, pls help!

A fost serioasa treaba, asa cum ma temeam ko  Am ajuns aseara la Sp Panait Sarbu (fosta maternitate Giulesti) si m-au chiuretat (din nou!) de urgenta acolo  bang   
Nu va ofer impresii despre crunta stare de mizerie, dezinteres si reavointa cu care sunt tratate femeile acolo neutral Nu va vorbesc nici despre politicile stupide ale spitalului si tiganismele locului (la propriu si la figurat).
Cert este ca dincolo de handicapul social de care sufera medicii si asistentele, raman totusi niste buni profesionisti si isi asuma nesansa de a repara "stricaciunile" provocate pacientelor in cabinete particulare si clinici sad Eu sunt unul dintre cazurile nefericite in care primul chiuretaj nu a fost facut temeinic, ramanand in uter urme embrionare, placentare si cheaguri care au necesitat o dubla interventie. Este unul din riscurile uzuale ale avorturilor si nu pot fi gasiti usor toti vinovatii. Ma voi intoarce la clinica unde am facut chiuretajul acum 4 zile si le voi bate nitel obrazul! Bine macar ca am 3 consultatii gratuite la ei in urmatoarea luna  tillfreds

Si ca povestea mea sa aiba si o morala: daca ajungeti vreodata in situatia de a face un chiuretaj la cerere, fiti istete si cereti sa va faca o ecografie inainte de chiuretaj (pt a estima CU EXACTITATE varsta sarcinii si marimea embrionului), dar si la 2-3 zile dupa chiuretaj pt a identifica posibilele urme nedorite ale sarcinii!!! Asta e o procedura care nu prea se practica prin Romania din cauza comoditatii si dezinteresului personalului medical, ea fiind amanata de obicei pt ziua a 7a/10a.  Facuta la timp, ne-ar scuti pe multe dintre noi de anemieri si dureri inutile.

Acum stau la pat, ma indop cu antibiotice si va citesc!  applause  Sper sa imi revin curand si sa imi reiau bunul obicei de a ma zbantui la sala si de a alerga dupa autobuze  tongue

Multi pupici si sanatate cu caru'

Offline

 

#5 2008-11-24 19:01:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Remediu durere post-avort. Doctoressa, pls help!

Doamne ajuta ca nu a fost mai rau...multa sanatate kram si bine ai venit printre noi smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.